کتابشناسی آثار سید عبدالهادی شیرازی، مرجع روشندل

به کوشش: اباذر نصر اصفهانی

شرح حوادث پر تلاطم زندگاني مرجع عظماي جهان تشيع آيت  الله سيد عبدالهادي شيرازي (درگذشت 1382ق) گوياي اين است که معلوليت مانع پيشرفت و دستيابي به اهداف متعالي نيست. مرجعيت مشاغل فراوان دارد و بايد پاسخگوي سؤالات اقشار مختلف مردم  بود، ايشان با اينکه از نابينايي رنج مي برد وظايف مرجعيتي خود را کنار نگذاشت و اين بيماري به تدريس و زعامت ايشان لطمه‏اي وارد نکرد. بلکه مانند گذشته به تدريس و حل مشکلات مردم مشغول بود. در دوره مرجعیت ایشان، خدمات فراوانی در زمینه فرهنگ شیعه و رسیدگی به شیعیان اجرا شد.

کتابشناسی آثار
خانبابا مشار از فهرست نگاران و کتاب شناسان بزرگ ايران درباره ايشان نکاتي دارد و گزارش او از زندگي و کارنامه علمي ايشان اينگونه است: حاج سيد عبدالهادي بن إسماعيل حسيني شيرازي (1300ق ـ 1382ق)
در سنه 1300ق متولد شده. پس از تکميل مقدمات و سطوح در سامراء بسال 1326ق به نجف مهاجرت کرده و به تحصيلات خود ادامه داد. بعد از وفات آيت الله خراساني به سامراء مراجعت نموده و در سال 1337ق براي بار دوم به نجف رهسپار و نزد شريعت اصفهاني به استفاده پرداخته و پس از وفات وي به افاده و تدريس فقه و اصول فقه پرداخته است و تا آخر عمر در نجف اقامت داشت و بعد از وفات آيت الله حاج آقا حسين طباطبايي بروجردي يکي از مراجع بزرگ تقليد بود. در عصر روز جمعه دهم صفر 1382ق در شهر کوفه وفات يافت و در نجف اشرف مدفون گرديد. آثار باقيمانده از ايشان عبارتند از:
1. تعليقة علي عروة الوثقي (عربي): چاپ نجف، 1371ق، سربي، وزيري، 79ص.
2. ذخيرة العباد ليوم المعاد، طهران، بي‌تا، سربي، رقعي، 298ص.
3. الرضاع(عربي)، تقرير سيد عبدالهادي شيرازي، تحرير ميرزا محمد تقي تبريزي، نجف 1372ق، سربي، رقعي، 110ص.
4. مناسک، نجف، بي تاريخ، سربي، رقعي، 91ص
5. وسيلة النجاة (عربي)، نجف، 1374ق، سربي، رقعي، 188ص.

دریافت کتاب سيد عبدالهادي شيرازي، مرجع و خادم روشندل

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *