مصاحبه با استاد حسین جعفری با عنوان وابستگی های عاطفی معلولان

مصاحبه با استاد حسین جعفری درحاشیه ی نشست روز جمعه 29 شهریور 1392 با عنوان وابستگی های عاطفی

malolan-esfahanاستاد جعفری ضمن خیر مقدم خدمت جنابعالی به عنوان اولین سوال
آیا پیش از این هم برای معلولین برنامه های مشاوره ای داشتین ؟توضیح بدین
بله یک دوره آموزشی درخدمتشون بودم، اگه بخواهیم دسته بندی کنیم میشه اونها رو به دو دسته ی 1- امیدوار، هدفمند و با برنامه و2- نا امید طبقه بندی کرد، سعی شد دسته ی اول رو با راهنماییهای لازم و روشن کردن اهدافشون کمک کنیم و دسته ی دوم را با ایجاد انگیزه فعال نماییم.
اولین حسی که بعد از برخورد با معلولان داشتین ؟
شاید بشه گفت یه جورایی ناراحتی بود، از اینکه میدیدم بچه ها اینقد مستعد هستند و گاهی بخاطر یک معلولیت کوچک دچار چه محرومیت هایی شدند من واقعا ناراحت شدم ولی بعداز اینکه با تعدادی از اونها مواجه شدم ؛ دیدم نه ؛ از از آدمهایی که من باهاشون ارتباط دارم هم توانمند تر و با انگیزه تر هستند ،وبعدا حسم خیلی تغییر کرد.
آیا نوع معلولیت افراد در طرز رفتار شما با اونها تاثیری هم دارد؟
نه ، من سعی کردم با همه یک جور برخورد کنم، چون یکی از چیزهایی که میدونم بچه ها رو آزار میده، ترحم فراوان بود؛من هیچ وقت نسبت به اونها حس ترحم نداشتم.
از نظر یک مشاور وهمینطور یک انسان سالم به نظرتون طرز برخورد مسئولین یا نگاه مردم، با معلولین در جامعه فعلی مناسب هست ؟
در واقع در هیچ جای دنیا به صورت مطلق درست نیست، حتی کشورهای پیشرفته هم هنوز به اون صورت که باید برخورد کنند نیست ؛ اما بصورت نسبی می توان گفت که در سالهای اخیرخیلی بهتر شده ، همین جمعهای خودتون ؛ نشست هایی که برگزار میکنید ، دید مردم رو تغییر میدهد.
از نظر شما امیدی برای پیشرفت بیشتر هست؟
حتما ، یکی از چیزهایی که من میبینم و لذت میبرم اخبار ورزشی هست ، مدالهایی که بچه های معلول ما در مسابقات پارا المپیک و جهانی به دست می آورند خیلی بیشتر و بهتر از بچه های سالم ما هست و یکی از دلایل این است که بچه های معلول ما در جامعه دارند جایگاه خودشون رو پیدا میکنن، من که خیلی امیدوار هستم .
آیا اتفاق افتاده که در مشاوره هاتون با افراد سالم از معلولین به عنوان مثال یا الگو عنوان کنید ؟(از صبر و مقاومت و پشتکار معلولین در برابر ناملایمات زندگیشون)
یک کلیپ راجع به شخصی معلول داخل لپ تاپم دارم که اتفاقا در کلاسهای مشاورم ازش استفاده میکنم، معلولی به عنوان آقای ووی چیچ ، نمیدونم که شما چقدر ایشون رو میشناسین؛ از ناحیه دو دست و دوپا معلول هستن ؛ در واقع دست و وپا ندارند اما یکی از بهترین سخنرانهای دنیا هستند ، و من چون رشتم سخنرانی و آموزش هست ، این آدم برای من الگو و اسوه شده؛ در واقع در مشاوراتم و در مثال هام خیلی وقتها از معلولین موفق استفاده میکنم.
آرزوتون؟
باورهای غلط ، اعتماد به نفس پایین و برخی کوته فکریها هم معلولیت محسوب میشوند، معلولیت فقط جسمی نیست ؛ آرزوم اینه که همه ی آدم ها بتوانند از این محرومیت ها و معلولیت هاشون عبور کنند و در راستای شکوفایی توانایی ها و استعداد هاشو ن گام بردارند، به خصوص بچه های جامعه معلولین اصفهان.
به عنوان آخرین سوال ، چند کلمه عنوان میکنم ، اولین حس شما بعد از شنیدن این کلمات؟
معلولیت: شاید یک فرصت
وابستگی: بیماری
موفقیت: شناخت خود
عشق: هدف آفرینش
از اینکه در این مصاحبه شرکت نمودید از شما کمال تشکر را دارم.
مصاحبه کننده : زهرا قاسمی
منبع: سایت جامعه معلولین اصفهان؛ سایت بال پرواز، 31 شهریور 1392

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *