گزارش آثار منتشره در ایران در حوزه نابینایان، در سال 1390

پیرمرد نابینا، بازنویس مریم فرهادی، مترجم به انگلیسی نرجس خانی، تصویرگر بهشاد یکه، مشهد، برترین، 1390، 16ص. زبان انگلیسی.
کتاب مصوّر حاضر، مجلّدي از مجموعه دو جلدي «قصّه‌هاي هزار و يک شب» است که به زبان فارسي روان بازنويسي و به زبان انگليسي ترجمه شده است. اين داستان‌هاي آموزنده با هدف ارائه پيام‌هاي اخلاقي به مخاطبان گروه‌هاي سني (ج) و (د) تدوين شده است. «شهرزاد قصّه‌گو» راوي داستان‌هاي «هزار و يک شب» است و قصد دارد با روايت داستان براي شاه ايران، وي را درمان کند و خودش نيز زنده بماند. در اين داستان، شهرزاد قصه‌گو داستان مردي ساده‌لوح را روايت مي‌کند. مرد وقتي خبردار مي‌شود قيمت چوب صندل در شهري به اندازه طلا است، تمام پولش را چوب صندل مي‌خرد و به آن شهر مي‌رود. پيرزني در دروازه شهر به او هشدار مي‌دهد که آنجا شهر فريبکاران است. اما مرد باور نمي‌کند. مرد ساده‌لوح، فريب دو نفر را مي‌خورد اما با کمک پيرمرد و پيرزن نابينا از مکر آن‌ها نجات مي‌يابد. مخاطبان با خواندن اين داستان مي‌آموزند که نبايد به راحتي حرف کسي را که نمي‌شناسند باور کنند.

تبیین اوقات فراغت ورزشی افراد نابینا، بهرام جدیدی، با همکاری زهرا شاهی، تهران، آهنگ، 1390، 258ص.
این کتاب راهنمای مهارت‌های زندگی برای کم بینایان و نابینایان است.

توان بخشی افراد کم بینا، ترجمه و تالیف نوید میرزاخانلو، شهرزاد سلطان‌زاده، سارا کبیری، تهران: علم و دانش؛ زنجان: مهدیس، 1390، 260ص.

گرافیک لمسی برای افراد نابینا و کم‌بینا(راهنمای عملی برای والدین و مربیان)، پولی ادمن، مترجم محمود میرنسب، تهران: سایه سخن‏‫، 1390، 648ص.
این کتاب یک راهنمای عملی جامع است که به والدین و مربیان افراد نابینا کمک می کند تا بتوانند در مسیر تولید مواد آموزشی مناسب برای آنان گام بردارند و امر آموزش را برای این افراد جذاب و کارآمد سازند. مطالب در ده فصل ارائه شده است. در فصل اول، اصول و اهداف گرافیک لمسی آمده اند، در فصل دوم، روش های تولید و مواد (شامل تخته های طراحی با خطوط برجسته، تصاویر مبتنی بر تجربه لمسی، تصاویر ناپیکره نما و…) معرفی می شوند. در فصل سوم، نیازمندی های صفحه نمایش و اصول اولیه صفحه نمایش مورد بحث قرار گرفته اند. در فصل چهارم تصاویر و در فصل پنجم طراحی کودکان نابینا توضیح داده شده اند. فصل ششم کتاب به معرفی نقشه ها (انواع آن، نمادهای نقشه و علایم مورد استفاده در نقشه های افراد نابینا و…) می پردازد. فصل هفتم، ساختن صفحه-های نمایش گرافیکی و لمسی از طرح نسخه اصلی تا ویرایش متن چاپی را در بر می گیرد. در فصل هشتم، ریاضیات، گراف ها و دیاگرام ها برای افراد نابینا و در فصل نهم صفحه های نمایش برای خوانندگان کم بینا به همراه ویژگی های آنها توضیح داده می شوند. در فصل دهم نیز که آخرین فصل کتاب است به روش های ارزشیابی مواد برجسته پرداخته می شود.

لمس بام دنيا، اریک واینمایر، ترجمه بهروز خباز بهشتی، تهران، نغمه نواندیش، 1390، 496ص.
کتاب حاضر سرگذشت‌نامه «اريک واينماير» از ورزشکاران نام‌آور دنياست. او در سپتامبر سال 1968 در آمريکا با بيماري خراشيدگي شبکه چشم متولد شد و در سيزده سالگي به طور کامل از نعمت بينايي محروم گرديد. با وجود اين معلوليت، اريک زندگي پرشوري را در پيش گرفت. وي پس از فارغ‌التحصيلي از دانشسراي دانشگاه کمبريج در دوره کارشناسي ارشد به عنوان آموزگار مشغول به کار شد. در سال 2001 به عنوان اولين نابينا، به قله اورست صعود نمود و در سال 2002 صعود به هفت قله را به پايان رساند. اريک علاوه بر کوهنوردي به ورزش‌هاي سنگ‌نوردي، يخ‌نوردي، اسکي، دوچرخه‌سواري و دوي ماراتن پرداخت و تمام روياهاي خود را به حقيقت رساند.

مدیریت فراغت ورزشی دانش آموزان نابینا، زهرا شاهی و بهرام جدیدی، تهران، آهنگ، 1390، 232ص.

من با انگشتانم می‌بینم کودکان کم‌بینا/نابینا، شیلا استوارت، ترجمه گیتا موللی، تهران، فرجام جام جم‏‫، ۱۳۹۰، 48ص.

مناسب‌سازی محیط شهری برای نابینایان و کم‌بینایان، نوید سعیدی‌رضوانی، حمیدرضا دانش‌پور، تهران: آیندگان‏‫، ۱۳۹۰، 94ص.
نویسندگان این کتاب، در قالب پژوهشی گسترده و با رویکردی نقادانه بهع بررسی مناسب سازی محیط های شهری برای افراد نابینا و کم بینا پرداخته اند. هدف مؤلفین توجه مدیران و طراحان شهری در نگاه صحیح و منطقی به معلولین به طور عام و نابینایان و کم بینایان به طور خاص در برنامه ریزی و طراحی فضاهای شهری است.

نابینایی و کودکان رویکرد افتراقی: بررسی فرایندهای تحول روانی در نوزادان وکودکان نابینا، تالیف دیوید.‌اچ وارن؛ برگردان پرویز شریفی‌درآمدی، محمدرضا شاهی؛ ویراستار محسن شاهی، تهران، آوای نور‏‫، ۱۳۹۰، 384ص.
مطالب ارائه شده در این کتاب با تکیه بر پیشرفت ها و تأخیرهای غیر معمول کودکان نابینا در تحول، سعی در ریشه یابی آنها دارد تا بتواند تحول این کودکان را در مسیری بهینه قرار دهد. آنچه در این اثر بیش ارز حد جلب توجه می کند، نقش بی بدیل محیط کودک در تحول او است. محیط پیرامون کودک و تجربه او و در واقع والدین و دیگر اطرافیان نقشی انکار ناپذیر دارند. مؤلف باور دارد با استفاده از یافته های به دست آمده از تحقیقات چندین سال اخیر، روند فعلی موجود برای تحول کودکان نابینا با استفاده از این یافته ها می تواندد تحول بهینه و بدون تأخیری را پشت سر گذارند.

یادگیری مشارکتی در آموزش ریاضی نابینایان، مریم نجفی، تهران، رشد فرهنگ‏‫، ۱۳۹۰، 89ص.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.