آخرین فرصت ارائه طرح قوانین بیمه تأمین اجتماعی معلولین کشور

در راستای بهبود شرایط زندگی معلولان و تحقق اهداف بلندمدت “اصلاح قوانین پوشش بیمه تأمین اجتماعی، نحوه بازنشستگی پیش از موعد و از کار افتادگی معلولان کشور” از معلولان عزیز، حقوقدانان، مشاوران حقوقی و تمامی صاحبنظران و اهل فن در حیطه حقوق معلولین تقاضا داریم کهنظرها و پیشنهادهای خود را درباره موارد پیشنهادی پانزده‌گانه، به آدرس پست الکترونیکی زیر و حداکثر تا تاریخ: 1392/03/05، به دبیرخانه ستاد پیگیری قوانین بیمه تأمین اجتماعی معلولان کشور واقع در جامعه معلولین استان مرکزی اعلام بدارند.

شایان ذکر است که به بهترین طرح که موارد پیشنهادی این دبیرخانه را لحاظ کرده باشد و بتواند از دولت و مجلس تأییدیه بگیرد، پس از تصویب، از طرف دبیرخانه ستاد مبلغ یک میلیون تومان هدیه داده می شود.

چقایی جامعه معلولین اراکمصطفی چقایی
دبیر ستاد پیگیری قوانین بیمه تأمین اجتماعی معلولان کشور
جامعه معلولین استان مرکزی
choghaee.mostafa@gmail.com
www.markazisdp.ir

موارد پیشنهادی قوانین بیمه تأمین اجتماعی معلولان کشور

با توجه به الحاق ایران به کنوانسیون بین‌المللی حقوق معلولان و با استناد به بند (ث) ماده 28 کنوانسیون، حصول اطمینان از دسترسی افراد معلول به مزایا و برنامه‌های بازنشستگی، موارد زیر جهت تحقق این بند مهم از ماده 28، از مهم‌ترین دغدغه‌های معلولین کشور در خصوص بیمه می‌باشد.
نظر به فرسایش مضاعف توان جسمی، روحی یا توأمان افراد دارای معلولیت به ویژه معلولیت‌های خیلی شدید و شدید در مقایسه با افراد غیر معلول دارای سابقه کار و کاهش شاخص‌های سلامت افراد دارای معلولیت ناشی از این فرسودگی و هرگونه عوارض ناشی از معلولیت اولیه و بروز معلولیت‌های ثانویه، موارد پیشنهادی دبیرخانه ستاد پیگیری قوانین بیمه تأمین ‌اجتماعی معلولان کشور واقع در جامعه معلولین استان مرکزی در خصوص “اصلاح قوانین پوشش بیمه تأمین اجتماعی، نحوه بازنشستگی پیش از موعد و از کار افتادگی معلولان کشور” از نظر این دبیرخانه به شرح زیر ارائه می‌گردد:
1ـ تطبیق طرح پیشنهادی دبیرخانه ستاد با قانون بازنشستگی جانبازان عزیز انقلاب اسلامی.
2ـ پیگیری تشکیل صندوق ویژه بازنشستگی افراد دارای معلولیت.
3ـ حذف سقف سنی در تبصره شماره 7 ماده 1 آئین نامه اجرایی اصلاح قانون نحوه بازنشستگی جانبازان عزیز انقلاب‌ اسلامی ایران و جنگ تحمیلی و معلولین عادی برای شاغلین مشاغل سخت و زیان‌آور (بازنشستگی معلولان شاغل با 20 سال سابقه کار و سقف سنی برای آقایان 50 سال و خانم‌ها 45 سال) و لحاظ سنوات ارفاقی حداکثر تا پوشش 30 سال خدمت و برای معلولان شاغل در بخش دولتی و غیر دولتی (حرف و مشاغل آزاد) با پرداخت حق بیمه بین 10 تا 20 سال نسبت به شدت معلولیت.
4ـ تمامی افراد معلول بالای 18 سال با پرداخت حق بیمه بین 10 تا 20 سال (نسبت به شدت معلولیت) با حداقلِ تعرفه نسبت به بقیه اقشار، تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار گیرند و لحاظ سنوات ارفاقی حداکثر تا پوشش 30 سال خدمت. (کودکان و ورزشکاران معلول با امتیاز ویژه‌ای در نظر گرفته شوند).
5ـ معلولان شدید و خیلی شدید که قادر به کار نیستند، با پرداخت حداقل بین 2 تا 5 سال و پرداخت مابه‌التفاوت تا 30 سال خدمت که این قشر به صورت ویژه بدون شرایط سنی، حق سنوات و در حالت اشتغال باید تحت پوشش قرار گیرند و پرداخت مستمری و حق بیمه معلولین شدید و خیلی شدید (50% به بالا) برای برخورداری حداقلی از معیشت تا زمان بهره‌مندی از مزایای بازنشستگی پیش از موعد.
6ـ خانواده­‌ها یا کسانی که مسئولیت نگهداری از معلول را بر عهده دارند (از جمله کارکنان مراکز نگهداری، توانبخشی و اجتماعی)، از قوانین بیمه‌ای مشاغل سخت و زیان‌آور برخوردار شوند (بین 10 تا 20 سال سابقه و لحاظ سنوات ارفاقی تا پوشش 30 سال خدمت).
7ـ حضور دو پزشک به عنوان نماینده معلولین از طرف سازمان بهزیستی و یا تشکل‌های معلولین با حق رأی نهایی در کمیسیون‌های تشخیص از کارافتادگی و بازنشستگی به منظور جلوگیری از تضییع حقوق افراد دارای معلولیت با توجه به شرایط خاص آنها.
8ـ افراد معلولی که به صورت خود اشتغالی یا در کارگاه‌های اشتغال خانگی مشغول به کار می‌باشند، از پرداخت سهم بیمه خویش فرمایی معاف گردند.
9ـ تمام معلولان شاغل در وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، نهادها و شهرداری‌ها، شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری دولتی و همچنین مراکز کسب وکار و بخش غیر دولتی از پرداخت مالیات و حق بیمه معاف گردند.
10ـ کارفرمایانی که در مراکز کسب و کار خود، معلولین را استخدام نمایند مشروط بر آنکه مدت قرارداد استخدامی آنان با معلول شاغل بیش از یک سال باشد، از پرداخت حق بیمه کارفرما معاف گردد.
11- تسریع در اجرای طرح بیمه بیکاری پسران و دختران بیکار معلول و بازنشستگی زنان و دختران معلول.
12ـ تشکیل صندوق بیمه تکمیلی طلایی ویژه معلولان و خانواده­ های آنها (جهت بهره‌مندی تمام افراد دارای معلولیت از خدماتی شامل تهیه لوازم توانبخشی و…)
13ـ تسریع در بررسی و تصویب پیش­نویس لایحه قانون حمایت از کارآفرینی و اشتغال معلولان در دولت و کمیسیون‌های مربوطه با بیست و یک ماده.
14ـ حمایت و تأمین بودجه لازم جهت پرداخت بیمه کارفرمایی و تأسیس صندوق­ حمایت از فرصت‌های شغلی.
15ـ پیش‌بینی مجازات در برابر عدم انجام مقررات حمایتی از حقوق معلولین با تأسیس کمیسیون رسیدگی به شکایات معلولین.

بیانیه پایانی همایش نمایندگان جوامع معلولین سراسر ایران در استان مرکزی ـ اراک

دومین همایش نمایندگان جامعه معلولین ایران در روزهای پنجشنبه و جمعه مورخ 9 و10 شهریور 1391 در اراک تشکیل شد. در روز اول این نشست تغییرات مفاد اساسنامه و در روز دوم بحث و تبادل نظر گسترده راجع به مهمترین موضوعات مربوط به حمایت از حقوق اشخاص دارای معلولیت و اصلاح و تکمیل قانون حمایت از معلولین مصوب (16/2/83) بعمل آمد. در پایان همایش با جمع بندی از نظریات اظهار شده طی بیانیه ای در یک مقدمه ،9 بند ونتیجه گیری به کار خود به شرح ذیل پایان داد.
مقدمه
افراد دارای معلولیت باید از تمام حقوق اساسی بشر همچون سایر انسانها بهرمند شوند برخورداری از حمایت حقوقی، برابر ومؤثر برای افراد معلول باید تضمین نمود واز اندیشه تبعیض مثبت به نفع معلولان دفاع گردد. لذا با توجه به این واقعیت که تمامی معلولین در برابر امکانات وشرایط موجود، فرصت مساوی ندارند توصیه می­شود به لحاظ فعال ساختن کلیه معلولین تا حد ممکن ضوابط وتدابیری قانونی لازم در جهت رفع تبعیض از آنان اتخاذ شود.
موضوعات مورد بحث و قابل پیگیری از طریق مجمع نمایندگان استانی و استانداریها ، توسط کلیه شعب جوامع معلولین سراسرکشور:
1ـ کار فرمایانی که در مراکز کسب و کار خود، معلولین را استخدام نمایند مشروط بر آنکه مدت قرار داد استخدامی آنان با معلول شاغل پیش از یک سال باشد از پرداخت حق بیمه کار فرما معاف می شوند.
2ـ افراد معلولی که به صورت خود اشتغالی یا در کارگاه های اشتغال خانگی مشغول به کار می باشند، از پرداخت سهم بیمه خویش فرمایی معاف می شوند.
3ـ تمام معلولین شاغل در وزارتخانه ها، سازمان ها ، نهادها وشهرداری ها ، شرکت های دولتی، بانکها و مؤسسات مالی و اعتباری دولتی و همچنین مراکز کسب و کار و بخش غیر دولتی از پرداخت حق بیمه معاف می باشند.
4ـ معلولین شاغل در وزارتخانه ­ها، سازمان ها، نهادها، شرکت های دولتی، شهرداری ها، بانک ها و مؤسسات مالی و اعتباری بخش دولتی و همچنین مراکز کسب و کار بخش غیر دولتی (حرف و مشاغل آزاد) با پرداخت حداقل بیست سال حق بیمه بدون رعایت شرایط سنی می توانند بازنشسته شوند.
4ـ1ـ حذف سقف سنی در تبصره شماره 7 ماده 1 آئین نامه اجرایی اصلاح قانون نحوه بازنشستگی جانبازان انقلاب اسلامی ایران و جنگ تحمیلی و معلولین عادی برای شاغلین مشاغل سخت و زیان آور.
4ـ2ـ کلیه معلولین شدید و خیلی شدید بدون در نظر گرفتن سقف سنی با پرداخت حق بیمه حداقل 10 سال، (10 سال سنوات ارفاقی با 20 روز حقوق) و حداکثر 20 سال پرداخت حق بیمه و (10 سال سنوات ارفاقی با 30 روز حقوق کامل) از کار افتاده، یا بازنشسته شوند.
4ـ 3ـ کلیه معلولینی که در سن قانونی کار قرار دارند (15 سال به بالا) که تاکنون بیمه نشده اند با حداقل تعرفه، توسط سازمان بهزیستی یا به صورت خویش فرمایی و غیره تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار گیرند.
5ـ حضور یک پزشک به عنوان نماینده معلولین از طرف سازمان بهزیستی یا تشکلهای معلولین با حق رأی نهایی در کمیسیون های تشخیص از کار افتادگی و بازنشستگی به منظور جلوگیری از تضییع حقوق معلولان با توجه به شرایط خاص آنها.
6ـ تمام معلولین و خانواده­ های آنها از طریق قراردادهای گروهی در سازمان بهزیستی استان ها و یا شبکه­ های معلولین با تخفیف قابل توجه بتوانند از مزایای بیمه تکمیلی استفاده کنند.
7ـ پیش بینی مجازات در برابر عدم انجام مقررات حمایتی از حقوق معلولین:اگر بخواهیم اقدامات تضمینی در زمینه فراهم ساختن فرصتها برای معلولین تأثیر عملی داشته باشد، باید در برابرعدم انجام قانون، مجازات و روش های الزام آوری وضع، واجرا نماییم که پیشنهاد می­گردد سازمان بهزیستی با موافقت وزیر کار رفاه وتعاون یا نماینده وی کمیسیونی را به نام (کمیسیون رسیدگی به شکایات معلولین) با عضویت وزیر یا نماینده وی، دو نفر از سازمان بهزیستی، یک نفر از معاونت منابع انسانی ریاست جمهوری، سه نفر نماینده تشکل های معلولین تشکیل و حسب مورد، نسبت به رسیدگی به شکایات معلولین از عدم اجرای به موقع قوانین در دستگاه مربوطه اقدام نماید. تصمیمات کمیسیون مربوطه قطعی و لازم الاجرا است و عدم اجرای به موقع آن خلاف قانون محسوب و قابل تعقیب در مراجع ذیصلاح می­باشد.
8ـ پیش بینی اصلاح شرایط کار افراد دارای معلولیت: به منظور اشتغال مستمر و مؤثر معلولین و جلوگیری از مسائلی مانند ترک­ کار، غیبت، تغییر شغل و اشتباه کاری، ضروری است شرایط کار و وسایل اضافی آنان در رابطه با محیط زندگی و کار، مورد مطالعه قرار گیرد و برای بهینه سازی آن از تدابیر علمی مؤثر ااستفاده شود. پیشنهاد میگردد تصویب پیش ­نویس لایحه قانون حمایت از کار آفرینی با بیست و یک ماده در اولویت قرار گیرد.
9ـ ادامه جلسات و همایش های هم اندیشی در خصوص حقوق معلولین در جوامع معلولین سایر استانها.
نتیجه: این نظام حمایتی علیرغم تلاش های بسیار جهت ارائه زمینه­ های قانونی مناسب به منظور ساماندهی وضعیت اشخاص دارای معلولیت در راستای تحقق اهداف عدالت اجتماعی و برابر سازی فرصت ها هنوز از ساز و کار اجرایی مؤثر برخوردار نمی باشند، و در عمل نتوانسته است وضعیت مطلوبی را در این خصوص در جامعه ترسیم نماید به نظر می رسد سازمان های اصلی مرتبط از جمله سازمان بهزیستی و تشکل های معلولین باید نقش فعالتری را جهت وادار نمودن دستگاه های دولتی و عمومی برای طراحی، تصویب و اجرای قوانین مربوطه ایفاء نمایند.
حاضرین در این همایش:
ـ جناب آقای آصفری: نماینده محترم مجلس شورای اسلامی در شهر اراک
ـ جناب آقای ربیعی: مدیر کل محترم سازمان بهزیستی استان مرکزی
ـ جناب آقای لطیفی: معاونت محترم توانبخشی سازمان بهزیستی استان مرکزی
ـ جناب آقای کاوسی: رئیس کارگروه حقوقی جامعه معلولین استان مرکزی
نمایندگان جوامع معلولین استانهای حاضر در این همایش:
هیأت مدیره جامعه معلولین ایران، البرز، اصفهان، زنجان، خوزستان، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، فارس، قزوین، کرمانشاه، گرگان، لرستان، مازندران، یزد، شهرستان مهاباد

جامعه-معلولین-اراک01جامعه-معلولین-اراک

5 پاسخ
 1. جلال
  جلال گفته:

  با سلام و احترام لطفا مجموعه قوانین، دستور العملها و آیین نامه های اجرایی مرتبط با معلولین جمع آوری و در تمامی سایت های معلولین به اشتراک گذاشته شود تا جامعه معلولین به آنها دسترسی داشته باشند. خیلی از معلواین از قوانین اطلاعی ندارند و بالطبع مطالبه گری کمتری نسبت به حقوق قانونی خود دارند.

  پاسخ
 2. سارا
  سارا گفته:

  سلام.من خانوم 33 هستم از هر دو پا معلولم.شوهرم بیکار.دو تا دختر دارم.چرا هیچ چیز از بهزیستی ب من تعلق نمیگیره.حتی مستمری?!?!

  پاسخ
 3. صمد۰۹۱۹۲۸۷۵۳۸۰
  صمد۰۹۱۹۲۸۷۵۳۸۰ گفته:

  با سلام:بنده پدر یک معلول ضایعه نخاعی بالای پنجاه درصد هستم.۲۲سال باخدمت سربازی سابقه کار دارم.الان پسرم تقریبا۱۳ سال دارد،دربیشترکارهای شخصی اش بایدکمک حالش باشم مخصوصا بدلیل بی اختیاری نیازبه تعویض پوشاک در تایمهای مختلف را دارد .ازطرفی رفت وآمدش به مدرسه.بیشترتوسط من باید انجام شود.بابالارفتن سن ووزنش این شرایط روزبه روز برایمان مشکلترشده.بدلیل تایم کاریم از ۶ صبح تا۶ غروب واقعا زندگی اسفناکی راتحمل میکنم.ازوزیرکار.مسعولین مربوطه عاجزانه خواهش می کنم بدادم برسید .کمکم کنیدتا بتونم بازنشست شوم و بیشتر بتونم به این طفل معصوم رسیدگی کنم.

  پاسخ
 4. شهریاربیطرف از شهر سنندج
  شهریاربیطرف از شهر سنندج گفته:

  باسلام وعرض ادب
  احتراما اینجانب شهریار بیطرف معلول جسمی حرکتی شدید بوده ایا افرادی که معلولیت دارند وتحت پوشش بیمه سلامت هستند از طریق سازمان بهزیستی دفترچه بیمه سلامت آنها به تامین اجتماعی تغییر خواهد کرد لطفاراهنمایی فرمایید . درضمن ایا مستمری معلولین شدید جسمی حرکتی قطع باید گردد موضوع راپیگیری نمایید .وبه جمیل اینجانب به آدرس زیر پاسخ رابه اینجانب اعلام نمایید
  shriarbitaraf330@gmail.com
  ازشهر سنندج

  پاسخ
 5. فارس
  فارس گفته:

  ببنظر بنده اکر در مورد معلولین شدید و خیلی شدید 2 الا 5 سال سابقه بیمه بدون شرایط سنی با پرداخت مابه التفاوت 30 سال بهتر بود .خواهش وضعیت من که می نویسم برسی کرده و جواب به ایمیلم بگذارید. بنده 75%ضایعات نخاعی از مهره های c6 کردنی هستم ودارای پایان خدمت و 9 ماه بصورت بسیجی در جبهه ها دارا می باشم لازم بذکر است که 9 ماه جبهه ام 17 ماه به خدمت سربازیم حساب شده و24 ماه خدمت حساب کردن.ودر تاریخ94.3.26 با معرفی بهزیستی بصورت یارانه ای بیمه تامین اجتماعم شروع شده .بنده بعد از چند سال پراخت حق بیمه باز نشسته می شوم در ضمن معلول جسمی حرکتی شدید هستم.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *