مجتمع توانبخشی نابینایان رودکی

آشنایی با مرکز امور توانبخشی نابینایان کشور (رودکی)

این مرکز به نام مجتمع توانبخشی نابینایان رودکی، نیز نام مخفف رودکی مشهور است. این مرکز یکی از مؤسسات تحت پوشش مؤسسه خیریه و نیکوکاری ریحانه میباشد.
تهران، خ جمهوری، خ ظهیرالاسلام، پلاک 53
کد پستی: 1136914911 تلفن: 33112152 -33112190 دورنگار: 33111294
www.reyhanehcharity.ir
مجتمع توانبخشی نابینایان رودکی تنها مرکز چاپ کتب دانشگاهی نابینایان به خط بریل…    Roodaki

بخش کتابخانه ها

فلسفه وجودی کتابخانه های مرکز نابینایان رودکی ارائه خدمات فرهنگی در راستای کمک به توسعه و اعتلای دانش نابینایان به منظور افزایش توانایی ایشان در انجام امور روزمره، تحصیل، اشتغال و استفاده بهینه از اوقات فراغت می باشد. کتابخانه های مرکز نیز مانند سایر کتابخانه ها با هدف اطلاع رسانی و ارائه خدمات شایسته به مراجعین فعالیت می نمایند.

در راستای دستیابی به این هدف متعالی امید است با نصب و راه اندازی نرم افزارهای جدید کتابداری و بهره گیری از فن آوری های روز بتوان بیش از پیش نیازهای مطالعاتی جامعه هدف را مرتفع نمود.

کتابخانه کم بینایان

این کتابخانه شامل بیش از ده هزار جلد کتب بینایی ارزشمندی است که تعداد کثیری از آن ها به کتب بریل و گویا تبدیل شده است. نظر به اینکه تعدادی از مراجعین مرکز را افراد کم بینا تشکیل می دهد به کارگیری تجهیزات درشت نما مانند دستگاه بهدید و ذره بین های مختلف موجود در این کتابخانه امکان مطالعه کتب و جزوات را برای این گروه از عزیزان فراهم می آورد.

کتابخانه گویا

در این کتابخانه کتبی که بر روی لوح فشرده یا نوار کاست ضبط شده اند نگهداری و به اعضاء امانت داده می شود.
اهم فعالیت های این کتابخانه شامل آماده سازی و امانت کتب گویا می باشد که از دو طریق مراجعه حضوری و یا ارسال آنها از طریق پست رایگان صورت می گیرد.

کتابخانه بریل

کتاب بریل از اهمیت و جایگاه ویژه ای نزد نابینایان برخوردار است. در این نوع مطالعه خاموش و فعال، میزان توجه، یادگیری و یادآوری مطالب نیز بالاتر از زمانی است که صرفاً به متنی گوش سپرده می شود. کتب بریل نیز پس از آماده سازی و قرارگیری در مخزن کتب، از دو طریق مراجعه حضوری و یا ارسال آنها از طریق پست رایگان به اعضاء امانت داده می شود.

بخش تولید کتب بریل

پس از اخذ فایل حروفچینی شده کتب از ناشران، عملیات تنظیم و تصحیح متن با رعایت اصول و قوانین بریل و با استفاده از نرم افزارهای مخصوص تبدیل حروف الفبا به حروف بریل، توسط اپراتور انجام می گیرد. ویراستار نابینا متن نوشتاری بریل را ویرایش
می نماید، سپس متن تصحیح شده توسط اپراتور مربوطه از طریق شبکه داخلی به بخش چاپ کامپیوتری ارسال می گردد.

بخش چاپ کامپیوتری

این واحد عهده دار چاپ متون تنظیم شده بریل با استفاده از دستگاه های چاپگر مخصوص به نام Braillo
می باشد. دستگاه های چاپ مذکور که از طریق رایانه به شبکه متصل می باشند با دریافت اطلاعات کتب بریل را چاپ می نمایند. در سال های اخیر با نصب و راه اندازی چاپگرهای Braillo 400 , 440 شاهد افزایش سرعت کمی و کیفی قابل توجهی در تولید کتب بریل می باشیم. کتب چاپ شده پس از صحافی جهت ارائه به متقاضیان به بخش های توزیع و یا کتابخانه بریل ارسال می شوند.

بخش چاپ ملخی

علاوه بر کتبی که توسط چاپگرهای Braillo تهیه می شوند کتاب هایی نیز با تیراژ انبوه توسط چاپگر ملخی چاپ
می گردند. قدمت دستگاه چاپ ملخی موجود در این مرکز به سال 1348 برمی گردد. با تجهیز بخش چاپ به
دستگاه های زینک زنی Puma و Graphopress و با بهره گیری از فناوری اطلاعات، در امر چاپ کتب بریل در تیراژ انبوه، تسریع گردید.
چاپ روزنامه ایران سپید که تنها روزنامه به خط بریل در خاورمیانه است توسط دستگاه چاپ ملخی انجام می گیرد. این روزنامه با همکاری مؤسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران تهیه می شود. پس از دریافت اطلاعات و اخبار از مؤسسه ایران از طریق شبکه اینترنت، ویرایش و صفحه بندی براساس قوانین بریل توسط همکاران در مرکز صورت گرفته و سپس چاپ انبوه می گردند.

توزیع کتاب

این بخش به ارائه کتب گویا و بریل تهیه شده در مرکز، به متقاضیان در سراسر کشور از جمله مراکز بهزیستی استان ها، کتابخانه ملی، مراکز غیر دولتی، انجمن های نابینایان، نهاد کتابخانه های عمومی کشور و مراکز نابینایان در دیگر کشورها مبادرت می ورزد.

بخش تولید کتب گویا

در این بخش کلیه مطالب و محتوای کتب مورد درخواست نابینایان و کم بینایان با بهره جستن از تجهیزات الکترونیکی و صوتی پیشرفته و سایر تجهیزات مرتبط، تخصیص فضای مناسب و با همکاری گویندگان و مصححین مجرب بر روی لوح فشرده یا نوار کاست ضبط می گردد. تولید کتب گویا به دو روش صورت می پذیرد:
– ضبط استودیویی
– ضبط آزاد

ضبط استودیویی
ضبط کتب مورد نظر در محل استودیو با حضور گوینده و با استفاده از تجهیزات الکترونیکی موجود و انجام فعالیت های صدابرداری صورت می پذیرد.

ضبط آزاد
در این روش به منظور پاسخگویی بهینه به نیاز مطالعاتی روز افزون نابینایان و کم بینایان و در جهت رفع محدودیت مکانی استودیو، ضبط کتب توسط گویندگان علاقمند با استفاده از رایانه و یا ضبط پرتابل در خارج از مرکز صورت می پذیرد.

فایل های صوتی و یا نوارهایی که به هردو روش(استودیویی و آزاد) ضبط گردیده توسط مصححین مجرب نابینا بررسی شده و اشکالات موجود در گویندگی و صدابرداری مشخص و توسط گوینده مربوطه اصلاح می گردد. پس از رفع اشکالات موجود، فایل های صوتی و نوارها در تعداد نسخ مورد نیاز تکثیر می شود. پس از طی مراحل آماده سازی، مشخصات کتاب شناسی بر روی لوح فشرده و یا نوارهای مربوطه درج شده و به منظور قرار گرفتن در آرشیو به کتابخانه گویا ارسال می گردد.

۱۳۹۰/۴/۳۱؛ Pana.ir

در گفت و گو با پانا عنوان شد:

وجود 70هزار جلد کتاب صوتی در مرکز نابینایان /واگذاری کتابخانه نابینایان به موسسه خیریه

خبرگزاری پانا: سرپرست معاونت توانبخشی و پیشگیری از معلولیت های بهزیستی از وجود 70 هزار جلد کتاب صوتی در مرکز نابینایان رودکی خبر داد.

سید مصطفی کرباسی در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی پانا در خصوص میزان کیفیت خدمات ارائه شده به نابینایان از سوی بهزیستی اظهار داشت: مرکز رودکی تنها مرکز ارائه خدمات از جمله کتاب های صوتی و نرم افزار به نابینایان است که در حال حاضر مشکلات فرهنگی نابینایان را حل می کند.
وی ادامه داد: در این مرکز 70 هزار جلد کتاب وجود دارد که در قالب کتابخانه های گویا مورد استفاده نابینایان قرار می گیرد. همچنین اگر نابسنایی در نقاط در کشور زندگی می کند و توانایی حضور در این مرکز را نداشته باشد از طریق پست، محصول سفارشی او به دستش خواهد رسید.
سرپرست معاونت توانبخشی و پیشگیری از معلولیت های بهزیستی گفت: این مرکز حدود 3 سال است که به موسسات خیریه واگذار شده است.
کرباسی با بیان اینکه استفاده از خدمات مرکز رودکی رایگان است تصریح کرد: به طور کلی می توان گفت که ارائه اینگونه خدمات به معلولان در سال های اخیر افزایش داشته است.

جمعي از نابينايان و كم بينايان در واكنش به واگذاري مركز رودكي به بخش خصوصي:
اگر بهزيستي از اداره امور عاجز است، اين مركز را به وزارت ارشاد واگذار كند

خبرگزاري دانشجويان ايران، تهران، ايسنا؛ شنبه 29 تير 1387

جمعي از نابينايان و كم‌بينايان مركز رودكي (مركز چاپ و توليد كتاب و نشريات گويا و بريل) با ارسال نامه‌اي سرگشاده به رييس جمهور و معاون توانبخشي سازمان بهزيستي، ضمن واكنش نسبت به مصاحبه دكتر فقيه ـ رييس سازمان بهزيستي كشور ـ مبني بر واگذاري اين مركز به بخش خصوصي، خواستار جلوگيري از اين امر شدند.
به گزارش سرويس «اجتماعي» ايسنا، در اين نامه كه نسخه‌اي از آن در اختيار خبرگزاري دانشجويان ايران قرار است، با اشاره به اين كه به نظر نمي‌رسد، تامين بودجه ناچيز مركز رودكي، با توجه به بودجه هنگفت سازمان بهزيستي كه هر ساله به بهانه‌هاي مختلف افزايش مي‌يابد، كار دشواري باشد، عنوان شده است: تداوم بلاتكليفي پرسنل مشاركتي و قراردادي مركز رودكي و توقف در ارائه خدمات،‌ اين شائبه را ايجاد مي‌كند كه سازمان بهزيستي تنها به دنبال تحقق امر واگذاري است.
اين معلولان در نامه خود با استناد به متن سخنراني نظم‌ده ـ معاون توانبخشي سازمان بهزيستي ـ در 28 مهر ماه سال گذشته در نشريه «مهر نو» (نشريه داخلي اين سازمان) اظهار كرده‌اند: بر اساس اظهارات وي مقرر شده، بيش از 100 مركز توانبخشي به وسايل و امكانات نرم‌افزاري و مناسب‌سازي الكترونيكي براي نابينايان مجهز شوند. همچنين به يك‌هزار و 500 تا دو هزار معلول نيز لپ‌تاپ تعلق مي‌گيرد. براي اولين بار در كشور 35 ميليارد تومان به مسكن معلولان اختصاص يافت و 200 هزار معلول شديد با والدين نابينا، سهميه بيمه كارفرمايي دريافت مي‌كنند.
در ادامه اين نامه تاكيد شده است: حال بايد گفت كه مركز رودكي كه مهم‌ترين مركز توانبخشي نابينايان در كشور است، هنوز به بخش زيادي از امكانات مورد نظر سازمان بهزيستي مجهز نيست. از سوي ديگر، آيا در كشور، 30 مركز مستقل تخصصي براي ارائه خدمات فرهنگي و توانبخشي به نابينايان وجود دارد؟ اگر وجود ندارد، آيا اشاره به بيش از 100 مركز مصداق درشت‌نمايي نيست؟ همچنين تاكنون كداميك از دانشجويان و فارغ التحصيلان معلول در مقاطع مختلف لپ‌تاپ دريافت كرده‌اند و كدام يك از نابينايان از محل بودجه 35 ميليارد توماني، صاحبخانه شده‌اند؟
در ادامه اين نامه ضمن بيان اين كه در تخصيص بودجه از اتلاف آن در طرح‌هاي غيرقابل دفاع و غيركارشناسي اجتناب شود، عنوان شده است: در صورتي كه سازمان بهزيستي از عهده اداره امور مركز رودكي عاجز است، اين مركز را با عنوان مركز امور فرهنگي نابينايان كشور، به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي واگذار كند.
به گزارش ايسنا، در اين نامه كه نسخه‌اي از آن به معاونت توانبخشي سازمان بهزيستي ارسال شده و در پنج صفحه آن امضاي نابينايان و كم‌بينايان نيز مشاهده مي‌شود، رسيدگي به مشكلات معلولان نابينا و كم‌بينا و مشخص شدن تكليف پرسنل مركز رودكي مورد تاكيد قرار گرفته است.

انتقال منابع رودکی به کتابخانه ملی به ضرر جامعه نابیناست

مراکز فرهنگی معلولان: بررسی موردی مرکز امور توانبخشی نابینایان و کم بینایان رودکی

11 پاسخ
 1. ناشناس
  ناشناس گفته:

  ببخشید افراد عادی هم میتونن به کتابایی که شما ضبط کردید گوش کنن؟

  پاسخ
 2. حیدری
  حیدری گفته:

  باسلام وارادت
  چطوری عضوکتابخانه شویم وکتاب موردنظررادانلودکنیم؟

  پاسخ
 3. خوش
  خوش گفته:

  با سلام.
  من کتاب گویای کلیدر را که از طرف شما آماده سازی و ضبط شده در حال استفاده هستم..
  از آنجاییکه این کتاب صوتی به طور رایگان بدست من رسیده لطفا بفرمایید چطور میتوانم مبلغ انرا پرداخت کنم؟

  پاسخ
 4. م.ن
  م.ن گفته:

  باسلام. چطور میتوانم با مؤسسه شما جهت تولید کتاب های گویا همکاری نمایم. لطفا مرا راهنمایی فرمایید.

  پاسخ
 5. صفوی
  صفوی گفته:

  خاله من بر اثر بیماری قند چار کم بینایی شدید شده اند. محبت میکنید مرکزی جهت ارائه خدمات اجتماعی د راهنمایی چگونگی شیوه زندگی برای ایشون به من معرفی کنید

  پاسخ
 6. یکی از ماها
  یکی از ماها گفته:

  نذر تایپ یک کتاب که دسترسی به فایل حروفچینی شده، نیست رو برای نابینایان عزیز دارم. ترجیحاً یکی از کتب مشهور حقوقی. لطفاً راهنماییم کنید. با تشکر

  پاسخ
 7. فاطیما
  فاطیما گفته:

  سلام بنده فاطیما حداد هستم و در زمینه گویاسازی کتالها علاقمند به همکاری میباشم . ضمن اینکه در این زمینه از سابقه مناسب برخوردار هستم ….

  پاسخ
 8. زهرا جعفري بهنام
  زهرا جعفري بهنام گفته:

  سلام اينجانب زهرا جعفري بهنام كه در زمينه گويا كردن كتاب و مقالات براي نابينايان عزيز سابقه اي ١٥ ساله دارم و افتخار همكاري با جناب آقاي گيلاني را دارم، آمادگي خويش را با آن مركز محترم اعلام مي دارد.

  پاسخ
 9. محمود
  محمود گفته:

  درود بر شما
  بنده مایلم با شما در زمینه کتابهای گویا همکاری داشته باشم، بی مزد و منت، فقط میخوام کارم معنی و ارزش پیدا کنه، من کتابها رو به صورت صوتی میخونم، اونها رو ضبط میکنم و در کانالم نگه داری میکنم، قصدم این نیست که تبلیغ کنم یا هر چیز دیگه ای، فقط میخوام برای جامعه نابینایان و کم بینایان محترم یه کاری کرده باشم، من هر روز کانالم رو آپ دیت میکنم، از ضبط کردن کتابها خسته نمیشم، چون اینکارو دوست دارم، کیفیت فایلها هم بد نیست، البته فایلهای اولیه تعریفی نداره، اما روز ب روز بهتر اجرا میکنم، لطفا اگر کسی رو می شناسید که کار من میتونه براش مفید باشه، منو بهش معرفی کنید
  این هم کانال من soutidastan@
  امیدوارم کارم برای حتی یه نفر هم که شده مفید باشه
  من محمود هستم و بوشهر زندگی میکنم.

  پاسخ
 10. ایدین
  ایدین گفته:

  باسلام بهترین کتاب در مورد یادگیری پیانورا اگه امکان داره معرفی کنید.

  پاسخ
 11. مریم
  مریم گفته:

  عرض ادب و احترام . من از خدمت شما سوالی دارم اینکه چون برای امکان آمدن به تهران نیست چطور میتونم عضو کتابخانه رودکی شوم لطفا منو راهنمایی کنید ممنون میشم.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *