دو معلول ۱۲ آذر با دست هایشان از پله های برج میلاد بالا رفتند

دختری که از پله های برج میلاد با دست بالا رفت: امیدوارم روزی همه آدمها روی پای اراده بایستند نه پای تن

امسال روز جهانی معلول برای برج میلاد خاطرات زیادی به همراه داشت. ماهانا جامی توانست 1866 پله را در يک ساعت و 49 دقيقه و 15ثانيه، بالا برود. اين معلول مشهدی همراه با مرتضی حسينی(عبدی) جوان معلول افغانی بالا رفتن از پله های برج ميلاد را در ميان صدای صلوات خبرنگاران و مسئولان موسسه خيريه رعد و استقبال مهدی مهدوی کيا آغاز کرد و در ارتفاع 302 متری گنبد آسمان برج ميلاد به پايان برساند. وی توانست رکورد ملی پله نوردی معلولان ايران را به نام خود ثبت کند.

زهرا تالانی: دو معلول که تصمیم داشتند از 1866 پله این برج بالا رفتند موفق به این کار شدند.ماهانا جامی دانشجوی کارشناسی ارشد شیمی و ساکن مشهد به همراه مرتضی حسینی(عبدی) جوان معلول افغانی این موفقیت را برای خود رقم زدند.او عضو موسسه خیریه رعد است و تا کنون با کمک این موسسه توانسته به توانمدیهای فراوانی دست یابد.در همین باره با ماهانا جامی گفت وگویی را انجا دادیم.او جمله ای دارد که می گوید:”امیدوارم روزی همه آدمها روی پای اراده بایستند نه پای تن.”او وقتی به بالای پله ها رسید،گریه کرد و نام امام خسین(ع) را با صدای بلند فریاد زد.

چطور شد که تصمیم گرفتی از پله های برج میلاد با دستانت بالا بروی؟
من ورزش را از سال 1384 شروع کردم و در رشته هایی مانند وزنه برداری،تیرو کمان و شنا فعالیت می کردم. من قبلا هم از پله های جبل النور مشهد که 730 پله داشت بالا رفتم.پله از کودکی یکی از دشورایهای زندگی من بود و می خواستم اینگونه بر بزرگترین مانع پیش رویم در زندگی غلبه کنم.من همیشه وقتی کسی از چیزی ترس دارد به او توصیه می کنم که سعی کند با آن مواجه شود تا بتواند بر آن غلبه کند.

چرا برج میلاد را انتخاب کردی؟
چون این برج نماد بلندترین برج کشور است و من می خواستم رکورد این کار را بزنم که خوشبختانه موفق هم شدم.

وقتی از پله ها بالا می رفتی هیچوقت احساس کردی که نخواهی ادامه دهی؟
از وقتی که شروع کردم با اراده و روحیه ای که داشتم می دانستم که حتما موفق می شوم .در طول راه هم این روحیه را حفظ کردم اما وقتی به پله 1100 رسیدم خیلی خسته بودم و احساس کردم دیگر امکان بالا رفتن ندارم اما به لطف خدا و کمک دوستانم موفق شدم ادامه بدهم و خوشحالم که توقف نکردم.

زمانیکه دستت را به آخرین پله‌های گنبد آسمان میلاد زدی چه احساسی داشتی؟
به سختی نفس می‌کشیدم اما آن لحظه تنها کلمه ای به زبانم آمد نام امام حسین بود که با صدای بلند آن را اعلام کرد و بعد از آن دیگر چیزی نفهمیدم تا اینکه با کمک پزشک اورژانس توانستم تواناییم را بدست بیاورم.مدتی امکان صحبت نداشتم و می لرزیدم تا اینکه وقتی به خودم آمدم دیدم اطرافم چقدر شلوغ است و همه با افتخار و غرور به من تبریک می گویند.

وقتی می خواستی بالا رفتن از پله ها را شروع کنی، آقای مهدوی کیا به استقبال شما آمد،چه احساسی داشتی؟
خوشحال بودم که ایشان را از نزدیک می دیدم.من همیشه ایشان را از تلویزیون می‌دیدم اما این بار از نزدیک دیدم. من طرفدار پرسپولیس هستم و از کودکی عاشق بازی های آقای مهدوی کیا بودم. ایشان با حضورشان ، انگیزه من را مضاعف کردند.


در این کار موسسه خیریه رعد هم خیلی به شما کمک کرد.
گویا بعد از موفقیت شما از بالا رفتن از پله ها هم تلفنی به شما تبریک گفتند؟
بله. ایشان به دلیل شروع تمرین پرسپولیس نتوانست تا پایان کار ما را همراهی کند اما بعد از صعود با برقراری تماس تلفنی نتیجه نهایی کار آنها را جویا شد و به من گفتند از اینکه در این مدت کوتاه توانستی کاری به این بزرگی را انجام دهی متعجب شدم. به تو تبریک می گویم.

بله. اگر همراهی و کمک این موسسه نبود من چنین فرصتی پیدا نمی کردم. شعار امسال مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد ” افتخار می کنم به توان تو ” است که برای نمایاندن توانمندی های افراد دارای معلولیت و توانیابان مجتمع رعد در نظر گرفته شده است.

تصمیم داری در آینده چه کار بزرگی انجام دهی؟
شنا استقامتی در اقیانوس آرام و پایین پریدن از بالن از دیگر برنامه ها و آرزوهایم است.امیدوارم سال آینده مه بتوانم این کار را انجام دهم.

پیغامی برای کسانی که مثل خودت ناتوانی دارند و ناامید هستند داری؟
من به دوستان خودم می گویم سعی کنید کلمه معلولیت را فراموش کنید تا به موفقیت برسید.ما معلول نیستیم و از اینکه توانستم حرف خود را ثابت کنم بسیار خوشحالم. کلمه‌ای به‌نام نشدن وجود ندارد، ما انسان‌ها هستیم که به دایرة نشدن‌ها دامن می‌زنیم. من اعتقاد دارم دنیا را خدا یک بار به انسان می‌دهد و باید ‌‌نهایت لذت را از آن برد. کلمه نمی‌توانم بی‌معنا است. امروز باید خودمان حرکت کنیم تبلیغات رسانه‌ای برای معلولان دیگر کافی است.

منبع: سایت معلولین ایران(idp.ir)؛ سایت خبر آنلاین(khabaronline.ir)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *