اهمیت شادی برای معلولین

اهمیت شادی برای معلولین
اباذر نصر*

مدتی است به صورت ویژه بر روی پژوهشهایی که درباره نهج البلاغه صورت گرفته، در حال تحقیق هستیم. چند روز پیش به صورت اتفاقی به جهت فعالیت در دفتر معلولین به ذهنم خطور کرد که ارتباط دو واژه نهج البلاغه و معلولین را در فضای اینترنت بررسی کنم. از اینرو دو واژه «معلولین» و «نهج البلاغه» را به صورت همزمان جستجو کردم. مهمترین و جالبترین و شاید تنهاترین  نتیجه ای که از این پژوهش به دست آمد، مقاله ای بود با عنوان «بررسی دیدگاه غم و شادی در نهج البلاغه با تمرکز بر روش های شادی آفرین». این مقاله که توسط خانم اعظم مرادی فارغ التحصیل دکترای رشته روانشناسی از دانشگاه اصفهان نوشته شده است، دست کم در 10 سایت مرتبط با معلولین لینک داده شده است. این مقاله که اولین مرتبه در نشریه نهج البلاغه (شماره 21-22، بهمن 1386) منتشر شده است، نخستین بار در فضای اینترنت و در قالب الکترونیکی در سایت «انجمن معلولین اسپیشال» (www.special.ir)  منتشر شد. پس از آن سایت های مختلفی که در زمینه معلولین فعالیت دارند لینک این مقاله را در سایت خود قرار دادند.

توجه و برجسته کردن دیدگاه امام علی (ع) درباره شادی ، حاکی از وضعیت روحی و روانی معلولین عزیز است. یعنی گویای این است که این قشر به شدت نیازمند برنامه های ضد افسردگی و شادی افزا هستند. بر اساس اکثر پژهش های صورت گرفته اغلب آنان از افسردگی و حزن روحی رنج می برند. البته یک مشکل روانی ریشه در مشکلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دارد و دولت اسلامی مطابق نظر حضرت علی(ع) باید با اختصاص بخشی از بیت المال به رفع ریشه ای این مشکلات بپردازد. حضرت علی(ع) در نامه به مالک اشتر که در نهج البلاغه ذیل نامه پنجاه و سوم آمده، مالک را به حقوق معلولان توجه داده و بر رعایت حقوق آنان تأکید نموده است. حضرت تأکید می­کند که بخشی از بیت المال را برای حل مشکلات افراد ناتوانان و افراد زمین گیر اختصاص بده. تأسف اینکه تاکنون کسی دستور و فرمایش حضرت را برجسته نکرده و به آن نپرداخته است.

معلولین توانایی های فراوان دارند و کارهای هنری یه علمی که از دیگران ساخته نیست می توانند انجام دهند. ولی نیاز به تدبیر و برنامه ریزی دارند.

*پژوهشگر فرهنگ و اندیشه اسلامی و از کارشناسان دفتر فرهنگ معلولین

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.