انجمن هنرمندان نابینا و کم بینا

انجمن-هنرمندان-نابینا-و-کم-بینا  انجمن هنرمندان نابینا و کم بینا فعالیت خود را از سال 1386 آغاز کرده است.هدف اصلی این انجمن فراهم کردن بستر لازم برای انجام فعالیت عزیزان نابینا و کم بینا در عرصه های مختلف فرهنگی و هنری است.
این انجمن در سال 1388 به طور رسمی در سازمان ملی جوانان به ثبت رسیده است. هیئت موسس این انجمن عباتند از: سید محمد مصطفوی تهرانی، سید علی مصطفوی تهرانی، علیرضا پورغلامعلی نژاد، محمد نصیریان، مهدی نصیریان

انجمن هنرمندان نابینا و کم بینا در پی آن است که موجبات گسترش هنر گویندگی را در زمینه های مختلف، از دوبلاژ گرفته تا گویندگی برنامه های رادیویی, به هر طریق ممکن فراهم سازد. این امر گذشته از آنکه می تواند یک زمینه مناسب فعالیت هنری برای این عزیزان باشد، طریق دیگری برای اشتغال آنان است. بر همین اساس هر گونه پیشنهاد و انتقاد علاقه مندان و صاحب نظران می تواند به نحوی شایسته مفید باشد. دست اندر کاران این طرح از هر گونه کمک و همیاری در جهت پیشبرد اهداف این مهم، با تمام وجود استقبال می نمایند.

در سالهای گذشته با گسترش فعالیتهای مختلف عزیزان نابینا درعرصه های هنری فرهنگی که با همایتهای سازمان ها و ارگان های مختلف انجام گرفت، می توان به اجرای بیش از 280 برنامه رادیویی طی 4 سال با همکاری حدود 100 نفر از عوامل نابینا اشاره کرد، نمابشنامه نویسی و اجرای نمایشنامه های رادیویی به سرپرستی مرحوم همایون ایرانپوی، گروه های موسقی و تئاتر با ارائه فعالیتها به فستیوالهای داخلی و خارجی، ساخت فیلم کوتاه مستند توسط چند نابینا و نیزاداره چند مجله مخصوص نابینایان در شهرستانهای مختلف و . . . .  را می توان از جمله فعالیتهای هنری و فرهنگی این عزیزان بر شمرد.

مقوله دوبله فیلم سینمایی، انیمیشن و مستند های علمی به همراه گویندگان نابینا که به تازگی مطرح شده است با شکل گیری گروهی کوچک از نابینایان و کم بینایان و با همایت های دو تن از پیشکسوتان دوبله ایران (استاد نصرالله مدقالچی و مرحوم همایون ایرانپوی) کار خود را آغاز کرد و با انجام کار پژوهشی بر روی چند فیلم سینمایی و همچنین دوبله و ساخت چندین فیلم گامی معاثر در این عرصه هنری برداشت.
از این روی این انجمن موفق شده است که تا کنون پروژه های چندی را به ثمر برساند که از جمله آن ها می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

Duble03* فعالیت های پژوهشی 
بـعـد از انجـام پـژوهـش و آموزش بـر روی سـه فیلم مختلف (شرک2،1 و ماتریکس) قسمتهای کوتاهی از این سه فیلم انتخاب و به صورت آماتور دوبـله شـد. هـدف از ایـن کار نشان دادن توان فنی، مـحـک زدن تـوان هنری، بـررسی قـابلییتهای نـرم افزاری و سـخـت افزاری مـوجود در تـولید مراحل مختلف دوبله، صداگذاری، میکس و مـونتاژ فیلم های سینمایـی و مستند علمی بـود. نتیجه این پـژوهش در اخـتیار افراد، نهادها و هنرمندانی همچون مرحوم هـمایون ایـرانپوی، نصرالله مدقالچی و …. قرار گرفت. لازم به ذکر است با وجود امکانات صـدابـرداری دیجیتال و استفاده روز افـزون صنعت کامپیوتر در استودیوهای مختلف، مـی تـوان از استـعدادهای عـزیـزان نـابینـا در این عـرصه هنـری بهره جست، زیرا کـه استودیوهای آنالوگ توان سخت افزاری لازم برای انجام این کار را نـدارند

* دوبله فیلم سینمایی هری پاتر 
بـه دنـبـال در مـیان گذاشتن ایـن طـرح با هـنرمندان پیشکسوت، برای دوبله فیلم سینمایی هـری پاتر و جام آتش به دعوت استاد نصرالله مدقالچی اولین کار حرفه ای نابینایان آغـاز شـد. ایـن فیـلم بـرای شـبکه 5  دوبـلـه و از فـعالیت گویندگان نابینایان در دوبله این اثر، فیلمی مستند تـهیه و از شبـکه بین المللی جـام جـم پخش شد که روزنامه همشهری گـزارش کاملی از مراحـل تهیه و دوبـله ایـن فیلم به هـمراه گویندگان نابینایان، به چـاپ رساند .

* دوبله فیلم مستند علمی 
چندی بعد به دعوت مرحـوم همایـون ایـرانپوی برای دوبله فیلم مستند (سمی فناناپذیز) جهت پخش از شبکه 4  ، از این هنرمندان دعوت به کار شـد کـه هنـرمـندان نابینا بـرای دومین بار به سازمان صدا و سیما راه پیدا کردند و با دوبـله این فیلم گامی دیگر در این عرصه هنری برداشتند همچنین در ادامه فیلمی کوتاه از نحوه کار نابینایان در دوبـله این مستند علمی تهیه و از شبکه 2 سیما پخش شد .

* 3D  دوبله فیلم انیمیشنی شرک
بـعـد از بـه دسـت آوردن دو تـجـربـه ارزشـمـند، گویندگان جوان نابینا در صدد بـرآمـدند تا با دوبـله فـیلمی انیمیشنی به صورت خود جوش و با مدیریت مراحل هـنری و فنـی، گام دیگری در ایـن عـرصه بردارند کـه در ایـن راستا فیلم )شرک سه بـعدی( را بـرای دوبـله انتخاب کردند. برای دوبله این فیلم از 40 نفر از علاقمندان نابینا و کم بینا آزمون صدا گرفته شد و بعد از انتخاب گـویندگـان طـی یک دوره آموزش، این فیلم دوبله و از مراحل تولید، فبلمی مستند تهیه و به دو فستیوالهای مختلف داخـلی و خـارجی فـرستاده شد. بـازتـاب ایـن فـعالـیت مـنـحصـربـه فـرد هنـری در مـجله همشهری جوان، سایت های مختلف خبری و خبر گزاری های سینمـایـی انـعکاس داشت. بـه دنبال بـازتـاب هـای خـبری و رسانه ای نابینایان، سازمان بهزیستی تصمیم گرفت گزارش تلویزیونی از فعالیت های این انـجمن تهیه کند که نـتیجه آن ساخت فیلمی مستند برای پخش در ماه رمضان بود .

‌* ساخت دو فیلم مستند دفاع مقدس 
معاونت فرهنگی لشگر 27 مکانیزه محمد رسول الله با هـمکاری انـجمن هنـرمنـدان نـابینـا و کـم بینـا تـصمیم بـه تـهیه دو فـیلم مـستند جنـگی گرفت. ایـن دو مستند بـا نـام (عـملیات والـفجر 4  و عـملیات خـیبر ) بـرای پـخش در روز سـالگرد این دو عـملیات سـاخـته شـد کـه لشكر محمد رسول الله بـا هـمکاری ایـن انـجمن فـیلم را تـدویـن و گـویـنـدگـی مـتـن را طـی سـه روز در اسـتـودیـو بـه هـمـراه گـویـنده نـابینا ضـبط کـردند. ایـن دو فـیـلم از شـبـکه  1 و 5  سـیـما پـخـش گـردیـد.

تلفن:  021-22650650      09124034376
وب سایت:  www.iribart.com

1 پاسخ
  1. :-)
    :-) گفته:

    ماشاالله به این همه پشت کار و تلاش، انشاالله در پناه خدا موفق باشید

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.