گزارش افتتاح دفتر فرهنگ معلولین در قم

در سالروز میلاد ثامن الحجج حضرت امام رضا(ع) دفتر فرهنگ معلولین در قم افتتاح شد. این دفتر زیرنظر حجه الاسلام والمسلمین سیدجواد شهرستانی نماینده تام الاختیار آیت الله العظمی سیستانی زیدعزه و رئیس مؤسسه تحقیقاتی آل البیت لاحیاء التراث است.

خط مشی اصلی این مرکز تهیه و تولید کتب مذهبی برای اقشار مختلف معلولان می باشد. مثلاً برای نابینایان قرآن، نهج البلاغه، صحیفه سجادیه و رساله عملیه به خط بریل آماده شده یا در حال تولید است و رایگان در اختیار روشندلان عزیز قرار می گیرد.

مهم ترین هدف این مرکز ارتقای سطح فرهنگی معلولان عزیز است تا بتوانند تا مقطع عالی تحصیل کنند. اگر روشندلان کتب درسی تا مقطع دکتری و سطوح عالیه حوزوی داشته باشند به راحتی می توانند تحصیل کنند. تولید این کتب یکی از اهداف مرکز است.

این همایش توسط خود روشندلان، ناشنوایان و دیگر عزیزان معلول برپا و اداره شد. سخنرانان همگی عضوی از جامعه آنان بودند. نخست آقای عباس پورفرد، روشندلی که قاری بین المللی قرآن است با تلاوت آیات قرآن حاضران را مستفیض نمود، آنگاه آقای منصور گلچین یکی از روشندلان درباره وضعیت نابینایان در ایران سخن گفت.

پس از آن آقای عباس اسلامی که روشندل است یک قطعه شعر ازسروده های خود درباره امام رضا(ع) را به استحضار رساند و حاضران را به وجد آورد. سپس آقای بهزاد اشتری از مسئولان NGOها ناشنوایان ایران، درباره حقوق ناشنوایان سخن گفت. سخنرانان دیگر این جلسه آقایان یعقوب عبدی پور، منصور برجیان مدیر مرکز آفرینش های هنری معلولان و سید علی عباس از کشور هند بودند. در پایان رئیس بهزیستی استان قم آقای حاجی مظفری درباره وضعیت معلولان استان و کشور سخن گفت. نیز از سرود و همخوانی گروه تواشیح استفاده شد.

این مرکز با عنوان دفتر فرهنگ معلولین (دارالثقافه للمعوقین/Handicap Center) در قم، بلوار محمد امین، خیابان گلستان، کوچه۱۱، پلاک۴ مستقر است.

گزارش سایت انجمن خانواده ناشنوایان از افتتاحیه دفتر فرهنگ معلولین:
همایش افتتاحیه دفتر فرهنگ معلولین در ۱۷ مهرماه ۹۰ راس ساعت ۱۰:۳۰ لغایت ۱۳ در شهر مقدس قم برگزار شد.
آقای علیمردانی (مدیر عامل) آقای محمودی ( نائب رئیس) و آقای عابدین زاده ( مدیر روبط عمومی ) انجمن خانواده ناشنوایان ایران به دعوت مسئولان آن دفتر در این همایش واقع در درمانگاه امام صادق(ع) شرکت کردند.
ابتدای برنامه با قرائت قرآن توسط فرد نابینا ( روشنول) اجرا شد ، سپس مجری برنامه اهداف تاسیس این دفتر را برای حضار تشریح نمود. آقای بهزاد شتری در رابطه با حقوق بشر ناشنوایان ، آقای برجیان در رابطه با مناسب سازی محیط، آقای ………. در رابطه با معجزات امام رضا (ع) و یک طلبه شیعه ای از هند ، در رابطه با فقر فرهنگی معلولان و زنان هندوستان به ایراد سخنرانی پرداختند. دراین برنامه سخنان ، سخنرانان توسط آقای واشقانی به زبان اشاره ترجمه شد. طرح نامه تاسیس دفتر فرهنگ معلولین ، جهت ارائه نظرات و پیشنهادات در اختیار شرکت کنندگان قرار گرفت.
در طی برنامه ها تواشیح قرآن توسط جوانان قم اجرا شد که مورد استقبال حضار واقع گردید. بعد از اقامه نماز و صرف نهار از نمایشگاه آثار هنری و فرهنگی معلولین ( ناشنوا ، نابینا ، معلول جسمی ، ذهنی ) در آن دفتر بازدید شد و مسئولان در رابطه با همکاری بیشتر با این موسسه به صحبت و گفتگو پرداختند . دفتر فرهنگی معلولین تحت حمایت آیت ا…. العظمی سیستانی و با مدیر عامل حجت الاسلام و المسلمین سید جواد شهرستانی تاسیس گردیده و بزودی شعبه هایی در چند نقطه دیگر ایران تاسیس خواهد شد. هدف از تاسیس دفتر فرهنگی معلولین ، ترویج متون دینی در جامعه معلولین ، اخلاق و معلولیت، وظایف و احکام و باورها و عقایر آنان را ابقا بدهد. گچینی از پروژه های در حال اجرا:
• رساله های عربی حضرت آیت الله العظیمی سیتانی به خط بریل
• رساله های فارسی و عربی ایشان به روش گویا روی cd
• رساله های فارسی و عربی ایشان به زبان اشاره برای ناشنوایان روی dvd
• تراحم ( شخصیت شناسی ) نابینایان مشهور، تراحم ناشنوایان نخبه
• تراحم نخبگان معلول در سراسر جهان
• گرد آوری احادیث درباره معلولیت : چهل حدیث معلولین.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.