کاظم البرز کوه

کاظم-البرز-کوهآقای البرزکوه که از نزدیکترین موفقیت های ایشان می توان به این مورد اشاره کرد که به عنوان معلول موفق به ریاست جمهوری معرفی شدند، چند سالی بیشتر نیست که دچار ضایعه نخاعی شده اند اما پس از معلولیت نیز از تلاش و فعالیت دست برنداشته و در جهت خدمت رسانی به معلولین ضایعات نخاعی گام های مفید و موثری برداشته اند. با عشق و علاقه سرپرستی خانواده را برعهده دارند و از رشد و موفقیت فرزندان شان لذت می برند. تلاش شان این است که فرزندان برومند خود را با موفقیت و افتخار تحویل جامعه دهند و روزی بعنوان پدر نمونه نیز معرفی شوند.

• با عرض سلام؛ لطفا کمی از خودتان، تحصیلات و نوع معلولیت تان برایمان بگوئید.
کاظم البرز کوه هستم. متولد تیرماه 1332 و در تهران به دنیا آمدم. پس از اخذ مدرک لیسانس بیمه جهت ادامه تحصیل در رشته مورد علاقه خود مهندسی راه و ساختمان، عازم ایالات متحده آمریکا شدم. بعد از دریافت مدرک مهندسی و اشتغال به کار، با گذراندن دوره مدیریت مراکز اقامتی و سیاحتی در هتلهای معتبر کالیفرنیا تا درجه مدیران عالی پیشرفت نمودم. سال 1370 به ایران بازگشتم و ازدواج کردم که حاصل ازدواجم دو فرزند پسر می باشد. سپس به عنوان مهندس ناظر و سرپرست پروژه های ساختمانی وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و شرکت تعاونی مسکن کارکنان شرکت پارس الکتریک فعالیت نمودم و بعد از فوت پدر عهده دار موسسه او نیز گردیدم. بنابر قضا و قدر روزگار؛ تیر ماه 1384 به علت تصادف با یک دستگاه پیکان دچار ضایعه نخاعی در مهره 6 و 7 گردن شدم. و هم اینک نیز با سمت های مختلف از جمله عضویت هیئت امنا، عضو علی البدل هیئت مدیره و سرپرست روابط عمومی مرکز حمایت از معلولین ضایعات نخاعی ایران مشغول به فعالیت هستم.

• در حال حاضر به چه نوع فعالیت و حرفه ای مشغولید؟
جدا از فعالیت در مرکز حمایت از معلولین ضایعات نخاعی ایران به ترجمه مدارک به زبان انگلیسی و بالعکس در زمینه های مختلف مخصوصا مدارک تجاری مشغول هستم.

• رابطه تان با اعضای خانواده و فرزندانتان چگونه است؟
رابطه صمیمانه و محترمانه با همسر و فرزندانم دارم و از تطابق یافتن آنها با وضعیت موجود خود خیلی خرسندم و از این عزیزان تشکر می کنم.

• زیباترین خاطره شما از کالیفرنیا و کار کردن در آن شهر کدام خاطره است؟
به علت اشتغال به عنوان مدیر مراکز اقامتی و سیاحتی در هتلهای بسیار معتبر با اشخاص برجسته زیادی از جمله هنرمندان و سیاستمداران و بازرگانان مشهوری آشنا شدم و همچنین چند تن از مقامهای علمی ایران.
در ایالت کالیفرنیا مخصوصا شهر لس آنجلس ایرانیان تقریبا هیچگونه احساس غربتی نمی کنند. کثرت جمعیت ایرانی به حدی است که در خیابان ها معمولا تعداد فارسی زبانها بیش از افراد دیگر میباشد.

• زندگی بعد از آسیب نخاعی برایتان چه رنگی است و چگونه با آن کنار آمدید؟
در آغاز آسیب دیدگی، زندگی رنگ تیره و کدری داشت ولی با همت همسر و فرزندانم اندک اندک تیرگی ها به روشنی تبدیل گردید و با فعالیت در مرکز حمایت از معلولین ضایعات نخاعی ایران و سعی در حل مشکلات مددجویان نخاعی به روشنی مطلوبی تبدیل گردید و این عوامل باعث شد تا بتوانم با آسیب نخاعی کنار بیایم.

• بزرگترین مشکل فردی که دچار ضایعه نخاعی شده، چه مشکلی است؟
اساسی ترین مشکل شخصی که دچار ضایعه نخاعی شده است، عدم امکان استفاده از تمام توانائی های شخص معلول میباشد که با بکار گیری سایر توانهای موجود خود، باید سعی در جبران مشکل آسبب نخاعی خود نماید.

با توجه به اینکه توانایی دستان شما محدود است. به نظرتان چه قدرت و نیرویی را می توان جایگزین دست و حرکات دست کرد؟
تقویت اراده و نیروی اعتماد میتواند جایگزین حرکات دست و حتی جایگزین خود دست گردد. خواستن بزرگترین عامل جایگزین از دست داده ها است.

• برای آن دسته از همنوعان و معلولین ضایعه نخاعی که هنوز خود را با شرائط جدید وفق نداده اند چه توصیه ای دارید؟
درک واقعیت عدم توانائی، بزرگترین مشکل آسیب دیدگان ضایعه نخاعی میباشد و هرچه سریعتر آنها به درک این مطلب واقف شوند و ازحمایت عاطفی خانواده و خدمات پزشکی و فیریوتراپی برخوردار شوند میتوانند اندک اندک بر مشکلات فائق گردند.

• در انجمن ضایعات نخاعی چه هدفی را دنبال می کنید و چه خدماتی به معلولین ضایعه نخاعی ارائه می دهید؟
در مرکز حمایت از معلولین ضایعه نخاعی تلاش می گردد تا مشکلات معلولین از نظر درمانی و اقتصادی و مشکلات بهداشت جسمی و روحی آنها مرتفع گردد و هرگونه کمک هائی که توسط خیرین و ارگان ها در اختیار مرکز قرار می گیرد، دربین اعضا توزیع می گردد.

• از موفقیت هایی که تاکنون در حوزه معلولین کسب نموده اید برایمان بگوئید.
جدا ازفعالیت و کسب موفقیتهائی که در مرکز حمایت از معلولین ضایعات نخاعی داشته ام بعنوان معلول فرهیخته و نخبه به ریاست محترم جمهوری معرفی گردیده و بعنوان یکی از معلولین نمونه کشوری از طرف سازمان بهزیستی مورد تقدیر قرار گرفته ام.

• مهمترین عامل موفقیت و پیشرفت شما چه بوده است؟
خواستن و حمایت همه جانبه خانواده ام مهمترین عامل موفقیت و پیشرفت من بوده است.

• به نظر شما هر فرد برای رسیدن به اهداف و خواسته هایش چگونه باید عمل کند؟
شناخت داشته ها و حداکثر استفاده از آنها و ترغیب اطرافیان سبب عملکرد بسیار مطلوب افراد می شود.

• آیا به این جمله که “زندگی زائیده اندیشه ماست پس مثبت بیاندیشیم” اعتقاد و باور دارید؟
به حد بسیار زیاد

• اولین تصویری که از این کلمات در ذهن شما نقش می بندد، چیست؟
– طوفان: ناهنجاری
– آرامش: فائق شدن بر ناهنجاریها
– هدف: نقشه زندگی
– پدر و مادر: محبت بی شائبه
– خانواده: زنجیره عواطف
– اراده: خواستن و در پی واقعیت بخشیدن به خواسته ها
– صبر و تحمل: تنها مسیر صحیح به هدف رسیدن

• حال که نزدیک به انتخابات ریاست جمهوری هستیم به عنوان فرد دارای معلولیت چه انتظاری از رئیس جمهور در جهت رسیدگی به امور مختلف جامعه معلولین دارید؟
نه فقط من بلکه انتظار تمامی معلولین از رئیس جمهور، توجه ایشان به تمام طبقات معلول و نه فقط در اختیار گذاشتن بیشترین کمکها در اختیار یک NGO بخصوص و نیز پذیرش یک فرد معین به عنوان نماینده کل معلولین را نمی پذیریم و نکته دیگر اینکه آیا مبلغ 32 هزارتومان مبلغ مناسبی به عنوان مستمری برای معلولین است؟ آیا زمان آن نرسیده است که معلولین نیز همانند سایر مستمری بگیران از حداقل مستمری برخوردار گردند؟ چه تفاوتی بین معلولین و سایر مستمری بگیران است؟ جز اینکه معمولا هزینه های معلولین به دلایل پزشکی و بهداشتی و لوازم توانبخشی و غیره، سنگین تر است؟

و بالاخره اگر صحبتی با دوستان دارید بفرمائید.

اول خداوند متعال را باور کنید و سپس خود را. اگر چه بیشتر فعالیت هایم متمرکز در مرکز حمایت از معلولین ضایعات نخاعی است ولی در هر زمان و هر شرائط خدمتگزار صمیمانه کلیه معلولین هستم. همیشه خندان باشید.

منبع: انجمن باور؛ کانون معلولین توانا

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.