امری شیرازی

امری شیرازی
شاعر مُکَفَر

مقدمه
امری شیرازی در زمره افرادی است که نسبت بی دینی و کفر را درباره اش به کار بردند و به اصطلاح تکفیر شد و به دلیل همین نسبت، نخست بر چشمان او میل کشیدند و نابینا شد؛ سپس او را کشتند. از این رو او سال ها از زندگی خود را به عنوان نابینا امّا نه نابینایی مادرزادی یا نابینایی بر اثر تصادف بلکه نابینا به دلیل تکفیر گذراند.
تکفیر از مفاهیم حقوقی و دو وجهی است. کسانی به دلیل عقاید باطل و داشتن شرائطی که در منابع اصیل فقهی مذکور است، مستحق نام کافراند و واقعاً می‏ توان آنها را تکفیر کرد. امّا اکثراً تکفیر به عنوان حربه ای برای طرد رقباء فکری یا سیاسی یا صنفی به کار می رفته است. جریان یا فردی که قدرت افزون تر داشت، فرد با جریان ضعیف را با کافر خواندن از میدان به بیرون می کرد تا همه امکانات در اختیار خودش باشد.
هر چند در گذشته افرادی در جریان تکفیر نقص عضو و معلول می شدند، امّا امروزه هم در جاهایی به دلیل عدم رعایت حقوق انسانی، معلول می شوند. آمار دقیقی از این‏گونه معلولیت ها از کشورهای مختلف وجود ندارد ولی از گوشه و کنار، خبرهایی می رسد که حاکی از معلولیت بر اثر عدم رعایت حقوق انسانی است. به امید اینکه گفتگو و منطق جایگزین تضادها و تکفیرها شود تا زمینه های بروز این گونه معلولیت ها از بین برود …
—» دانلود متن کامل کتاب(pdf)  ؛  html

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *