جمشيد سرحدی

جمشيد سرحدی هنرمند نقاش ناشنوا
جمشید سرحدیجمشيد سرحدی گفت: سعی کردم افتخاری برای ايران کسب کنم اما تشويق و توجهی به من نشد و از اين بابت بسيار متاسفم.‌ای کاش بهزيستی و دولت به ناشنوايان توجه بيشتری می‌کردند.
اين نقاش عدم حمايت مسئولان برای حضور در اين فستيوال را از مشکلات اساسی جامعه هنرمندان ناشنوا عنوان و تصريح کرد: برای شرکت در اين مسابقه کل هزينه رفت و برگشت را خودم پرداخت کردم که مبلغ زيادی هم بود. درست نيست که تنها عنوان برنده بودن من در پرونده افتخارات ايران گذاشته شود؛ بايد حمايت‌های لازم هم صورت گيرد.
وی ادامه داد: سعی کردم افتخاری برای ايران کسب کنم اما نه تشويق و نه توجهی به من شد و از اين بابت بسيار متاسفم.‌ای کاش بهزيستی و دولت به ناشنوايان توجه بيشتری می‌کردند.
اين هنرمند به مسابقه ديگری در روسيه اشاره کرد و گفت: تا ۳ ماه آينده مسابقه ديگری در روسيه برگزار می‌شود. ناشنوايان زيادی توانايی شرکت در اين فستيوال‌ها را دارند که به دليل مشکلات مالی نمی‌توانند از ذهن و فکر قدرتمندشان و هوش و تواناييشان استفاده کنند.
سرحدی ادامه داد: از مشکلاتی که در سفر به ايتاليا داشتم اين بود که هر کشوری يک يادگاری از کشور خود اهدا می‌کرد اما من به عنوان نماينده ايرانی‌ها هيچ چيزی برای اهدا نداشتم با وجود اينکه ايران از صنايع دستی و کالاهای فرهنگی بسياری برخوردار است. اين مساله سبب خجالت و شرم ما شد.
وی ادامه داد: در اين سفر ناشنوايان تمام کشور‌ها مترجمينی داشتند که زبان اشاره بين المللی می‌دانستند و ما اصلا مترجم و رابط بين الملل نداشتيم. از ديگر مشکلات من عبور تابلوهای نقاشی‌ام از فرودگاه بود حتی نامه‌ای برای عبور آن‌ها نداشتم تا در فرودگاه دچار مشکل نشوم.
جمشيد سرحدی هنرمند نقاش ناشنوا گفت: از کودکی به نقاشی علاقه‌مند بودم و به صورت تجربی با استفاده از کتاب‌های نقاشی به اين کار پرداختم. بعد‌ها که در سال ۶۲ در سپاه مشغول به کار شدم، نقاشی جنگ کار کردم.
وی با بيان اينکه در سال ۱۳۷۲ به حوزه هنری آمدم گفت: در حوزه هنری در خصوص هنر انقلاب کار کردم.
اين هنرمند به مسابقات بين المللی نقاشی ناشنوايان اشاره و تصريح کرد: هر سال در کشور ايتاليا مسابقات بين المللی نقاشی ناشنوايان برگزار می‌شود که تمام کشورهای دنيا در اين مسابقات شرکت می‌کردند اما ايران حق شرکت نداشت.
وی ادامه داد: بعد از گذشت ۲۵ سال از ايران نيز برای شرکت در اين مسابقات دعوت شد که من توانستم در اين مسابقات مقام دوم را به عنوان ناشنوای نقاش کسب کنم.
سرحدی به هيجان داوران ايتاليايی به دليل کسب رتبه دوم ايران اشاره کرد و گفت: ايران بعد از ۲۵ سال برای اولين بار دعوت شد و مقام دوم را کسب کرد. رييس برگزار کننده اين مسابقه پرچم ايران را بوسيد و گفت: «باورمان نمی‌شود و برای ما هيجان برانگيز است، به کشور ايران تبريک می‌گوييم.»
اين هنرمند ناشنوا در پايان گفت: از حوزه هنری درخواست می‌کنم که اتاق و محلی را در اختيارم قرار دهد تا بتوانم به ناشنوايانی که علاقه‌مند به نقاشی هستند آموزش دهم زيرا ناشنوايان به حمايت نياز دارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا؛ سایت معلولین ایران، 15/4/1392

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.