معلول چالشگر (مبارز)

کامران عاروان، معلول جسمی، دانشجوی دکتری تاریخ انقلاب اسلامی و فعال در امور معلولین
چاپ شده در ضمیمه همشهری محله

بطور طبیعی جوانانی که در عنفوان جوانی به سر می برند، از لحاظ جسمانی در اوج قدرت، توان و نیروی جسمی هستند. آنها دارای سلامت کامل اند و کمتر به بیماری شدید مبتلا می شوند. آنها ممکن است از لحاظ جسمانی سالم باشند و از عزت نفس، احساس موثر و شایستۀ متناسب با قدرت جسمانیشان برخوردارند. اما در خصوص جوانانی که معلول جسمی – حرکتی هستند، وضع چگونه است؟ آنها از جهت روانی چگونه خویش را با معلول بودن، سازش می دهند، در حالیکه همسالانشان در بهترین شرایط زندگی می کنند؟
سازگاری معلول جسمی و حرکتی همواره با دشواری همراه است. به هر حال برای آنها آخر نوجوانی و اوایل بزرگسالی می تواند دوره ویژۀ دشواری باشد(رایت 1983). در این مرحله از زندگی، تصمیم های مهمی همچون انتخاب شغل و گسترش روابط دوستانه اتخاذ می شود. برخی از معلولان جسمی – حرکتی ممکن است به سبب محدودیت ها یشان ، در طول این دوره سرنوشت ساز از پا درآیند. حداقل سه عامل تاثر گذار برای سازگاری افراد یا معلولیت جسمی – حرکتی وجود دارد(رایت 1983):
اول: فهم معلولیت و درک محدودیت های آن دارای اهمیت بسیار است. هر معلول طبق تاثیر متقابل توانایی های فردی و وظایف محیطی تعریف می شود. اگر شما نتوانید ژاپنی صحبت کنید، شما در کلاس ژاپنی معلول به شمار می آیید.
دوم: سازگاری با معلولیت جسمی – حرکتی مستلزم برتری بر نگرش ها و ارزش های دیگران و توقعات اجتماعی آنهاست که بر این اساس درباره معلولیت می اندیشند. افراد درباره معلول جسمی – حرکتی اغلب کلیشه ای فکر می کنند و باید در مورد تبعیض ها و پیشداوریهای موجود درباره معلولان اقدام جدی به عمل آید . آنها ممکن مورد ترحم و تحقیر واقع شوند و به عنوان افرادی بی اراده و بی کفایت نگریسته شوند. به عبارت دیگر، اغلب مجموعه گسترده ای از تعمیم ها وجود دارد که هر معلول جسمی – حرکتی را بی توجه به معلولیت خاص آن، در بر می گیرد.
سوم: برتری بر معلولیت جسمی – حرکتی مستلزم برتری بر مجموعه ای از آرزوها،بیم ها، خیالها، یاس ها، فرصت های از دست رفته و تصورها و خشم هاست. در دوره بحرانهای درونی ممکن است غصه ها و غم های بسیار جدی در فرد بروز یابد که مانند شوک و بی ایمانی است. در آنها به طور مشخصی دورانی از خشم و ناامیدی وجود دارد که فرد در امور و کارهای روزمره خود، آنرا تحمل می کند، در حالیکه برای افراد سالم،انجام این وظایف سهل و آسان است اما برای معلول امری پیچیده و مشکل است. برای معلولان نارسایی های اجتماعی غیر ضروری و مواجهه با موانع، خشم و ناامیدی بیشتری را موجب می شود.
در این مراحل ، برخی افراد خود را با تعریف دیگری به عنوان “معلول چالشگر” به جای تعریف معلول جسمی – حرکتی سازش داده اند(رایت 1983). این تعریف بویژه میان ورزشکاران و قهرمانان معلول متداول است. در حقیقت با تغییر تعریف و اصطلاح، گاهی رفع موانع جسمانی خاصی میسر می شود، در نتیجه مبارز و چالشگر ، پیروز خواهد شد، شاید هم با یاری دیگران البته نه با برچسب زنی یا طبقه بندی که شخصیت کامل معلول را محدود کند.
منبع:

human development .grace j .craig . university massachusett. Fifth edition.1989.p431
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *