آشنایی با انجمن جوانان مهر سخن، تشكلي از ناشنوايان اصفهان

حضور و مشاركت جوانان در مسائل اجتماعي، بيانگر، پويايي جامعه است و با سلامت تك تك افراد جامعه در ارتباط است. اين قاعده، در ناشنوايان هم صادق است. دانش‌آموختگي دانشجويان و پايان يافتن تحصيلات دانش‌آموزان ناشنوا و عدم ارتباط آنها با جامعه و گوشه‌نشيني آنها و شركت نكردن در فعالیتهاي اجتماعي، يكي از مشكلات بسيار مهم اين قشر از جامعه بوده است. از اين رو، عده‌اي از ناشنوايان اصفهان، با هدف زدودن اين مشكل به تأسيس محلي مناسب براي اجتماع جوانان ناشنوا و راهنمايي آنها پس از تحصيل، مبادرت ورزيدند. انجمن جوانان مهر سخن یک تشکل غیر دولتی (N.G.O) میباشد.
غيردولتي بودن اين تشكل بايسته است تا خود جوانان، اداره آن را برعهده بگيرند و استعدادهاي خود را نمايان سازند. كانون ناشنوايان استان، به عنوان تشكل غيردولتي ناشنوايان، عملكردي فعال در عرصه جوانان نداشت. البته، راهنماييها و اندرزهاي پيشكسوتان امور ناشنوايان باعث شد كه اين انجمن با هدف ارتقاي سطح آگاهيهاي ناشنوايان و مطرح كردن آنها در جامعه شكل گرفت.
با برگزاري انتخابات در مجمع عمومي انجمن جوانان در اسفند ماه 1380، اعضاي هيئت مديره انجمن براي مديريت امور جوانان از سوي اكثريت جوانان، انتخاب شدند و با همكاري كانون ناشنوايان، زمينه فعاليت جوانان، فراهم شد و اين همكاري تا پايان سال بعد، ادامه داشت كه ناگاه، مسئولان كانون ناشنوايان، اعلام كردند كه كانون با مشكل جا مواجه مي‌شود و ديگر، جايي براي جوانان در اين محل نيست.
منتخبان جوانان ناشنوا كه با وجود مشكلات فراوان و حمايت اندك نهادهاي دولتي و مردمي، عزم خود را جزم كرده بودند تا كارنامه قابل قبولي را از خود بر جاي گذارند، انحلال انجمن را به معناي انزواي دوباره جوانان ناشنوا مي‌دانستند؛ بنابراين با پي‌گيري مستمر و تلاش بسيار، موفق شدند انجمن را برپا نگه دارند و با همكاري سازمان بهزيستي استان، توانستند ساختماني براي فعاليت جوانان تهيه كنند و اين بار، انجمن جوانان ناشنوا، به صورت مستقل، فعاليت خود را آغاز كرد. امروزه اين انجمن با نام جديد «انجمن جوانان مهر سخن»، فعالیت می کند.
انجمن جوانان مهر سخن، سازمان غيردولتي، غيرتجاري، غيرانتفاعي و غيرسياسي است و موضوع فعاليت آن عبارت است از: فعاليتهاي فرهنگي ويژه جوانان، نظير: تشكيل كلاسهاي فوق‌ برنامه، برگزاري اردوهاي علمي، فرهنگي و تفريحي، برگزاري مسابقات فرهنگي، برپايي مراسم ويژه در مناسبتها و اعياد، و…، ايجاد محيط سالم و فرهنگي و براي جوانان ناشوا براي گفت‌وگو با هم به زبان خودشان. اين تشكل، پاسخي به اين نياز فكري و ذهني است، كه هدف آن، بالا بردن سطح فرهنگي و اجتماعي جوانان شنواست.
گوشه ای از اهداف و فعالیت های انجمن:
1- آگاه سازی جوانان ناشنوا در جهت تلاش برای بهتر زیستن؛2- زمینه سازی در جهت شناساندن کفایت ها، توانائی ها و توانمندی های جوانان ناشنوا به منظور پذیرش جوانان ناشنوا توسط افراد جامعه؛ 3- ایجاد زندگی راحت و سالم از طریق بالا بردن سطح فرهنگ جوانان ناشنوا؛ 4- افزایش توانائی های جوانان ناشنوا به منظور شرکت در تصمیم گیری های مسائل اجتماعی و رفاهی؛ 5- تشکیل کلاس های مختلف فرهنگی، آموزش، ورزشی؛
انجمن جوانان ناشنوای مهر سخن جهت تسریع برای رسیده به این اهداف و سایر برنامه های خود کمیته هایی را دایر نموده که مهمترین آنها عبارتند از : 1- کمیته فرهنگی، ورزشی؛ 2- کمیته آموزشی، هنری؛ 3- کمیته روابط عمومی و رسانه ای؛ 4 -کمیته رفاهی، تفریحی؛ 5 – کمیته امور اجتماعی و مشاوره
هیئت مديره: در حال حاضر هیئت مدیره انجمن افراد زیر هستند که برای یک دوره 90-92 انتخاب شده اند: محمدحسن رضایی (رئیس هیئت مدیره)، کوشا علایی (مدیرعامل)، مهدی درویشی (معاون انجمن)، امیر صباغ هرندی (مدیر امور مالی و روابط عمومی خارجی انجمن)، امین صباغ هرندی (روابط عمومی داخلی انجمن و عضویت برادران)، محمدعلی شاکری (بازرس انجمن)
عضوگيري: انتخاب اعضا، مطابق ضوابط است و انجمن، پس از اعلام موجوديت، اساسنامه‌اي تدوين كرد كه به تصويب هيئت مؤسس رسيد و با تأييد سازمان ملي جوانان، براي عضويت در شورا، شرايطي لازم بود كه نامزدها بايد دارا مي‌بودند، از جمله: عضو اصلي انجمن بودن، محدوديت سني، داشتن حداقل مدرك تحصيلي ديپلم، آشنايي با زبان اشاره و لب‌خواني، كه از تعداد 24 نفر نامزد، نُه نفر در مجمع عمومي، بيشترين آرا را براي دو سال فعاليت در شوراي مركزي (هيئت مديره) كسب كردند.
همكاري با مراكز: اعضاي اصلي اين تشكل را منحصراً ناشنوايان تشكيل مي‌دهند و اين تشكل، مايل است با تشكلهاي همسو و غيرهمسو، و نيز با افراد و انجمنها، همكاري و مراوده داشته باشد.
عملكرد: در راستاي اهداف ياد شده، كارنامه دو ساله انجمن به اين شرح بوده است: تشكيل جلسات هفتگي منظم در زمينه مسائل اجتماعي، رفاهي و فرهنگي جوانان ناشنوا؛ برگزاري اردوهاي يك يا چند روزه در استان اصفهان و ساير شهرها؛ برگزاري مراسم هفته جهاني ناشنوايان؛ برگزاری جشن ميلاد معصومین(ع)؛ اهداي جوايز به تلاشگران و فعالان اجتماعي، فرهنگي، علمي و تحقيقاتي (جوانان ناشنوا)؛ برگزاري مراسم اعياد شعبانيه و مناسبتهاي اسلامي‌ـ مذهبي و ملي؛ تدريس مسائل شرعي و جلسات ختم قرآن در ماه مبارك رمضان؛ برپايي و حضور در سه نمايشگاه آثار نوجوانان و كودكان ناشنوا، نمايشگاه بين‌المللي جوانان و نمايشگاه دستاوردهاي بانوان.؛ برگزاری كلاسهاي گفتار درماني؛ برگزاري مسابقات فوتبال داخل سالن جام انجمن جوانان، ايجاد امكان ديدار دوستان و همكلاسان ناشنوا با شركت و حضور در دفتر انجمن براي استفاده از نظريات همديگر، با تأكيد بر اجتماعي بودن انسان؛ تشكيل جلسات رسمي با مسئولان نهادها و سازمانها و شخصيتهاي اجتماعي‌ـ فرهنگي (سازمان ملي جوانان، سازمان بهزيستي، خيريه‌ها، دفتر نمايندگان مجلس، كانونهاي ناشنوايان، مجتمعهاي توان‌بخشي، مدرسه‌هاي استثنايي و…).
مأخذ:
فصلنامه مهر سخن، سال اول، ش1،ص 3 و17 – 19.

1 پاسخ دادن
  1. عاشوری
    عاشوری می گوید:

    درود برشما جوانان شایسته و فعال و ناشنوایان خستگی ناپذیر دیار زاینده رود…..امیدوارم مهر سخنتان بر دلهای اهل سخن که محروم از قدرت بیان ظاهری هستند بنشیند و بتوانید محیطی را فراهم آورید تا ناشنوایان عزیز در آنجا جمع گردند و برای رفع مشکلاتشان کمکشان نمایید. بنده تبریک میگم به شما بچه های خوب اصفهان.
    ش.م. عاشوری ناشنوایی از دیار سرسبز گیلان…مستقل و غیر وابسته

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.