اعلام برنامه جشنواره تعلیم و تربیت معلولین

جشنواره تعلیم و تربیت معلولین
تقدیر از بانوان مربی به مناسبت ولادت حضرت زهرا (س)
12 اردیبهشت 1392

به مناسبت ولادت با سعادت حضرت فاطمه زهرا(س) و روز بزرگداشت معلم، دفتر فرهنگ معلولین همایشی به منظور تشکر از معلمین و مربیان معلولین برگزار می‏نماید. آنان چندین سال از عمرشان را در کنار عزیزان روشندل، ناشنوا یا آسیب‏دیده حرکتی بوده و برای رشد و تعالی آنان کوشیده‏اند. در واقع توسعه فرهنگی در جامعه معلولین در چند دهه اخیر و دستیابی آنان به مدارج عالی علمی و نیل به مشاغل والا مدیون زحمات و تلاش‏های معلمین و مربی‏های مشفق و دلسوز است.

جشنواره تعلیم و تربیتدرباره حضرت فاطمه زهرا (س)
دختر گرامی رسول خدا(ص)، حضرت فاطمه زهرا(س)، به نظر مورخین شیعه، در ماه جمادی الآخر سال دوم بعثت در مکه دیده به جهان گشود. اما بیشتر مورخان اهل سنت سال ولادت ایشان را پنج سال قبل از بعثت نقل کرده‏اند.
ابعاد و حوادث زندگانی آن حضرت بسیار بوده و خانمی است که بیشترین کتاب‏ها را در طول تاریخ درباره او نوشته‏اند. اما در زمینه آموزگاری و دانش حضرت نوشته‏اند:
اخباری که از زندگانی دختر پیامبر به دست ما رسیده، او را به عنوان نخستین آموزگار زنان مسلمان می‏َشناساند. بانوان مدینه پیوسته به منظور فهم و درک احکام و معارف اسلامی به حضور وی می‏رسیدند و او حقایق علمی را در اختیارشان می‏گذاشت، فرهنگ فکری و دینی آنان را رشد می‏داد و به فراگیری دانش و معرفت تشویقشان می‏نمود. بدین ترتیب خانه او نخستین آموزشگاه زنان در اسلام به شمار می‏رفت.
افسوس که در آن روزگار، تدوین کتب رونق نداشت و نگاشتن مطالب علمی چندان متداول نبود و ما به ناچار از بیشتر گفته‏های حکمت‏آمیز و پندآموز حضرتش بی‏بهره شده‏ایم؛ و دریغ که دوران زندگانی پربارش بسیار کوتاه بود و در آغاز جوانی بدرود حیات گفت؛ اما باز هم در کتابهای تاریخ و حدیث، می‏توان گوشه‏ای از نقش سازنده وی را در تحکیم پایه‏های فرهنگ اسلامی مشاهده کرد و به تأثیر شگرف این بانوی فداکار در روابط فرد و اجتماع پی برد. خطابه آتشین آن حضرت در مسجد نمونه مهمی است و سراسر آن آکنده از دعوت به ظلم‏ستیزی، تشویق به رویاروئی با خودکامگان و سفارش به اجرای احکام الهی در سطح فردی و اجتماعی است. آنچه مورّخان درباره فاطمه نگاشته‏اند، بحق نشان می‏دهد که او دانش‏پژوهان را با چهره‏ای گشاده می‏پذیرفت و زنان علاقه‏مند به معارف اسلامی نیز پیوسته به خانه‏اش رفت و آمد می‏کردند. آری، دختر پیامبر به عنوان بانویی دانشمند و آموزگار در اجتماع مسلمانان شناخته می‏شد و نه تنها زنان از خرمن دانش او خوشه‏ها می‏چیدند که مردان نیز از پرتو بیانات او بهره‏ها می‏گرفتند. اینک نمونه‏ای از سیره علمی حضرتش را می‏خوانیم:
زنی خدمت حضرتش رسید و پرسشهایی علمی را با ایشان در میان گذاشت. فاطمه سؤال اول را پاسخ فرمود، زن سؤال دوم را مطرح ساخت و به همین ترتیب تا به سؤال دهم رسید. از بسیاری پرسشها شرمنده شد و عرض کرد: ای دختر رسول خدا! بیش از این موجب ناراحتی شما نمی‏شوم. اما زهرا به وی فرمود: «باز هم بیا و آنچه را می‏خواهی بپرس. من خود از پدرم شنیدم که می‏فرمودند: دانشمندان امت من در روز قیامت به اندازه دانششان و میزان تلاشی که در جهت راهنمائی بندگان خدا داشته‏اند، ارج و قرب می‏یابند.» (برگرفته از کتاب المجالس السنیة نوشته سید محسن امین عاملی)

برنامه
حضور در دفتر فرهنگ معلولین، ساعت 2.5 بعد از ظهر
شروع برنامه و قرائت قرآن، ساعت 3
تواشیح 3.10
سخنرانی دکتر علی محمد سمیعی (نقش روحانیت شیعه در مؤسسات معلولین؛ نمونه مؤسسه ابابصیر) 3.30
شعر خوانی آقای عباس اسلامی شرار (ابیاتی در وصف حضرت زهرا(س))  3.55
مولودی 4.15
سخنرانی دکتر محمد رضا هزاوه ای
گزارش جشنواره 4.30
اهداء لوح تقدیر و هدایا به معلمان منتخب
 4.45

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *