مهرداد صدری شهرضايی

مهرداد صدري‌ مينياتوريست ناشنوا

مهرداد صدریاستاد مهرداد صدری در سال1342 در اصفهان و در خانواده ای هنرمند به دنیا آمد پدرش معلم بود. خانه ی آنها محیطی بود سرشار از ذوق و هنر.
پدرش هنگامیکه به عشق و علاقه ی و افرا و به نقاشی و طراحی پی برد وی را از 12 سالگی به استادانی چون رستم شیرازی سپرد. اوآثار فراوانی از هنر را نشان داده که از نظر خلاقیت و قدرت تخیل، رنگ آمیزی و قلمگیری بی نظیر است.
استاد مهرداد صدری چندین دهه است که بدون خستگی در جهت اعتلای ارزشهای هنرنگارگری تلاش می کند و با تعلیم و آموزش، در گسترش و انتقال هنر به نسلهای امروز نقش اساسی را ایفا می نماید. بسیاری از هنر آموزان امروز در هنرستانها و دانشکده های هنری از آموزش ایشان بهره مند شده اند.

1- لطفاً بیوگرافی خود را شرح دهید.
اینجانب مهرداد صدری درسال 1342 در اصفهان، شهر هنر و عشق، در خانواده ای فرهنگی بدنیا آمدم مرحوم پدرم معلمی راستین ومحبوب بود وبا بسیاری از هنرمندان چون استاد مرحوم رستم شیرازی،نگارگر مشهور  ومنحصر بفرد، آشنایی داشت وهمین امر باعث شد تا مرا در 12سالگی با آن استاد بزرگوار آشنا سازد.بعلت استعداد وعلاقه ای که در وجود من نهفته بود استاد نیز پذیرفتند وهمواره مرا مورد لطف و تشویق خویش قرار می دادند.
دوران ابتدایی خود را در مدرسه ناشنوایان گلبیدی به غیر از پنجم ابتدایی به پایان رساندم در آن دوران چون کلاس پنجم برایم مقدور نبود موجب نگرانی پدرم شده بود و همین امر باعث شد که به این استاد سپرده شوم. با تشویق ایشان بصورت آزاد وارد هنرستان هنرهای زیبای اصفهان شدم وبه فراگیری هنرنگارگری پرداختم و پس از بازنشستگی استاد در هنرستان زیر نظر استاد اکبرمصری پور به عنوان شاگرد ایشان مشغول یادگیری شدم.پس از چهار سال یادگیری در هنرستان،ادامه تحصیل را مجدداً در مدارس معمولی آغاز کردم: مقطع راهنمایی را در مدرسه راهنمایی حاتم بیک و تا سوم متوسطه در دبیرستان صارمیه و سال چهارم را در دبیرستان سعدی گذراندم. پس از اخذ دیپلم رشته علوم تجربی، بین سالهای 1362-1368بعنوان طراح و گرافیست وانیماتور در صدا و سیمای مرکز اصفهان مشغول بکار بودم،وهمچنین در خلال این سالها نیز در کارگاه استاد جواد رستم شیرازی خدمت وهمکاری می نمودم. سپس در سال 1368 در رشته نقاشی وارد دانشگاه آزاد واحد تهران شدم و در سال 1373 با ارائه پایان نامه ای، شایسته دریافت درجه لیسانس در رشته نقاشی عمومی گردیدم. البته از اواخر دوران دانشگاه در هنرستان هنرهای زیبای اصفهان و شهرضا، طراحی و نقاشی ایرانی را تدریس نموده و در حال حاضر در دانشگاه علمی – کاربردی و نیز کلاسهای سازمان صنایع دستی تدریس می کنم تا بتوانم گوشه ای از دین خود را به عرضه هنر ادا نمایم.در ضمن تاکنون در بسیاری ازنمایشگاههای جمعی وانفرادی شرکت نموده ام وهمچنین درطول فعالیتهای هنری خویش لوح وتقدیر نامه های زیادی دریافت نموده ام.

2- اولین بار کجا وچطوربا هنرآشنا شدید؟
در زمان کودکی با معرفی پدرم با کمک استاد رستم شیرازی

3- به عنوان یک هنرمند چه تعریفی از(( هنر)) دارید؟
ازهنر تعارف زیادی مطرح شده است اما هنر فی الواقع مخلوق انسان محسوب میشود در جنبه هائی کامل شده و کمال آن در رسیدن به تلاقی الگوهای منظم طبیعی که در جهان،مشهود هنرمند است وزمینه های منبعث از ذهن هنرمند والهامات نشأت گرفته از ضمیر مستعد اوست.

4- الگوی هنری شما چه کسی می باشد؟
استادان بزرگ مرحوم عیسی بهادری ومرحوم جواد رستم شیرازی.

5- به نظر شما دید اجتماع نسبت به جامعه هنری، مخصوصاً هنرمندان ناشنوا چگونه است؟
دردید اجتماع یک هنرمند ناشنوا اگر چه هنرمند ی توانا ست اما بواسطه معلولیت نظر دیگران در قالب دیدی دلسوزانه مطرح می گردد درحالیکه یک هنرمند چه معلول ویا غیر معلول انتظار دیدی هنرمند نگرازسوی جامعه دارد.

6- برای خلق یک اثر هنری چه عواملی دخیل هستند ؟
با استعداد، علاقه ، الهام گرفتن و هم چنین و تسلط براصول وفنون خلق یک اثرهنری

7- در این دوره از عصر هنر همه می دانند که هنر برای آدم آب و نان نمیشود و خیلی ها مجبور هستند علائق هنری شان را خفه کنند،به نظر شما آیا راهی برای حل این معضل وجود دارد؟
عدم توجه دولت به هنرو هنرمندان و ارزش قائل نشدن به آنها و هم چنین مشکلات اقتصادی نظیر عدم فروش تابلو به دلیل وضعیت اقتصادی جامعه و حاکمیت روابط به جای ضوابطو نیز توجه به عده ای خاص،همگی مشکلات یک هنرمند است و باید در این زمینه توجه جدی شود.

mehrdad-sadri8- همه شما را یک هنرمند موفق می دانند، دلایل موفقیت شما چیست؟
تلاش و پشتکاری بی وقفه، کشف رموز و درک حقیقت های زیبا و متعالی جهان هستی و عشق به کار.

9- آیا ناشنوا بودن شما لطمه ای به پیشرفتان نمی زند؟
به دلیل مشکل شنوایی ارتباط بر قرار کردن بازبانی رسا بسیار مشکل است در حالیکه برای نشان دادن هنر خویش حرفهای ناگفته زیادی دارم .

10- آیا به مطالعه علاقه مند هستید و آخرین کتابی که خواندید چه بود؟
به دلیل کمبود وقت کمتر به مطالعه می پردازم آخرین کتابی که مطالعه کردم کتابی بود در مورد زندگینامه شیخ بهایی .

11- آیا هنرمند بودن شما در خانواده هم تأ ثیری داشته است؟1
بله بدون تأ ثیر نیست افراد خانواده از نگاه خود به هنر لذت می برند.

12- نظر شما در مورد انجمن مهرسخن چیست ؟
این انجمن اگر مطابق قوانین مربوطه بدون هیچ نقطه انحراف و غرض ورزی اداره شود و هم چنین طی زمان از تجربه ها هم استفاده شود و پیش به سوی کمال رود کاملاً مطلوب و مورد قبول اجتماع خواهد بود

13- آیا تا به حالا پیش آمده که بر اثر موانع و مشکلات در کارهای هنری حس کنید که شکست خورده اید و چگونه با آن مشکل برخورد کرده اید؟
به دوراز تعارف باید گفت: بلی، بعلت اینکه از بسیاری هنرمندان آنچنان که باید حمایت نمی شود و به سبب آن رفته رفته روحیه هنرمند را تضعیف می کند و هم چنین موقعی که از لحاظ معنوی و اقتصادی نفعی به او نمی رسد.

14- آیا میان هنر و عشق ارتباطی وجود دارد؟
هنر بدون عشق وجود ندارد واگرهم اثری بدون علاقه وعشق خلق شود آن اثربی روح وخشک است.

15- می گویند که هر اثری که خلق می شود باید روح داشته باشد می توانید در این مورد توضیح دهید؟ هر اثری اگر با عشق و در راه اهداف ا لهی وانسا نی ومعرفتی پدید آید حتما” دارای روحی است که هر کس با مشاهده آن می تواند آن را دریابد درواقع روح در یک اثرهنری ومیای است که به بیننده اثر می دهد حال بستگی به آن دارد که تماشاگر در چه حدی از اجتماع است وپایه تحصیلا ت و طرز تفکر وروابطش در همه ابعاد مورد توجه است.

16- همچنین یک صحبت کو تاهی ازهمسرآقای مهرداد صدری؟
خانم مریم سیداف همسراستاد مهراد صدری، خانه دار از یک خانواده فرهنگی می باشد بنابراین بهترآن دید که در جهت تربیت وصحیح وسالم دوفرزند خویش خانه داری را انتخاب کرده تا وقت کافی وآرامش لازم را برای این منظور داشته باشد وجبران محدودیت همسر خویش را بنما ید.

17- یک نظر سنجی در مورد هنری با هنرخود بگوئید؟
متأسفانه با وجود 25سال سابقه کار هنری به جرأت می توان گفت که هنوز شناخت و توجه لازم نسبت به هنروظرایف آن وجود ندارد چرا که اینچنین هنری بخصوص ازجانب یک هنرمند ناشنوا که قادر به سخن سرائی از هنر خویش نسبت ودرک عمق هنری از جانب مسئولان ودست اندر کاران را می طلبد متأسفانه طرد شده وناشناخته باقی مانده است.
منبع: وب سایت حوزه هنری اصفهان، 1389/8/30

برپايي نمايشگاه مينياتورهنرمند ناشنواي ايراني در فرانسه
نمايشگاه مينياتور هنرمند ناشنوا آقاي مهرداد صدري از هفتم تا هفدهم مرداد در خانه فرهنگ جمهوري اسلامي ايران در پاريس برگزار شد.
به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي،در اين نمايشگاه كه به همت رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران برگزارشد،بيست اثر از اين هنرمند به نمايش در آمد و مورد استقبال هنردوستان فرانسوي و ايراني قرار گرفت.
مهرداد صدري شهرضايي با 23 سال سابقه، در زمينه نقشه فرش و نقاشي مشغول به فعاليت مي باشد. اين هنرمند قبل از اين آثار خود را در چندين نمايشگاه از جمله نمايشگاه دوسالانه نگارگري ايراني اسلامي و نمايشگاه آثار برگزيده صنايع دستي كشورهاي آسيا و اقيانوسيه (تهران) شركت داده است. از اين هنرمند آثاري به نام «گذر» و «لحظه مبعث» در موزه هنرهاي معاصر اصفهان نگهداري مي شود.
مهرداد صدري شهرضايي فرزند مسعود در سال ۱۳۴۲ در اصفهان بدنيا آمد و در سن ۱۲ سالگي با معرفي مرحوم پدر خود نزد استاد رستم شيرازي مشغول به فعاليت شد و اكنون با ۲۳ سال سابقه، در زمينه نقشه فرش و نقاشي مشغول به فعاليت مي باشد.
از جمله مقالات به چاپ رسيده اين هنرمند طبيعت در نقاشي ايراني و رابطه آن با نقاشي آبستره بوده و يك سال سابقه تدريس در هنرستان هرهاي زيبا اصفهان و ۷ سال در هنرستان هنرهاي تجسمي شهرضا و يك سال در دبيرستان مير اصفهان به تدريس اشتغال داشته است.
اين هنرمند آثار خود را در ۴ دوره نمايشگاه دوسالانه نگارگري ايراني اسلامي در تهران و نخستين نمايشگاه انديشه هاي اسلامي و آينه هنر (تهران) و اولين نمايشگاه آثار برگزيده صنايع دستي كشورهاي آسيا و اقيانوسيه (تهران) و نمايشگاه انفرادي در كيش و چندين نمايشگاه ديگر شركت داده است.
از اين هنرمند اثري بنام گذر در موزه هنرهاي معاصر اصفهان و اثري نيز بنام لحظه مبعث در موزه هنرهاي معاصر اصفهان نگهداري مي شود.
اين هنرمند اكنون در هنرستان هنرهاي زيبا اصفهان مشغول به فعاليت است.

مهرداد-صدری

1 پاسخ
  1. مژگان حاج رسوليها
    مژگان حاج رسوليها گفته:

    سلام وقت بخير. من براي آموزش ديدن نزد استاد صدري چگونه مي توانم اقدام كنم؟ سپاسگزارم

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.