جابر انصاری، بصیر روشن ضمیر

جابر انصاری
بصیر روشن ضمیر

مقدمه
جابر انصاریجابر بن عبدالله مشهور به جابر انصاری از قبیله خزرج مدینه بود به همین دلیل ملقب به انصاری شده است. او از شخصیت‏های مهم و مؤثر در صدر اسلام و از جمله رهبران مدینه بود که اهالی یثرب را برای دفاع از رسالت رسول خدا(ص) بسیج کرد و در عقبه در انعقاد پیمان با حضرت مؤثر بود.
جابر انصاری مسلماً تا عهد امامت امام باقر(ع) امام پنجم شیعیان در قید حیات بود؛ نیز طی چند دهه و از دوره امام حسین(ع) نابینا شده بود ولی به رغم نابینایی، در عرصه‏های دفاع از امامت شیعی و باورها و جامعه شیعیان همواره کوشا بود.
زندگی جابر گویای این واقعیت است که نابینایی با تلاش و مجاهدت آن هم در عرصه‏های رهبری جامعه تعارض ندارد و زندگی او سراسر درس و عبرت برای روشندلان است. وی می‏توانست نابینایی خود را بهانه کند و از خط حق و معرفت ائمه(ع) و خطرات در این زمینه فاصله بگیرد؛ به قدرت‏ها و دربار خلافت بنی‏امیه نزدیک شود و صاحب ثروت و منسب گردد. خلفا هم علاقه داشتند صحابه رسول خدا آن هم شخصیت‏های مهمی مثل جابر در کنار آنان باشند. اما جابر همه سختی‏های کنار امامت شیعی را به جان خرید و به سراغ خلفا نرفت، احادیث بسیاری را از امامان(ع) نقل کرد و آموزه‏های شیعی را ترویج و تبلیغ نمود.
امید است جامعه روشندلان زندگی چنین اشخاص بزرگی را الگو قرار داده، از منزوی شدن و کناره‏گیری پرهیز کنند و در عرصه‏های گوناگون جامعه فعالانه بکوشند …
—» دانلود متن کامل کتاب(pdf)  ؛  html

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *