شبکه کتاب
اختراعات در عرصه رسانه های شنیداری، مخابراتی و ارتباطی، تحول سرنوشت ساز فوق را تکمیل کرد. چون عموم نابینایان نمی توانستند از متون بریل شده استفاده کنند. زیرا خواندن این خط نیاز به آموزش و تعلیم داشت و هنوز درصد بسیار کمی از نابینایان آموزش دیده و توانایی استفاده از متون بریل شده را دارند و عموم نابینایان نیاز به وسایل دیگری داشتند.

از جمله امکانات دیگر کمک آموزشی نابینایان می توان به کتاب های صوتی یا Books  Audio اشاره نمود. در این روش کتاب های مورد تقاضای کاربران نابینا توسط استودیوهای مجهز ضبط شده و در قالب نوار کاست یا فایل های صوتی ذخیره شده در انواع حافظه های قابل حمل در اختیار کاربران قرار می گیرد. از آنجاییکه همواره متخصصین نرم افزار و سخت افزار تجهیزات کمک آموزشی نابینایان همواره سعی در همسان سازی دسترسی افراد نابینا به منابع و اطلاعات مکتوب نسبت به افراد بینای جامعه دارند تلاش در تولید نرم افزار و سخت افزاری کردند که افراد نابینا را قادر به جستجو در صفحات مختلف کتابٰ بنماید چرا که کتاب های گویا این امکان را به کاربرنابینا نمی دهد تا بلافاصله به صفحه مورد نظر یا بخش خاصی از کتاب دسترسی پیدا نماید و همواره این کار وقت زیادی را از کاربران تلف می نماید که این موضوع برای دانشجویان یا محققین نابینا یک معضل محسوب می گردد. لذا طی چند ساله اخیر نرم افزار و سخت افزار مخصوصی به نام سیستم DAISY (Digital Accessible Information System ) مورد استفاده نابینایان قرار می گیرد. در این سیستم متن کتاب ابتدا توسط گوینده در استودیو با کیفیت بالا ضبط می گردد سپس در قالب نرم افزار DAISY قرار گرفته که این نرم افزار قدرت جابجایی بین سرفصلهاٰ، صفحات و حتی پارگرافهای مورد نظر را بدون تلف شدن وقت  به کاربر می دهد. چیزی که شاید سالها آرزوی کاربران نابینا بوده است. در سیستم دیجیتالی کاربر به طور مستقیم مثل یک فرد بینا قادر به ورق زدن دیجیتالی قسمت های مختلف کتاب بوده و بدون تلف شدن زمان توانایی انتخاب فصل یا صفحه مورد نظر خود را داراست. کتاب های DAISY هم در کامپیوترهای شخصی قابلیت استفاده دارند و هم در سخت افزار ویژه خود که تحت نام DAISY PLAYER در دنیا شناخته می شود قابلیت استفاده دارد.

کنسرسیوم DAISY سه نوع عضویت دارد:

1- عضویت کامل FULL MEMBER که حق عضویت آن حدود 30000 دلار در سال می باشد. از مزایای این عضویت شرکت در جلسات دوره ای کنسرسیوم و نقش فعال داشتن در تصمیم گیریهای آنها می باشد. در ضمن در این نوع عضویت موسسات خیلی بزرگ یا حتی چند موسسه با هم می توانند حق عضویت را پرداخت نموده و از مزایای این عضویت به صورت مشترک استفاده نمایند.
2- عضویت موسسات یا ASSOSIATION MEMBER که مربوط به عضویت موسسات کوچکتر یا دانشگاه ها می باشد در این نوع عضویت موسسه عضو می تواند از خدمات آموزشی کنسرسیوم استفاده نماید که حق عضویت آن نیز حدود 3000 دلار می باشد که کشورهای در حال توسعه یا کم درآمد را  با سالی 800 دلار عضو می نماید و ایران نیز می تواند از این تخفیف استفاده نماید.
3- عضویت دوستان FRIEND MEMBER که مربوط به کمپانی هایی است که به نوعی در خدمات رسانی نرم افزاری و سخت افزاری فعالیت دارند.

کنسرسیوم DAISY سالهاست که به عنوان یک مرکز هماهنگ کننده رهبری و هدایت این صنعت را که شاید اهمیت آن از صنعت چاپ کمتر نباشد در دنیا بر عهده دارد. این طرح در حال حاضر در اکثر کشورهای دنیا از جمله کشورهای اروپایی، امریکاٰ، افریقا و کشورهای آسیایی به زبان های مختلف در حال اجرا و استفاده می باشد و مدت هاست که در این کشورها در اکثر کتابخانه های شهر بخش مستقلی نیز برای آرشیو منابع DAISY شده نابینایان وجود دارد. متأسفانه تا کنون در خصوص زبان فارسی و عربی به دلیل تفاوت الفبای آن با سایر زبان ها کار جدی صورت نگرفته است.

از اولویت های اولیه دفتر فرهنگ معلولین:

– تلاش در برقراری ارتباط با مسئولین کنرسیوم DAISY در آسیا و کمک گیری از آنها جهت برقراری ارتباط و استفاده از راهنمایی های متخصصین نرم افزار و سخت افزار آنان

– تولید کتاب و منابع فارسی و عربی در فرمت DAISY

عضویت یکساله دفتر فرهنگ معلولین در کنسرسیوم دیزی:

 www.daisy.org/memberorg/handicap-cultural-center