ثمینه باغچه بان

ثمینه باغچه بان دخت زنده یاد جبار باغچه بان
ثمینه-باغچه-بان

لطفاً از زند گینامه و شخصیت پد رتان به طور مختصر برای خوانند گان ما بگوئید .
او اولین معلم ناشنوایان ایران بود . کسی از شنوایان و ناشنوایان نیست که پد ر من را نشناسد . نام ایشان همیشه زند ه است و من از طفولیت تحت تأثیر پد ر قرار گرفته و تصمیم گرفتم همیشه همیار و همکار او باشم.

چه عاملی باعث شد  که نام خانواد گی پد رتان از عسگرزاد ه به باغچه بان تغییر یابد ؟
پس از اینکه پد رم باغچه اطفال را د ر سال 1303 د ر شهر تبریز بنیان گذارد  تصمیم گرفت نام باغچه بان را به معنای کسی که از کود کان نگهد اری و به آموزش تعلیم و تربیت آنان می پرد ازد )) نامگذاری کنند . به همین د لیل نام باغچه بان را روی خود  گذاشت و گفت: کود کان همانند  گل هستند  و من باغچه ای هستم که آنان د ر آنجا رشد  می کنند  و شکوفا می شوند.

آیا پدرتان از زاد گاهش ((آذربایجان)) به علت تعلیم کود کان به تبریز مهاجرت کرد ه است؟
خیر، ایشان فقط به د لیل د رگیری بین ازبکها، ارامنه و ایرانیانی که مقیم قفقاز بود ند  و همین طور به د لیل جنگ، به تبریز مهاجرت کرد.

به عنوان فرزند  ایشان شخصیت پد ر را توصیف کنید .
همیشه او را به عنوان معلم می د ید م و او را معلم صد ا می زد م. شاید  کمتر د ید ه بود م که یک معلم روز و شب بالای سرمان باشد  چون همیشه معلمان از کار شاگرد ان راضی نیستند ؛ برای ما خیلی سخت بود  که روز و شب با معلم خود  باشیم.

حال که شما راه پد ر را اد امه می د هید  و به ناشنوایان خد مت می کنید  چه احساسی د ارید ؟
خیلی خوشحال هستم که راه پد ر را اد امه می د هم و خیلی د وست د اشتم که می توانستم د ر ایران بمانم و راه پد ر را با افتخار اد امه د هم. اما از بد  حاد ثه مجبور به ترک ایران شد م. یکی از دلایل آمدنم، دیدار عزیزان ناشنوا، شاگرد ان و د وستانم است. همچنین موفقیت آنهاست که خوشحالم می کند.

ثمینه-2

لطفاً از خصوصیات اخلاقی خود تان برای ما بگوئید ؟
آد م بسیار جد ی، پیگیر و بد  اُ فُق هستم و خیلی به صرفه جویی اهمیت می د هم. اسراف کرد ن برایم امری بسیار ناخوشایند  و اعتقاد  د ارم از هر چه که د اریم باید  کمال استفاد ه را بکنیم و به هر چه که وجود  د ارد  اجازه شکوفایی و بالند گی بد هیم؛ مثل د رخت بید  که باید  فرصتی د اشته باشد  تا کاملاً سیراب شود  و رشد  کند  و هر انسانی مثل آن، باید  حد اقل رشد  را د اشته باشد  تا به شکوفایی برسد . البته باید  واقع گرا بود  و آرزوهایمان واقع بینانه باشد  و از هر گونه تلاشی برای به ثمر رسید ن آن نباید  کوتاهی کنیم.

نظر شما د ر مورد  فعالیت انجمن خانواد ه ناشنوایان ایران و خد مت رسانی چیست؟
به نظر می رسد  انجمن بسیار فعالانه است و اهد اف ارزند ه ای د ر پیش د ارد  که اگر امکانات مالی د اشته باشند  برای پیشبرد  هر چه بهتر این اهد اف می توانند  برنامه ریزی بهتری د اشته تا خد مت به ناشنوایان را به تمام معنی  شکوفا سازند . امید وارم که افراد  خیر برای به ثمر رسید ن فعالیت مفید  و ارزند ه این قشر از هیچ کمکی د ریغ نورزند .

نظرتان را د ر مورد  مجله آوای نگاه بیان کنید ؟
مجله آوای نگاه آیینه فعالیت انجمن خانواد ه ناشنوایان ایران است و همینطور که می بینیم بهتر و پر محتواتر می شود . خوشحال هستم که نه تنها مسائل ناشنوایان د ر آن مطرح می شود  بلکه مسائل د یگری از جمله مشکلات همه معلولین اعم از ناشنوا، نابینا و معلولین جسمی – حرکتی و… د ر آن قید  شد ه که واقعاً مفید  می باشد.

بزرگترین آرزوی شما؟
سعاد ت ایران و ایرانی. ما همه افراد  ایرانی هستیم. هموطن ایرانی هستیم. چه شنوا چه ناشنوا! همه د ر ایران زند گی می کنیم؛ تا ایرانی آباد  و آزاد  بسازیم.

کلام آخر؟
امیدوارم هر چه زود تر تمام ناشنوایان دست به دست هم دهند  و بدون جبهه گیری برای به ثمر رسید ن آرزوی ناشنوایان یک صد ا گرد ند  و نا ممکن ترین ها را ممکن سازند . همچنین د ر مورد  آموزش رابطین امید وارم که انجمن با پیگیری هایی که می تواند  انجام د هد  یک طرح یا قانونی را به مجلس پیشنهاد  دهد  که به تصویب مجلس برسد که مجلس به بهزیستی این حق را بد هد  که از جانب این د ستگاه، حقوقی برای رابطین د ر نظر گرفته شود . چون نمی شود  که عد ه ای وقت خود  را با عنوان رابط به صورت رایگان د ر اختیار ناشنوایان بگذارند ؛ باید  بد انیم که هرکسی نیاز به شغلی د ارد  که بتواند  د ر آن فعالیتی مؤثر و مفید  د اشته باشد  و در آن شغل موفق باشد. با آرزوی موفقیت برای ناشنوایان عزیز.

ثمینه

منبع: وب سایت انجمن خانواده ناشنوایان، 15 شهریور 1388

3 پاسخ
 1. بهروز رستمی
  بهروز رستمی گفته:

  با سلام و احترام
  لطفا اگر امکان پذیر است از خانواده مرحوم باغچه بان ، اطلاعات تماس داشته باشید عنایت بفرمائید تا نسبت به معرفی مجموعه کتابهای تبریزشناسی که در بخشی از آن از مرحوم جبار، ثمین و ثمینه باغچه بان یاد شده است به ایشان اقدام نمائیم.
  در ضمن مشخصات کتابها در سایت رسمی تبریز پدیا به نشانی http://www.tabrizpedia.info موجود می باشد.
  با تشکر
  رستمی

  پاسخ
 2. علی
  علی گفته:

  سلام
  خسته نباشید دوست داشتم زبان اشاره یاد بگیرم ولی نمیدونم باید از کجا شروع کنم اگه لطف کنید راهنمایی کنید ممنون میشم موفق و پیروز باشید -از خوزستان- با تشکر

  پاسخ
  • مدیر سایت
   مدیر سایت گفته:

   می توانید به اداره آموزش و پرورش استثنایی شهرتان مراجعه کنید تا شما را به مدرسه ویژه ناشنوایان که در شهر شما هست معرفی و در آنجا اطلاعات لازم از معلم های آموزشگاه کسب نمایید. همچنین می توانید چند جلد کتاب که درباره آموزش زبان اشاره منتشر شده است تهیه و مطالعه نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر غیر از وب سایت دفتر فرهنگ معلولین به سایت بانک اطلاعات معلولان نیز می توانید مراجعه نمایید: http://www.datadisability.com

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *