حضور حجت الاسلام والمسلمین گل محمدی معاون فرهنگی اداره بهزیستی استان قم در دفتر فرهنگ معلولین

در 25 آذرماه جناب آقای گل­محمدی همراه با دو تن از همراهان به دفتر فرهنگ معلولین تشریف آوردند تا از نزدیک در جریان کارهای این دفتر قرار گیرند.
پس از خیر مقدم و تعارفات متداول، مدیر دفتر دربارۀ وظایف، خط مشی، سیاست­ها و کارهای اجراشده در این دفتر توضیحاتی داد. ایشان گزارش خود را اینگونه آغاز کرد: تا پیش از تأسیس این دفتر  با اینکه در کل کشور و در همه استان و اکثر شهرستان چندین مؤسسه آموزشی، پژوهشی، خیریه­ای و کتابخانه­ای وجود داشت. اما نهادی که ویژۀ معلولین نخبه باشد وجود نداشت. جامعۀ معلولین مثل دیگر جوامع دارای یک قشر و طبقه­ هادی و. راهبر، طراح و ایدئولوگ است. این طبقه نقش زیر بنایی و اساسی در تحولات این جامعه ایفا کرده­اند. اگر از هر نظر، یعنی در ابعاد تربیتی، فکری، اعتقادی و اجتماعی درست سامان نیافته باشند، نقش هدایتگری خود را نمی­توانند ایفا کنندو بر عکس نقش مخرب خواهند داشت.
به همین دلیل در سدۀ اخیر غرب برای جذب نخبگان ناشنوا، نابینا و معلولین حرکتی فراوان کوشید و پس از تعلیمات لازم، آنان را وارد پروسه­های اجتماعی نمود تا به تبلیغ رهیافت­های غرب بپردازند. هم­اکنون مجتمع­های بزرگ دانشگاهی مثل گالودت از سراسر جهان نخبگان معلول را جذب و به آنان کمک می­کنند تا در مقاطع و سطوح عالی تحصیل کنند.
چندی بود این پرسش در دفتر حضرت آیت­الله العظمی سیستانی دامت توفیقاته پیدا شده بود که چرا نهادی در جهان اسلام برای سامان­دهی به معلولین نخبه تأسیس نشده است؟ این پرسش به تدریج قوام یافت و ابعاد آن نضج گرفت و پخته تر شد تا اینکه به تأسیس این دفتر در 27 مهرماه 1390 سالروز میلاد مبارک هشتمین اختر امامت شیعه، امام رضا (ع) منجر شد.
خط مشی این دفتر تأمین نیازهای فکری و معنوی معلولین نخبه مثل تولید کتاب­ها ی مورد نیاز آنان در مقاطع تحصیلات دانشگاهی  یا عالی حوزوی به روش بریل، گویا و الکترونیکی است.
اما یک سری نیازهای زیر بنایی­تر هم وجود دارد، مثل دائره المعارف­ها، کتابشناسی­ها، و کلاً در عرصۀ منابع مرجع، معلولین از فقر جدی رنج می­برند. هنوز یک نشریه علمی و پژوهشی و کتاب گزار مثل مجلۀ آینه پژوهش برای نابینایان ندارند؛ هنوز یک تفسیر جامع شیعی در اختیار ندارند.
این دفتر سه رشته کار با هم آغاز کرد. از یک سو کتابهایی در قطع پالتویی کوچک و کم حجم که هر یک به موضوعی از موضوعات مهم و مبتلابه مثل ازدواج، اشتغال، حقوق اجتماعی، حقوق فرهنگی، مناسب سازی، الگو پذیری و بحران شخصیت می­پرداخت، تألیف و در تیراژ وسیع در سراسر کشور در اختیار آنان قرار داد همزمان برای ترجمه عربی و انگلیسی آنها هم اقدام شد.
در کنار این کار به کارشناسی منابع آموزشی و رفع نواقص آنها پرداخت و سومین رشتۀ کاری، برنامه­ریزی برای تألیف دانشنامه­های نابینایی، ناشنوایی و حرکتی بوده است.
البته غیر از کارهای فوق، پروژه­های مقطعی هم بر عهده گرفته­ایم. مهم­ترین آنها پذیرش  مسئولیت نمایشگاه هنر و فرهنگ معلولین به مناسبت پایتخت خواندگی نجف اشرف در سال 2012 میلادی است.
لازم بذکر است این نمایشگاه فرصت بسیار مطلوب و تاریخی است تا معلولین جهان اسلام خودشان، استعدادها و توانایی های هنری و فرهنگی خود را به جهانیان معرفی کنند. و بتوانند فرصت های مناسب جهان را تصاحب نمایند. تاکنون چنین فرصتی پیش نیامده و ممکن است تا صدها سال آینده پیش نیاید.
آقای گل محمدی فرمودند در زمینه این نمایشگاه مدارس تحت پوشش بهزیستی می­توانند کمک کنند و آثار مطلوبی تا کنون ساخته و ابتکار کرده­اند. قرار شد تا ده روز دیگر ایشان خبر بدهند و همراه با مدیریت روابط عمومی دفتر جناب آقای حسین مظاهری بازدیدی از همۀ مدارس و ساخته­های دانش­آموزان داشته باشند.
آقای حسین مظاهری نیز عنوان کرد امید است اداره بهزیستی در قم و ادارات دیگر شهرها به این مرکز کمک کنند. البته ما هم در خدمت آنان هستیم و در راستای اهداف بهزیستی تلاش می کنیم. بین خط مشی و اهداف ما و بهزیستی تهافت و تضاد وجود ندارد. این نشست ساعت 5/7 بعد ازظهر به پایان رسید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *