ماهنامه علم و فرهنگ

ماهنامه فرهنگی اجتماعی علم و فرهنگ ویژه نابینایان (بریل)

ماهنامه علم و فرهنگبا وجود اقشار، قومیتها و سلائق مختلف, تنوع مطبوعات نیز امری طبیعی به شمار می آید. یکی از این اقشار, قشر نابینایان است که با وجود جمعیتی بالغ بر پانصد هزار نفر با فقر شدیدی در زمینه مطبوعات مواجهند. به عقیده اکثر نابینایان تعداد کمی روزنامه و مجله که برخی از آنها نیز به صورت استانی منتشر میشود, برای این همه ذهن مشتاق و جان شیفته علم و دانش کافی نیست.
البته هدف از ذکر این نکته زیر سؤال بردن تلاشهای دیگر همکارانمان دیگر مطبوعات ویژه نابینایان نیست, بلکه هدف فقط اثبات لزوم تنوع جراید, جهت ارضای سلائق گوناگون این عزیزان است. مجله علم و فرهنگ نیز با نظر به این نکات, و همپا و دوشادوش دیگر همکاران مطبوعاتی –چه در سطح استانی, چه در سطح ملی پای در این عرصه گذاشته و می کوشد به لطف خدا و همکاری شما عزیزان گامی در جهت رسیدن به این اهداف بردارد: ارتقا سطح علمی و فرهنگی نابینایان, ایجاد اشتغال, بالا بردن سطح آگاهی نابینایان و آشنایی آنها با مسائل مختلف اجتماعی, سرگرمی و پر کردن بخش اندکی از اوقات فراغت عزیزان, آموزش مطالب گوناگون –که در طول نشر این ماهنامه بیشتر به تدریج با آن آشنا خواهید شد-, تعامل بیش از پیش با دیگر مطبوعات چه بریل چه بینایی, ایجاد شبکه اطلاع رسانی گسترده در زمینه های مختلف در سراسر کشور و… در پایان این بخش, ذکر دو نکته لازم است:
1. رسیدن به این اهداف جز به لطف خدا و همدلی و همفکری شما خوانندگان عزیز امکانپذیر نیست, لذا همینجا دست یاری به سوی حق دراز می کنیم و از شما فرهیختگان و علاقه مندان صمیمانه دعوت می کنیم که ما را از نظرات خود بهره مند نمایید.
2. جهت اطلاع بیشتر خوانندگان این مجله باید به عرض برسانیم که اداره مجله «علم و فرهنگ» با هزینه شخصی و به طور کاملا! خصوصی است و به هیچ گروه یا ارگان دولتی و خیریه وابستگی ندارد.

محتوای کلی:
برای آگاهی بیشتر شما عزیزان از محتوای کلی این نشریه, بخشی از عناوین مختصراً به آگاهی میرسد, البته با ذکر این نکته که لزوماً همه این موارد در شماره یک چاپ نخواهند شد و با توجه به تعداد صفحات هر شماره و به تدریج منتشر خواهند شد. 1. ادبیات: در این بخش آثار و مطالب ادبی جالب توجهی برای شما در نظر گرفته شده که به فراخور موضوع چاپ خواهند شد. 2. ایرانشناسی: در هر شماره در این بخش به یکی از استانهای کشور عزیزمان سفر خواهیم کرد تا با زیباییهای طبیعی و تاریخی استانهای میهنمان بیشتر آشنا شویم. 3. ورزشی: در این بخش به تاریخچه ورزشهای مختلف خواهیم پرداخت و با هر ورزش اندکی آشنا خواهیم شد. 4. مذهبی: در این بخش به کمک کارشناسان محترم, با مبانی دین و خداشناسی آشنا خواهیم شد و به کمک آیات و روایات, با سیره نظری و عملی اهل بیت مکرم رسول ا… آشنا خواهیم شد. 5. طنز: در این بخش از حکایات و نکات طنز موجود در گنجینه ادب پارسی بهره خواهیم برد و گاهی نیز نیشی به اوضاع و احوال روزمره خودمان خواهیم زد. 6. اقتصادی: در این بخش با عملکرد سازمانهای اقتصادی مانند بانکها, بهمه ها, دارایی و نظایر آنها آشنا می شویم. 7. داستان: در هر شماره یک داستان کوتاه کامل یا بخشی از یک داستان بلند به صورت دنباله دار چاپ خواهد شد, که همینجا از نویسندگان محترم نابینا که مایلند داستانشان در این مجله به نام خودشان چاپ شود دعوت میکنیم آثارشان را به دفتر نشریه ارسال نمایند تا پس از بررسی کارشناسان در اختیار دیگر عزیزان گذاشته شود. 8. جالب است بدانید: جالب است بدانید در این بخش نکات جالب توجه و خواندنی به آگاهی شما خواهد رسید. 9. از شما برای شما: هانطور که از نام این ستون پیداست, نویسنده این بخش خود شمایید که نوشته های خود را در هر زمینه در اختیار دیگر دوستان قرار میدهید. پس بشتابید. 10. پزشکی: در این بخش به تازه های پزشکی و پیشرفتهای این رشته به ویژه در زمینه چشم پزشکی خواهیم پرداخت. 11. موسیقی: در این بخش پر طرفدار, به بررسی انواع موسیقی, آثار و زندگی بزرگان این عرصه و تازه های تولید موسیقی خواهیم پرداخت. 12. مصاحبه: در این بخش, به پای حرفها و تجربیات بزرگان عرصه فرهنگ و هنر –به خصوص در زمینه گویندگی- می نشینیم تا از این اساتید بیشتر بیاموزیم. علی رضا جاویدنیا, بهروز رضوی, محمد ابراهیمیان و جمشید مشایخی در اولویت این بخش هستند. 13. از لا به لای جراید: در این بخش با گشت و گذاری در جراید مختلف, شما را با آن جراید و چکیده ای از مطالب آنها آشنا خواهیم کرد. 14. کودک و نوجوان: بی شک گلهای باغ زندگی نیز از مطالب متنوع این نشریه بی نصیب نخواهند بود. 15. سرگرمی: این بخش به کسانی تعلق دارد که علاقه مندند در مسابقه شرکت کنند و جایزه بگیرند. 16. آگهی: این ماهنامه آمادگی خود را برای درج آگهیهای تبلیغاتی اشخاص حقیقی یا حقوقی و نیز نیازمندیهای شما اعلام می دارد. ضمناً مطالب دیگری نیز برای شما عزیزان تدارک دیده شده که به تدریج در جریان چاپ و نشر این ماهنامه به آگاهی شما عزیزان خواهد رسید. شما هم دست به قلم شوید و در هر یک از این زمینه هایی که مطرح شد طبعآزمایی کنید. ما هم به اسم خودتان چاپ می کنیم.

جشن آغاز سومين سال انتشار ماهنامه علم و فرهنگ ويژه نابينايان:
جشن آغاز سومين سال انتشار ماهنامه علم و فرهنگ ويژه‌ی نابينايان با حضور سه مجری و هنرمند سرشناس راديو و تلويزيون برگزار شد.
ماهنامه علم و فرهنگ مهرماه 1387 فعاليت خود را با محوريت تعدادی از نويسندگان و هنرمندان نابينا آغاز کرد و اکنون 23 شماره از اين نشريه به خط بريل زيرِ دستان نابينايان ايران لمس شده است.
سه ميهمان ويژه‌ی جشن آغاز سومين سال انتشار اين ماهنامه بهرام سلطان‌پور مجری و گزارشگر سرشناس راديو ورزش، فرزانه معصوميان گوينده خبر راديو پيام و عليرضا جاويد نيا مجری و هنرمند نام‌آشنای عرصه‌ی طنز راديو و تلويزيون در اين مراسم افطاری پيرامون نحوه افزايش مخاطبان نشريه و بالابردن کيفيت مطالب با دست اندرکاران ماهنامه‌ی علم و فرهنگ به گفت و گو پرداختند.
بالابردن سطح علمی، دانش و آگاهی‌های اجتماعی و ايجاد فرصت‌های شغلی برای نابينايان، غنی کردن اوقات فراغت آن ها ، همکاری با مطبوعات ديگر و تلاش برای ايجاد شبکه اطلاع‌رسانی گسترده در زمينه‌های مختلف برای نابينايان از جمله اهداف انتشار ماه نامه علم و فرهنگ است.
بر اساس اين گزارش در مراسم جشن آغاز سومين سال انتشار اين ماهنامه که در محل مؤسسه توانپويان الغدير برگزار شد، امير سلامی سردبير اين نشريه ضمن قدردانی از تمامی کسانی که در اين دوسال گذشته برای انتشار پی در پی نشريه تلاش کرده‌اند، اظهار اميدواری کرد که نشستی نيز با حضور مخاطبان نشريه در آينده‌ای نزديک برگزار شود.
وی افزود: ماهنامه به همت جمع کوچکی از دوستان نابينا – که دوست داشتند گامی هر چند کوچک برای رشد و پويايی علم و فرهنگ در ميان نابينايان بردارند – راه اندازی شد و اکنون پس از دو سال فعاليت، اميدواريم به همت دوستان و حمايت جامعه‌ی نابينايان ايران و همه‌ی کسانی که به هر نحوی می‌توانند دست ما را بگيرند اين مسير ادامه پيدا کند.
مصطفی فروزنده مسوول روابط عمومی ماهنامه نيز در اين مراسم خواستار ارتباط بيشتر مخاطبان با نشريه شد و گفت: انتقادها و پيشنهادهای سازنده‌ی مخاطبان می‌تواند بهترين راهنما برای دست اندرکاران انتشار ماهنامه باشد تا نقايص کار به تدريج بر طرف شود.
او همچنين به اين نکته هم اشاره کرد که ماهنامه علم و فرهنگ توانسته است در اين مدت به ايجاد شغل برای نابينايان نيز کمک کند. در اين مراسم همچنين از همکاری‌های صميمانه و بی‌دريغ دکتر پروين ناظمی استاد دانشگاه، روانشناس و نويسنده ستون “خوب‌تر باشيم” ماهنامه با اهدای لوح تقديری به امضای مريم بهرامی مدير مسوول و صاحب امتياز و امير سلامی سردبير، قدردانی شد.
در اين تقديرنامه با اشاره به اهميت علم و دانش به عنوان يکی از موهبت‌های الهی و يکی از مشخصه‌های بارز انسان – که در قرآن و احاديث نبوی نيز بر آن تاکيد شده – آمده است: اينک که در آستانه سومين سال انتشار نشريه علم و فرهنگ قرار داريم بر خود فرض می‌دانيم از تلاش‌های بی دريغ و کوشش وافر شما در راه گسترش علم و انديشه، صميمانه قدردانی کنيم اميد آن که همواره در پناه قرآن باشيد و دعای خير نابينايان بدرقه‌ی راهتان باشد.”
گفتنی است بيست و چهارمين شماره ماهنامه علم و فرهنگ تا پايان شهريور در اختيار مشترکان نابينای اين نشريه قرار خواهد گرفت.

برای کسب هر گونه اطلاع بيشتر درباره اين نشريه و يا اظهار تمايل به همکاری با اين فعاليت هنری، ميتوانيد با شماره تلفن: 33792849 و يا با نشانی اينترنتی: elmofarhang87@gmail.com تماس حاصل فرماييد.
آدرس: تهران خ شریعتی خ خواجه عبد الله انصاری کوچه بیستم کوچه جوانه پلاک 3  تلفکس: 22875879     www.elmofarhangbraille.com

1 پاسخ دادن
  1. زینب خلیلی مقدم
    زینب خلیلی مقدم می گوید:

    با سلام و خسته نباشید، لطفا نحوه ی دریافت ماهنامه علم و فرهنگ را بیان کنید. با تشکر

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.