محمد رضا نامني

namniشادروان محمدرضا نامني در23 فروردين 1323 در تهران متولد شد. وي تدريجاً و در طول تحصيلات ابتدايي و متوسطه بينايي خود را از دست داد و دوره ليسانس را با كم بينايي و فوق ليسانس را با نابينايي به پايان رسانيد.
شادروان نامني پايان نامه تحصيلي خود را با خط بريل تهيه نمود و با درجه خوب مورد تأييد اساتيد خود قرار گرفت و در همان دوران در كنار دكتر محمد خزائلي قرار گرفت و بعد از درگذشت ايشان در سال 1353 مدت 13 سال مديريت علمي و توانبخشي آموزشگاه خزائلي را بر عهده داشت و سپس براي آموزش در دوره تخصصي « آموزش كودكان نابينا » به امريكا عزيمت نمود، وي سالها نماينده ايران و عضو انجمن بين المللي نابينايان بود.
شادروان محمدرضا نامني بنيانگذار اولين كتابخانه گويا در وزارت آموزش و پرورش است. وي همچنين با جلب همكاري هنرمندان زمان خود گروههاي هنري نابينايان را تشكيل داد و نسبت به آموزش افراد نابينا و كم بينا همت وافري مبذول داشت، وي همزمان با اداره آموزشگاه از سال 1355 به عنوان مدرس روانشناسي در دانشگاههاي تربيت معلم، شهيد بهشتي، علامه طباطبايي و الزهرا حضور داشت.

اولين كتاب وي با عنوان «سيري گذرا در آموزش و بهزيستي معلولين بينايي» در سال 1363 منتشر شد و بدنبال آن دومين كتاب با نام « نخستين گام راهنمايي علمي پدران و مادراني كه فرزند نابينا دارند» به جامعه ايراني ارائه شد. علاوه بر اينها وي مقالات و جزوات متعددي در زمينه كودكان استثنايي بويژه نابينايان تهيه و در اختيار دانشجويان خود قرار داده است.
استاد نامني هم چنين به عنوان مشاور امور آموزشي كودكان استثنايي و معلولين بينايي با وزارت آموزش و پرورش و سازمان بهزيستي همكاري مي نمود. استاد نامني در سال 1369 پس از ازدواج با خانم شهره فلاح كسمايي با سرمايه شخصي و به ياري همسر خود سرمايه خانوادگي خويش را صرف تأسيس مؤسسه استثنايي عصاي سفيد نمود و با تصدي مديريت مؤسسه و عضويت در هيأت امنا و ارائه مشاوره هاي روانشناسي بخش اعظم اوقات خود را در خدمت نابينايان و كم بينايان مي گذرانيد.

مؤسسه استثنايي عصاي سفيد در حال حاضر در چندين رشته آموزشي با كمك و همدلي اساتيد و هنرمندان برجسته و دلسوز به آموزش اعضاء خود كه نابينا و كم بينا هستند مي پردازد. لازم به ذكر است كه در زمان حيات شادروان نامني گروه همخوان اين مؤسسه با پشتيباني و تلاش ايشان در اولين همايش معلولان كشور كه به همت سازمان بهزيستي برگزار شده بود موفق به كسب مقام اول و اخذ تنديس طلايي اين همايش شد.
شادروان استاد محمدرضا نامني، اين فرزانه روشندل در 22 ديماه 1380 چشم از جهان فروبست و مؤسسه عصاي سفيد را كه نهال باروري در ميان مؤسسات خيريه غيردولتي است به عنوان ثمره عمر پر بركت خود براي خيل هنرجويان و كارآموزان نابيناو كم بينا به يادگار نهادند.

منبع: تحول رواني آموزش و توانبخشي نابينايان، انتشارات سمت 1381 ؛ وب سايت موسسه عصاي سفيد

2 پاسخ
 1. ابوالفضل
  ابوالفضل گفته:

  سلام خدا رحمت کنه ایشون رو یادی کنیم از جناب آقای وارطانیان

  پاسخ
 2. مريم يوسفى اَموزگار اولين سال كودكان استثنايى
  مريم يوسفى اَموزگار اولين سال كودكان استثنايى گفته:

  من هم افتخار اين را داشتم كه به مدت ٦ ماه همسفر و هم دوره ى اَقاى رضا نامنى در امريكا باشم. ما بورس تحصيلات كودكان استثنايى از طرف نخست وزيرى داشتيم كه در دانشگاه ميلرزويل ايالت پنسيلوانيا بوديم.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *