بنیاد خیریه پیشگیری از معلولیت های مادرزادی و ژنتیک خراسان رضوی

بنیاد-خیریه-پیشگیری-از-معلولیت-های-مادرزادی-خراسان-رضوی

این مرکز خیریه با توفیق الهی، به همت خیرین و مساعدت سازمان بهزیستی در تیر ماه سال ۱۳۸۸،با هدف کاهش معلولیت در جامعه در شهر مقدس مشهد به شماره ثبت ۲۷۲۲ تاسیس گردید.
خیرین بنیاد در عملی کم سابقه درسطح کشور پس از پژوهشها و تحقیقات به عمل آمده جهت سرمایه گذاری درامور خیر مانـــدگار و تــــاثیرگـــذاری بلند مـــدت به این نـــتیجه رسیدند کـه جــهت پیــــشگیری از مــــعلولیتهای مــــادرزادی بنیاد یاد شده را تاسیس نمایند.
لذا خیرین جهت تاسیس چنین مرکزی در سال ۱۳۸۶ با سازمان بهزیستی متولی امور پیشگیری از معلولیتها وارد تعامل و همکاری شدند و پس از بررسیهای بعمل آمده توسط مدیر کل محترم سازمان بهزیستی استان خراسان رضوی، و رایزنیهای خیرین نتیجه آن پایه گذاری بنیاد (خیریه) پیشگیری از معلولیتهای مادرزادی وژنتیک خراسان رضوی در ماه مبارک رمضان سال ۱۳۸۶ گردید.
پس از مطالعات اولیه و بازدید از مراکز مشابه سطح کشور که حدود ۷ ماه بطول انجامید ، سازمان بهزیستی قطعه زمینی به مساحت ۸۰۰ متر مربع واقع در بلوارشهید کریمی مشهد را جهت ساختمان بنیاد دراختیارخیرین قرارداد. از ابتدای خرداد ماه سال ۱۳۸۷ عملیات اجرایی آن توسط خیرین آغاز شد و در بهمن ماه سال ۱۳۸۸ بنای این مرکز به مساحت تقریبی ۱۲۰۰ متر مربع به پایان رسید و راه اندازی آزمایشی آن اسفند ماه سال ۱۳۸۸ آغاز گردید.

این بنیاد فعالیت خود را در ۴ بخش ذیل تعریف نموده است:

بخش اول : مشاوره ژنتیک که خدمات این بخش توسط متخصصین بالینی وژنتیک انجام می شود و شامل بخش های زیر است.
الف : مشاوره قبل از ازدواج
ب : مشاوره قبل از بارداری
ج : مشاوره حین بارداری

این خدمات از طریق واحدهای
۱-مستقر در مرکز بنیاد
۲- واحد سیار جهت اعزام به شهرستانهای استان و
۳-واحد سیار مراجعه به مراکز نگهداری معلولین می باشد.

 بخش دوم : غربالگری شنوایی و بینایی نوزادان به وسیله دستگاههای پیشرفته به منظور پیشگیری از ناشنوایی ونابینایی نوزادان

بخش سوم : فرهنگ سازی و برگزاری کلاسهای آموزشی عمومی وتخصصی ، همایش ها و کنفرانسهای علمی ، تحقیقاتی : شامل کلاسهای آموزشی برای عموم جامعه با بحث مشاوره ژنتیک و تاثیر گذاری آن در کاهش سقط های مکرر و تولد نوزادان معلول،آموزشهای تخصصی جهت محققین رشته ژنتیک (نگاه آینده)

بخش چهارم : آزمایشگاهای بیوشیمی ، سیتوژنتیک و ژنتیک مولکولی.

 خیرین بنیاد برای رسیدن به اهداف تعریف شده در هیأت امنا خود از افراد خیر خواه ، متخصص و اساتید دانشگاه شامل متخصصین ژنتیک پزشکی ، سیتوژنتیک ، ژنتیک سلولی و ژنتیک انسانی و متخصصین بالینی استفاده نموده و تیم فوق تمامی توانایی علمی خود را در جهت رسیدن بنیاد به اهداف کوتاه مدت و بلند مدت ، به کار می برند تا شاید با عنایات خداوند و توجهات حضرت ولی عصر(عج) این بنیاد بتواند به اهداف خود در جهت کاهش معلولیت در جامعه برسد.

آدرس: مشهد-خیابان حر عاملی-بلوار شهید کریمی-نبش شهید کریمی ۳۰-مرکز ژنتیک امام رضا(ع)
تلفن:۷۲۳۱۷۰۰-۰۵۱۱
وب سایت:  www.genetic-center.ir

معرفی بخش مشاوره ژنتیک مستقر در بنیاد:
مشاوره ژنتیک در واقع فرایند برقراری ارتباط و همچنین یک فرایند آموزشی است که نگرانی های موجود در مورد ابتلا یا انتقال یک بیماری وراثتی را بررسی و مشخص می کند .سه مرحله اساسی درمشاوره ژنتیک عبارتند از :گرفتن تاریخچه ، انجام معاینه وهمچنین انجام پژوهشهای مناسب.
 آشنایی با مراحل انجام مشاوره ژنتیک در بنیاد:
۱-پذیرش و تکمیل فرم های مربوطه: در این بخش مراجعه کننده جهت تکمیل فرم های اولیه به مسئول پذیرش مرکز مراجعه کرده و فرم های اولیه را به کمک وی تکمیل می نمایند.اطلاعات این فرم ها در مراحل بعدی بسیار کارامد و ضروری است.
۲-مراجعه به کارشناس ارشد ژنتیک و ترسیم شجره نامه: در این بخش زوج مراجعه کننده اطلاعاتی مثل سابقه بیماری های ژنتیکی در خانواده و فامیل،سابقه بیماری خاص در دوران کودکی و وجود احتمالی نسبت های خانوادگی بینشان را در اختیار کارشناس مربوطه می گذارند تا وی جهت ترسیم شجره نامه اقدام کند.شجره نامه همان شجره فامیلی و خانوادگی فرد است و وجود و فراوانی یک یا چند بیماری را در خانواده و فامیل نشان می دهد.تصویر زیر یک شجره نامه را نشان می دهد.
۳-مراجعه به پزشک جهت تشخیص بیماری و در خواست آزمایشات اولیه:در این فسمت پزشک با انجام بررسی بالینی دقیق به بررسی موارد ذیل می پردازد.
الف:ارزیابی بیماری هایی که در شجره نامه مشخص شده.
ب:بررسی احتمال بروز بیماری و ناهنجاری در فرزند در مراحل قبل از بارداری و حین بارداری
ج:بررسی اینکه بیماری مشخص شده چند عاملی است یا تک عاملی
د:توصیه به مادران در جهت مصرف برخی داروها و ویتامین ها و همچنین انجام برخی آزمایشات در صورت لزوم
۴- مراجعه به پزشک متخصص ژنتیک در صورت نیاز و درخواست آزمایشات تخصصی:پس از بررسی دقیق تر در صورت تشخیص، پزشک زوجه را به انجام آزمایشاتی نظیر سونوگرافی-سی تی اسکن-آزمايشات سيتوژنتيک  و آزمایشات مولکولي ملزم می کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *