برگزاری نخستین همایش بین المللی معلولان توسط انجمن باور

هنگامی که یک معضل اجتماعی ظهورو یا به گونه ای در جامعه برجسته می شود، نیاز به ارتباطات ، جزء ضروریات حل آن معضل شناخته می شود.
با ارتباطات و اطلاع رسانی می توان فکرها را منسجم و به صورت یک کانون جمع کرد و با توجه به این که مشکلات جوامع مختلف گاه با هم برابر هستند ، می توان بر سر راه آن تصمیماتی مشترک اتخاذ کرد . بر همین اساس ارتباط با دیگرجوامع بزرگترین کمک را در این راه به ما می کند.
معضلات افراد دارای معلولیت شاید تا چند سال قبل از سوی برخی جوامع جدی گرفته نمی شد اما اکنون با وجود انجمن ها و فعالان این موضوع وبا آگاهی رسانی های جمعی می توان گفت اکنون مشغله ذهنی بیشتری را در افراد جوامع ایجاد کرده است. برای نخستین بارانجمن معلولان باور ،بانی وباعث ایجاد ویدئو کنفرانسی منطقه ای از سوی ایران بود.
این ویدئو کنفرانس که مدت 3ساعت به طول انجامید میان کشورهای ایران ،ارمنستان و گرجستان با منظورایجاد ارتباطات بیشتر سه کشور و مطلع شدن از وضعیت معلولان کشورها ، روز سه شنبه آذر ماه سال 1389 در سالن مذاکرات مرکز همایش های صدا و سیما برگزار گردید.
در ابتدا آرمن الا وردیان ,مدیر اجرایی انجمن یونیزون ارمنستان بر گزاری چنین کنفرانس هایی را شروعی به همکاری های چند جانبه در رابطه با مسائل جامعه افراد دارای معلولیت در این سه کشور عنوان کرد و سپس گزارشی از وضعیت افراد دارای معلولیت در کشور ارمنستان ارائه داد: (( در کشور ما آیین نامه های مناسبی تدوین و همچنین فعالیت های خوبی نیز انجام شده است . وسایل توانبخشی نیز به صورت رایگان در اختیار آنان قرار می گیرد که بسیار مستمر ثمر است.))
وی افزود : مدارسی وجود دارد که به صورت تلفیقی , افراد معلول و افرادغیرمعلول با همدیگر تحصیل می کنند.
الاوردیان در ادامه گفت : افرادی که دارای معلولیت جسمی هستند به صورت غیر مستقیم می توانند بر روی بخش های مختلف جامعه تأثیر گذار باشند.همچنین مسئولان باید برنامه منسجمی برای افراد معلول اتخاذ کنند تا با استفاده درست از فرصت ها جامعه به پیشرفت های زیادی دست یابد.
سپس , نا نا لومدزه , مسئول برگذاری ویدئو کنفرانس در کشور گرجستان با بیان اینکه 7 درصد از ساختمان ها و اماکن در این کشور برای تردد معلولان مناسب سازی شده است تشریح کرد : با توجه به این که مناسب سازی در وسایل حمل و نقل عمومی روند رو به جلویی دارد کشور ما در برخی موارد چون پله های برقی در متروها تحریم شده است . اما با این حال عدم مناسب سازی را باید حل کنیم.
وی اظهار کرد : در این کشوردر زمینه اشتغال شرکت هایی وجود دارند که پذیرای معلولان هستند و بایستی دولت جهت اشتغال این گروه ،آیین نامه هایی را ایجاد کند تا مشکلات قانونی در این زمینه حل شود.
لومدزه افزود : درآمد افراد دارای معلولیت بسیار کمتر از افراد غیر معلول است و میزان پرداخت مالیات برای آنان مساوی است پس باید با کاهش میزان پرداخت مالیات توسط معلولان و همچنین تساوی در درآمد , یک موقعیت مساوی را برای هر دو قشرتشکیل دهیم.
پریسا افتخار، مسئول بر گزاری ویدئو کنفرانس در کشور ایران در تشریح وضعیت معلولان گفت : اگر بخواهیم آماری ازمعلولین ایران ارائه بدهیم باید بگویم که دو رقم متفاوت در این مورد وجود دارد که از سوی دو منبع رسمی ارائه شده است . مرکز آمار ایران در سال 2006 تعداد معلولین را 1 میلیون و سازمان بهزیستی آن را 3 میلیون اعلام کرده اند.بنابراین می توان گفت که آمار دقیقی در این مورد در دست نداریم.
مسئول امور رسانه و بین الملل انجمن باور در باب جایگاه قانونی معلولین تصریح کرد : خوشبختانه در ایران قانونی با عنوان «قانون جامع حمایت از حقوق معلولین» در 16 ماده وجود دارد. اما اگر بخواهیم از میزان عملی شدن این قانون و تحقق عینی آن سخن بگوییم روند اعمال این قوانین بسیار کند است.ولی با این وجود ایران جزء 50 کشوری است که برای افراد معلول قانون دارد.
افتخار به مبحث آموزش پرداخت و گفت:«سازمان آموزش و پرورش استثنایی تا پایان مقطع دبیرستان متولی آموزش افراد معلول است که در گذشته صرفا به صورت مجزا و در مدارس ویژه استثنایی این کار انجام می شد .ولی اخیرا با توجه به روند رو به رشد سیستم جامع آموزش و پرورش در ایران ضرورت دسترسی به مدارس تلفیقی مطرح شده و در حال بهبود است اما اقدامات با نیاز ها تناسب ندارند بنابراین بیشتر دانش آموزان در مدارسی که خود انتخاب نمی کنند تحصیل می کنند.
در مقطع تحصیلات عالی سازمان علوم تحقیقات و فن آوری با حمایت سازمان بهزیستی بر اساس وضعیت مالی و درصد معلولیت فرد امکان تحصیلات رایگان این افراد را مهیا می کنند که در 6 سال گذشته با لحاظ چنین امکاناتی به تعداد افراد تحصیل کرده در سطوح بالا افزوده شده است.
همچنین باید یاد آور شد که به طور کلی فضاهای فرهنگی در پایتخت و شهرستان های بزرگ برای مشارکت اجتماعی افراد معلول خیلی بهتر است تا شهرستان های کوچک.))
وی ادامه داد : نرخ بیکاری در میان افراد معلول را به علت ضعف آماری در این مورد نمی توان به طور دقیق مشخص نمود اما با توجه به ارزیابی ها این آمار بالا تر از 50% است که بیشتر از متوسط نرخ بیکاری در جامعه می باشد.
بر اساس قانونی که 6 سال پیش تصویب شده 3% سهمیه برای اشتغال افراد معلول اختصاص داده شده است اما این قانون شامل بخش خصوصی نمی شود.
در این زمینه تشویق هایی هم برای کار فرمایان در نظر گرفته شده است مانند وام های کم بهره دراز مدت، پرداخت سهم کارمند از بیمه کار فرما و برخی دیگر از حمایت های مالیاتی.
سازمان بهزیستی عمدتا امکانات کمک توانبخشی نظیر لوازم کمکی مثل ویلچر ,سمعک و …را بدون هزینه البته صرفا برای اقشار کم درآمد تهیه می کند.علاوه بر این ، سازمانهای خیریه و برخی از سازمانهای غیر دولتی چنین خدماتی را فراهم می کنند.
افتخار در باب وسایل حمل و نقل عمومی برای معلولان اظهار داشت : کلیه سیستم های حمل و نقل از جمله مینی بوس , اتوبوس و قطار قابل دسترس نیستند.تنها سیستمی که وجود دارد ، شرکت های خصوصی بزرگی هستند که از طرف سازمان بهزیستی حمایت مالی می شوند و به برخی از نیازهای افراد معلول در حمل و نقل پاسخ می دهند.البته فرایندی نظیر مجهز کردن ایستگاههای قطار به آسانسور , اضافه شدن اتوبوس های مناسب سازی شده به ناوگان شهری ،آغاز شده است اما هنوز تا رسیدن به وضع مطلوب راه بسیار زیادی در پیش است.
این فعال حقوق معلولان گفت : طبق آمار سازمان بهزیستی کمتر از 30% از ساختمان های عمومی ایران قابل دسترسی برای افراد معلول هستند.
در ادامه کنفرانس ،جما با قداساریان،معاون وزیرکار و اموراجتماعی ارمنستان اظهار کرد:قوانین خوبی در کشور ارمنستان وجود دارد اما اجرای نا صحیح قوانین باعث مشکلات معلولین شده است . وی در مورد خدمات تصریح کرد: برنامه هایی کامپیوتری وجود دارند که اتصال معلولان به کامپیوتر و اینترنت را راحت می کنند و ارائه کامپیوترهای مناسب سازی شده به افراد معلول و همچنین انتشارات ویژه این افراد را از جمله خدمات صورت گرفته در ارمنستان بر شمرد.
وی در پایان سخنان خود ابراز کرد: باید ساز و کارهایی انجام شود تا اشتغال زایی به صورت مساوی صورت پذیرد تا معلولان بتوانند به درون جامعه بیایند.
و از سوی دیگر با آگاهی رسانی به افراد سالم ومعلول بتوانیم اجرای قوانین در رابطه با اشتغال را اجباری سازیم.
سخنران دیگر، نماینده وزارت بهداشت گرجستان بود که خطاب به کشورهای ایران و ارمنستان گفت:«وزارت بهداشت برنامه های ویژه ای برای مدل های اجتماعی و پزشکی جهت رفاه افراد معلول ارائه می دهد.همچنین هدفش ارتقاء معلولان در سمت و سو های مختلف است که ارائه امکانات کمکی و تأمین مالی را در بر می گیرد.
نماینده وزارت آموزش و پرورش ,سخنران دیگر کشور گرجستان در تشریح اقدامات این وزارتخانه گفت:در گرجستان اجرای آموزش تلفیقی را از سال2004 آغاز کردیم و هدف اصلی ما افزایش کیفیت چنین مدارسی است .در همین راستا آموزش و پرورش بسته ای را جهت حل مشکلات معلولان تهیه و ارائه کرده است.
مسعود فرید ,مدیر کل دفتر پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی کشوردر ادامه جلسه گفت: در حال حاض4/2 افراد از کشور ما دچار معلولیت هستند که 3 میلیون نفر بر آورد می شود.از این تعداد یک میلیون و دویست هزار نفر تحت پوشش بهزیستی هستند.
دکتر فرید در باب خدمات مختلف این سازمان به جامعه معلولین تشریح کرد:در خدمات سازمان شامل پرداخت مستمری ,خدمات مربوط به اشتغال ,حمایت از افراد سالمند در منزل و مراکز نگهداری سالمندان برای بیماران روانی مزمن ,افرادی که دچار معلولیت ذهنی ,جسمی و حرکتی هستند,می باشد.همچنین برای معلولین حسی خدمات متنوعی ارائه می کنیم.از جمله طراحی نرم افزار هایی برای افراد با مشکل بینایی و در اختیار گذاشتن سمعک رایگان برای افراد ناشنوا و تربیت شنیداری آنان.
در حال حاضر دویست و هشتاد و هفت هزار نفر تحت پوشش این برنامه قرار گرفته اند.
وی در پایان سخنان خود اعلام کرد :در برنامه های آتی سازمان ملی ،سه سال آینده یکصد هزار مسکن برای معلولین ساخته خواهد شد.
در پایان ویدئو کنفرانس سوالاتی از دو کشور ارمنستان و گرجستان از سوی ایران پرسیده شد.
سردار بنایی نماینده ان.جی.او جانبازان از دو کشور حاضر سؤال کرد :«آیا مجروح های جنگی با افراد معمولی معلول به طور مساوی از یک سازمان خدمات می گیرند یا خیر ؟
کشور گرجستان در پاسخ به این سؤال گفت:«جانبازان،امتیازهای بیشتری رانسبت به افراد معمولی معلول دارند چرا که هر دو نوع معلول مقوله های متفاوتی دارند.اما از لحاظ رسیدگی تقریبا با همدیگر یکسان هستند.
همچنین تنها سؤالی که گرجستان از ایران پرسید , تعداد شرکت های تولید کننده ویلچر بود که با پاسخ گفتن تعداد چهار شرکت ، کنفرانس منطقه ای به پایان رسید و در لحظات پایانی پس از قطع ویدئو کنفرانس در جلسه داخلی انجمن معلولان باور, متن پیام دبیر کل سازمان ملل توسط نازنین قائم مقامی نماینده مرکز اطلاعات سازمان ملل در ایران به شرح زیر قرائت شد :«امسال موضوع روز بین المللی افراد معلول “وفای به عهد :گنجانیدن معلولیت در آرمان های توسعه هزاره”است.
تعهد به ارتقای زندگی افراد دارای معلولیت از جمله وعده هایی بود که رهبران جهان در اجلاس آرمان های توسعه هزاره در ماه سپتامبر دادند.
این گروه متمایز شامل افرادی است که در نزدیکی ما بین خانواده، دوستان و همسایگان هستند. در واقع اختلالات فیزیکی، روانی و حسی بسیار رایج اند و 10 درصد جمعیت جهان را تحت تاثیر قرار می دهند.
معلولیت همچنین با فقر ارتباط تنگاتنگ دارد . افراد دارای معلولیت حدود 20 درصداشخاصی را تشکیل می دهند که در کشور های در حال توسعه در فقر به سر می برند. در سراسر جهان معلولان از نرخ بالای بیکاری رنج می برند و غالبا دسترسی به آموزش و مراقبت های بهداشتی کافی ندارند.در بسیاری از جوامع , در واقع قوانینی برای این گروه موجود نیست و زندگی آنان در حالیکه از اجتماعات خود جدا افتاده اند , در انزوا خاتمه می یابد.
بر خلاف این موانع ,افراد دارای معلولیت شهامت و توانایی شگرفی از خود به نمایش گذاشته اند.اما همچنان که ماهمواره از آنانی که به والا ترین مدارج پیشرفت انسانی دست یافته اند الهام می گیریم ,چنین موفقیت هایی نباید سرپوشی بر مشکلات افرادی باشد که در وضعیت بسیار بد زندگی می کنند و از حقوق،امتیازات و فرصت هایی محروم هستند که همشهریان آنان از آنها بر خور دارند.
لازم است دولت ها تلاش بیشتری برای حمایت از مردم دارای معلولیت نمایند. این به معنای به اجرا گذاشتن کنوانسیون ملل متحد برای حقوق افراد دارای معلولیت و ادغام نیاز های آنان در دستور کارهای آرمان های ملی توسعه هزاره است.در برنامه اقدام که در اجلاس آرمان های توسعه هزاره تصویب شد،رهبران جهان ناکافی بودن تلاش های فعلی را مورد تایید قرار دادند.
اجازه دهید در این روز بین المللی , تصدیق کنیم نبرد علیه فقر، بیماری ها و تبعیض بدون قوانین هدفمند،سیاست ها و برنامه هایی برای توانمند سازی این گروه به پیروزی نمی انجامد . اجازه دهید متعهد شویم به قولی وفادار بمانیم که درباره اهداف روشن در جوامع افراد دارای معلولیت داده بودیم.اجازه دهید آنان را نه تنها به عنوان ذینفعان بلکه به عنوان عاملان ارزشمند ایجاد تحول در برنامه پنج ساله مان به منظور به پیش بردن دستیابی به آرمان های توسعه هزاره در نظر بگیریم که به گونه ای بین المللی توافق شده تا 2015 محقق شود.))
منبع: زانیار احمدی، سایت معلولین ایران، 13 آذر 1389

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.