درباره کتاب شکفتن در کویر، یادداشت‌های روزانه یک معلول

 کتاب “شکفتن در کویر” درباره مسائل و دغدغه های معلولان در جامعه به قلم محسن حسینی طاها منتشر شده است.

به گزارش سرویس فرهنگی فرارو، سیدمحسن حسینی طاها که با آغاز دهه هشتاد فعالیت مطبوعاتی خود را آغاز کرد مشکلات و چالشهای زندگی معلولین ایران را در قالب داستان کوتاه و یادداشت در روزنامه ها منتشر ساخت و فعالیت مطبوعاتی را راهی برای ترویج فرهنگ صحیح تعامل با معلولین قرارداد.

حسینی طاها که مقطع کارشناسی ارشد در رشته زبان وادبیات فارسی را به اتمام رسانده در این مجموعه از خاطرات دوران تحصیل خود سخن گفته و ضمن بازگو کردن واقعیاتی، سعی داشته جامعه را با ناگفته های معلولیت، آشنا سازد.

گفتگوهای مطبوعاتی این روزنامه نگار دارای معلولیت بخش پایانی کتاب را تشکیل می دهد که حسینی طاها طی ده سال با خبرگزاریها و روزنامه های کثیرالانتشار داشته است.
نویسنده این کتاب درباره انگیزه نگارش این اثر به فرارو گفت: «هدف اصلی ام از تدوین و نشر این کتاب، آشنا نمودن هرچه بهترجامعه ام باپدیده معلولیت است».

طاها با بیان اینکه این اثر تنها گوشه ای از فراز و نشیبهای زندگی فرد دارای معلولیت است خاطر نشان کرد: «پیام اصلی این کتاب به افراد دارای معلولیت و خانواده های آنهاست که معلولیت امکان پیشرفت را ازکسی نمی گیرد و فقط راه دسترسی به آن را دشوارتر می کند. در همین راستا می توان جامعه را مخاطب قرارداد و تک تک افراد را برای از میان برداشتن موانع پیشرفت معلولین فراخواند».

محسن حسینی طاها که خود دارای معلولیت فلج مغزی است در بهار۱۳۶۰ و در آغاز جنگ تحمیلی در تهران متولد شد و به دلیل کمبودهای پزشکی و درمانی دوران جنگ از ابتدای تولد دچار آسیب های جسمی و حرکتی شد و پس از آن با عدم تشخیص به موقع بیماری در سال های بعد امکان درمان وی میسر نشد و به خاطر آسیب سلول های حرکتی مغز در تکلم و حرکت با دشواری روبروست.

این نویسنده معلول خود درباره مشکلاتی که از ابتدا با آن دست به گریبان بود گفت: «من وخانواده ام درهمان سالهای ابتدایی این واقعیت را پذیرفتیم که با معلولیتی مواجهیم که زندگی را برای فرد معلول و اطرافیانش با دشواریهای ویژه ای توام ساخته و تنها راه غلبه براین دشواریها صبر، شکیبایی و اراده روز افزون است».

به گفته وی این دشواریها مانع پیشرفت وی نشد و او با وجود موانعی که نظام آموزشی کشور برای تحصیل وی در مدارس عادی ایجاد کرده بود مقاطع ابتدایی راهنمایی و دبیرستان را در مدارس عادی کشور گذراند.

طاها در این باره می گوید: «تحصیل در مدارس عادی تجربه بودن در فضایی را برایم فراهم آورد تا به تعامل با افراد غیر معلول پرداخته و خود را در رقابتی هرچند نا برابر با ایشان محک بزنم، تواناییم را نیز برای مبارزه با زندگی و تلاش در جهت به دست آوردن نداشته هایم بالابرد. نداشته هایی که آنها را حق مسلم هرانسان می دانم و از این رو معتقدم که هرتلاشی که در جهت بهبود زندگی افراد دارای معلولیت صورت می گیرد باید در مثلثی متجلی گردد که سه ضلع آن تحصیل،اشتغال و ازدواج باشد».
شکفتن-در-کویراین نویسنده پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی با قبولی در دانشگاه دولتی علامه طباطبائی به تحصیل در رشته ادبیات فارسی پرداخت.

وی در همین زمان با نوشتن در جراید و نشریات معتبر کشور در حوزه اجتماعی و نیز مسائل معلولین فعالیت های خود را ادامه داد و نیز تجربیات روزمره خود از مواجهه جامعه با معلولین را در ستون ثابتی در روزنامه اطلاعات نوشت؛ یادداشت هایی که امروز در کتابی با عنوان «شکفتن در کویر» در معرض خوانندگان قرار گرفت.

طاها درباره تجارب این سال ها می گوید: «در سال ۱۳۸۸ بعد از ورود به دانشگاه تصمیم گرفتم که دیگر نوشته هایم را در دفتر شخصی محبوس نکنم و با فعالیت مطبوعاتی جامعه ام را مخاطب قرار دهم و قلمم را جایگزین بیانم کنم که به دلیل معلولیت جسمی و حرکتی گویا و رسا نبود. در این زمان روزنامه اطلاعات به من پیشنهاد کرد خاطرات و تجربیاتم را از معلولیت بنویسم و من از این فرصت استفاده کردم تا مخاطبانم را با ناگفته هایی از ابعاد فکری و روحی معلولین آشنا سازم.»

او معتقد است در جامعه به اشتباه معلولین گاه با ناتوانان در یک سطح قرار گرفته و گاه فقیر و تهیدست قلمداد می شوند و تلاش او در این سال ها ایجاد درک درست در جامعه نسبت به این قشر بوده است.

این روزنامه نگار که به تازگی با معصومه نوری که او نیز دارای معلویت جسمی و حرکتی
ازدواج کرده است در بخش دوم این کتاب در یادداشتی از تلاش های همسر و خانواده اش در این سال ها برای پیشرفت هرچه بیشتر خود سخن گفته و از آنها تشکر کرده است.

برای تهیه کتاب «شکفتن در کویر» می توانید با شماره: ۰۲۱۷۷۴۹۶۸۶۸ دفتر نشر فرادید و یا تهران خیابان قصرالدشت پایین تر ازخیابان هاشمی روبروی فروشگاه کوروش سابق انتشارات قصه گو تلقن: ۰۲۱۶۶۸۸۹۱۱۰ مراجعه کنید.

منبع: خبرگزاری فرارو، ۲۲ خرداد ۱۳۹۱

شکفتن در کویر
دفتر فرهنگ معلولین
یکی از راه‌های رهایی از تنهایی و مؤثر بودن، نوشتن داستان‌های کوتاه از حقایق و رخدادهای زندگی است. معلولان با این شیوه می‌توانند تأثیر داشته باشند.
آقای محسن حسینی طه چند سال است با روش داستان نگاری، توانسته در ارتقای فرهنگی و اجتماعی جامعه هدف مؤثر باشد. اخیراً کتابی با عنوان شکفتن در کویر منتشر کرد. که مجموعه داستان‌های کوتاه، مصاحبه‌ها و اشعار خودش است که در قالب این کتاب منتشر کرده است. در مورد آن می‌نویسد: «کتابی که در زمینه معلولیت نوشته می‌شود، حتماً یک دردنامه پر از اشک و آه و کسل کننده نیست. کتاب شکفتن در کویر بُرش‌هایی از زندگی شخصی من است؛ معلولی که با همه کمبودهای اجتماعی و فرهنگی و با حمایت خانواده توانست تحصیل کند، در راه استقلال اقتصادی گام برداردو اکنون در سومین بهار عمرش، زندگی مشترکش را تجربه می‌کند. فکر می‌کنم لااقل تجربه‌هایم از زندگی که در این کتاب آمده بتواند در بهبود تعامل جامعه با قشر معلول مؤثر باشد».
کتاب «شکفتن در کویر» تاکنون برای توزیع، در اختیار چند انتشارات به شرح زیر قرار گرفته است: انتشارات قصه‌‌گو، انتشارات فرادید و یار مهربان. *.م.ن

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *