کانون معلولین توانا

arm-Kanon-malolan-tavana

کانون معلولین توانا در سال 1374 به همت آقای سید محمد موسوی و جمعی از معلولین توانمند شهر قزوین تأسیس گردید و در مدت کوتاه، با کمترین امکانات و با اجاره مکانی استیجاری و کوچک شروع به فعالیت نمود تا خلأ عدم وجود یک مرکز مردمی و حامی معلولان را در کشور پر نماید. مدیریت کانون در ابتدای کار به این نکته پی برد که برای شروع هر کاری، دو عنصر نیاز است: نیروی انسانی خلاق و کارآمد و دوم سرمایه مالی مکفی.از اینرو در اولین اقدام به شناسایی، جذب و به کارگیری معلولین نخبه و توانمند شهر قزوین و تشکیل یک تیم قوی و منسجم اقدام کرد. در قدم دوم نسبت به ایجاد «صندوق قرض الحسنه توانا» اقدام نمود تا با تجمیع سپرده های اندک اعضا در این صندوق و متمرکز کردن آنها و سپس از ناحیه صندوق به سرمایه گذاری و اجرای طرح هایی با درآمدزایی کوتاه مدت و بلند مدت اقدام نماید. این کانون در راستای حفظ عزت و کرامت انسانی معلولین، درخواست هرگونه کمک بلاعوض را از مردم ممنوع اعلام کرد تا با تکیه بر توانایی و همت خویش بتواند در راستای اهداف فرهنگی، اجتماعی و رفاهی خود گام بردارد و برای اولین بار در کشور موسسه ای را ایجاد و سرپرستی نماید که در آن معلولیت ابزاری برای جلب ترحم و برانگیختن عواطف پاک و انسان دوستانه مردمان ایران زمین نباشد.اکنون، پس از گذشت قریب به 16سال، کانون توانا توانسته است گام های بسیار موثری درجهت تدوین، تصویب و اجرای قوانین مربوط به معلولان و رفع محرومیت های زندگی آنان بردارد. در حال حاضر، بیش از 3 هزارنفر از خواهران و برادران معلول (ناشنوا – نابینا و جسمی حرکتی) به صورت پیوسته و 550 نفر از افراد متخصص و متعهد (غیرمعلول) بطور وابسته و افتخاری در کانون عضویت دارند و به عنوان سرمایه های اصلی کانون همواره یاری گر این مرکز مردمی هستند.

کانون-معلولین-تواناکارنامه فرهنگی:
الف) کتابخانه عمومی توانا: کتابخانه عمومی توانا از کتابخانه های درجه سه و تفاهم نامه ای کشور است که از سال 1380 رسماً تحت نظر هیئت امنای کتابخانه های عمومی کشور فعالیت می نماید و در حال حاضر با بیش از 8000 عنوان کتاب، تنها کتابخانه ویژه معلولین استان قزوین است. رسالت اصلی این کانون، تلاش برای رشد فرهنگی و عقلی و عملی معلولان است . کانون برای رسیدن به این هدف گامهای بلندی برداشته است.
ب) ماهنامه پیک توانا: کانون توانا اولین و تنها مجله سراسری معلولین ایران را با عنوان “پیک توانا” از طریق معاونت مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت و از سال 1386 شروع به انتشار آن نمود. این مجله بدون وابستگی به اعتبارات و منابع مالی دولتی و به همت معلولین توانمند در مبحث مطبوعات، اداره می شود.
ج) هنرکده توانا: کانون معلولین در سال 1385 با انجام سرمایه گذاری و تخصیص فضائی مناسب سعی نموده است تا علاوه بر انجام یک حرکت فرهنگی در غالب عرضه صنایع دستی گوناگون به شهروندان زمینه ای را جهت آموزش  صنایع دستی به معلولان و فروش دستاوردهای آنان فراهم آورد.از جمله برنامه های دیگر این واحد ، حضور فعال در نمایشگاههای استانی و کشوری می باشد.
د) معاضدت حقوقی معلولان: کانون توانا با تشکیل واحد معاضدت حقوقی و ارائه مشاوره حقوقی به اعضا، مسائل و مشکلات این عزیزان را در حد توان مرتفع نموده و آنان را از حقوق قانونی خود مطلع می­نماید.این واحد ضمن جمع آوری قوانین مربوط به معلولین، دراجرای آن توسط دوایر دولتی تلاش نماید.

کارنامه اقتصادی:
الف ) شرکت تعاونی مسکن : شروع فعالیت این واحد به زمستان 1374 باز می­گردد.این واحد با هدف تامین مسکن ارزان قیمت و با کیفیت برای معلولین واجد شرایط تأسیس و راه اندازی شد.
ب) اشتغال: 1- بسته بندی محصولات شرکت گروه بهداشتی فیروز 2- کارگاه تولید سیم پلمب و سیم بکسل 3- کارگاه تولید زیرانداز کودک 4- کارگاه تولید کهنه کودک 5- شرکت صنایع الکترونیک البرز توانا 6- كارگاه خياطي 7- کارگاه چوب و …

Kanon malolan tavanaآدرس: قزوین، بلوار شهید بهشتی، نرسیده به بیمارستان قدس، کانون معلولین توانا
تلفن: 3345222-0281  دورنگار: ۳۳۴۰۷۱۱-0281   وب سایت: www.irantavana.com


برای آگاهی بیشتر از فعالیت های این مرکز میتوانید کتاب زیر را دریافت و مطالعه نمایید:

کانون معلولین توانا
تاریخ شکل‏گیری، تحولات، خدمات

 

 

1 پاسخ
  1. مجسن بنای
    مجسن بنای گفته:

    سلام خدمت شما من معلولیت جسمی حرکتی متوسط دارم نیاز دارم با کانون در ارتباط باشم هم برای داشتن شغل هم خدمت به دوستانم اگر ممکن هست منو راهنمایی و کمک کنید..ساکن شهریار هستم …ممنونم

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.