گزارش اختتامیه اولین جشنواره سراسری عکس معلولیت و معنویت

اولین جشنواره سراسری عکس معلولیت و معنویت با هدف کلی ایجاد پیوند بین سه مقوله عکس، معلولیت و معنویت برگزار شد و درصدد استفاده از عکس برای تبیین واقعیت‏ها و محاسن جامعه معلولین به ویژه نشان دادن فرهنگ دینی در بین آحاد معلول است. این جشنواره توسط دفتر فرهنگ معلولین با همراهی دفتر آیت الله العظمی سیستانی در ایران برپا شد و اختتامیه آن در قم و سالن همایش مرکز احیاء میراث اسلامی در 3 خرداد 1392 / 13 رجب 1434 به مناسبت ولادت مولود کعبه حضرت علی(ع) برگزار شد.
عکاسان در پنج موضوع عبادت و معلولین، زیارت و معلولین، عزاداری و معلولین، مطالعه و معلولین، رایانه و معلولین می‏بایست آثار خود را ارسال می‏نمودند.
با پایان گرفتن مهلت مقرر ارسال آثار، تعداد ۲۵۱ نفر شرکت کننده و ۱۱۱۶ فایل عکس به دبیرخانه این مسابقه ارسال شد. داوران عکس‏ها را نه با نام شرکت کننده بلکه با کد بررسی کرده و هیئت داوران از بین همه عکس‏های دریافتی 60 عکس را منتخب و وارد داوری نهایی نمودند. این 60 عکس در کتاب ویژه جشنواره و نیز در وب سایت دفتر فرهنگ معلولین معرفی شده‏اند. نیز در مرحله نهایی داوری پنج نفر حائز رتبه برتر شناخته شدند.
لازم به توضیح است جوایز این جشنواره برای اولین بار در تاریخ مسابقات و جشنواره‏های عکس مضاعف است و شامل عکاس و معلول در عکس می‏باشد. یعنی عکسی که حائز رتبه میشود هم به عکاس و هم به سوژه معلول در عکس به صورت یکسان جایزه تعلق می‏گیرد.

جشنواره-عکس-معلولیت-و-معنویت-رتبه-اول

رتبه اول: ابوذر بذری دریاسری از لنگرود گیلان ، برنده حج عمره
معلول در عکس رتبه اول: فریبا معصومی ، برنده حج عمره

جشنواره-عکس-معلولیت-و-معنویت-رتبه-دوم

رتبه دوم: حمید رضا مجیدی از اراک ، برنده سفر به عتبات عراق
معلول در عکس شناسایی نشده است.

جشنواره-عکس-معلولیت-و-معنویت-رتبه-سوم

رتبه سوم: آزاده سیفی از شیراز ، برنده سفر به عتبات عراق
معلولان در عکس رتبه سوم: نیما شفیعی از تهران، حدیثه شهبازی و شیرین پاریزی از شیراز ، برنده سفر به عتبات عراق

جشنواره-عکس-معلولیت-و-معنویت-رتبه-چهارم

رتبه چهارم: سلیمان گلی از تربت حیدریه ، برنده سفر مشهد مقدس
معلول در عکس شناسایی نشده است.

جشنواره-عکس-معلولیت-و-معنویت-رتبه-پنجم

رتبه پنجم: رضا رادپور از مشهد ، برنده سفر مشهد مقدس
معلول در عکس رتبه پنجم: کاظم سیادتی ، برنده سفر مشهد مقدس

همچنین از 3 نفر از عکاسان برتر حوزه معلولین استان قم، آقایان محسن زمانی مهر، وحید قاسمی زرنوشه و خانم زهرا دلاوریان تقدیر و تشکر شد.

جایزه ویژه سید هبة‏الدین شهرستانی
«جشنواره بین المللی معلولیت» هر سال علاوه بر برنامه مصوب عمومی، به اقتضای رخدادهای آن سال یک برنامه ویژه برای اهدای جوایز خاص خواهد داشت. امسال جایزه ویژه به نام «جایزه ویژه مرحوم هبة‏الدین شهرستانی» به سه تن از خادمان معلولین که در زمینه خدمات‏رسانی به معلولین امتیاز کسب کردند، اعطاء شد. علت نام‏گذاری، اهتمام و خدمات بی‏شمار مرحوم هبة‏الدین به جامعه شیعی و مسلمان به رغم نابینایی او است. امسال جایزه ویژه سید هبة‏الدین به سه شخص تعلق گرفت:
1- خادم فرهنگی برتر معلولین، آقای منصور برجیان
2- نماینده والدینی که فرزندان معلول خود را به مدارج عالی رسانده‏اند، آقای حسن ضیائی فر
3- نماینده عکاسان ایران در خدمات‏رسانی به معلولین، آقای حسن گایینی

اعطای جوایز به دست حجة الاسلام والمسلمین سیدجواد شهرستانی (نماینده تام الاختیار آیت الله العظمی سیستانی) تقدیم افراد برتر شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *