فراخوان اشتغال‌زایی برای معلولان در ۱۰۰ رسته شغلی

اشتغال‌زایی برای معلولان در ۱۰۰ رسته شغلی

رویداد «حرکت با برکت» به عنوان نخستین رویداد کارآفرینی ویژه افراد دارای معلولیت فراخوان داد.
اشتغال‌زایی برای معلولانبه گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی بنیاد برکت، محمد ترکمانه، مدیرعامل بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام(ره) از برگزاری رویداد ملی «حرکت با برکت» خبر داد و گفت: این رویداد با هدف جذب طرح‌ها و ایده‌های خلاقانه و دانش‌بنیان در حوزه کارآفرینی معلولان و سرمایه‌گذاری بر روی این طرح‌ها برگزار می‌شود.
ترکمانه تأکید کرد: امیدواریم که با برگزاری رویداد «حرکت با برکت» ۱۰۰ رسته شغلی متناسب با توانایی معلولین تعریف و اجرا شود.
وی بیان کرد: کارشناسان، نخبگان، شرکت‌های دانش‌بنیان و سازمان‌های مردم‌نهاد می‌توانند طرح‌ها و ایده‌های خود در حوزه اشتغال‌زایی برای معلولین را به رویداد «حرکت با برکت» ارائه دهند.
مدیرعامل بنیاد برکت با تأکید بر اینکه معلولیت محدودیت نیست، اظهار کرد: برگزاری رویداد «حرکت با برکت» می‌تواند شروع یک حرکت جدی برای اشتغال پایدار و توانمندسازی معلولین باشد.
ترکمانه گفت: ۸ تا ۱۵ درصد افراد جوامع در حال توسعه از نوعی معلولیت رنج می‌برند و در حال حاضر نرخ بیکاری در معلولان ۵۵ درصد و در میان نابینایان بالای ۶۰ درصد است. ما در رویداد «حرکت با برکت» به دنبال فرهنگ‌سازی و ایجاد ظرفیت برای توانمندی معلولین هستیم.
وی در تشریح اقدامات بنیاد برکت در حوزه ایجاد اشتغال برای معلولان گفت: تا به امروز چهار هزار و ۵۰۰ طرح اشتغال‌زایی ویژه معلولان و افراد تحت پوشش بهزیستی به بهره‌برداری رسیده است. حجم سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی این چهار هزار و ۵۰۰ طرح بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد ریال است و ایجاد فرصت‌های کسب‌و‌کار برای بیش از ۱۲ هزار و ۶۰۰ نفر را به شکل مستقیم و غیرمستقیم به دنبال داشته است.
به گفته مدیرعامل بنیاد برکت، چهار هزار و ۵۰۰ طرح به بهره‌برداری رسیده این بنیاد شامل دو هزار و ۷۰۰ طرح برای معلولان و خانواده‌هایشان، یک‌هزار و ۴۵۰ طرح زنان سرپرست خانوار، ۲۰۰ طرح زنان آسیب‌دیده و در معرض آسیب و ۱۵۰ طرح ویژه زنان دارای سرپرست خانوار زندانی می‌‌شود.
یادآور می‌شود، رویداد ملی «حرکت با برکت» به عنوان نخستین رویداد کارآفرینی ویژه افراد دارای معلولیت، قرار است به شناسایی و حمایت از طرح‌ها و ایده‌های برتر در حوزه‌ اشتغال‌زایی برای معلولین بپردازد.
فعالان و ایده‌پردازان این حوزه می‌توانند ایده‌ها و طرح‌های خود در حوزه‌ اشتغال معلولان، اشتغال معلولان در حوزه‌ اشتغال بنگاه‌محور، خوداشتغالی معلولان و حوزه تولید خدمات و محصولات مورد نیاز معلولین را به آدرس event.barkat.ir ارسال کنند. علاقه‌مندان همچنین، برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به تارنمای بنیاد برکت به نشانی www.barakatfoundation.com مراجعه و یا با دبیرخانه رویداد به شماره ۶۶۳۰۵۳۵۲- ۰۲۱ تماس بگیرند.
طرح‌ها و ایده‌های رسیده به رویداد «حرکت با برکت» از سوی داوران ارزیابی و طرح‌های برگزیده همزمان با ۲۱ آذر روز جهانی معلولان معرفی شده و مورد تقدیر قرار می‌گیرند. بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام(ره) با ارائه تسهیلات، از طرح‌های منتخب حمایت خواهد کرد.

نرخ بیکاری در معلولان ۵۵ درصد و نابینایان بالای ۶۰ درصد
مدیرعامل بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام از برگزاری رویداد ملی «حرکت با برکت» خبر داد و گفت: این رویداد با هدف جذب طرح‌ها و ایده‌های خلاقانه و دانش‌بنیان در حوزه کارآفرینی معلولین و سرمایه‌گذاری بر روی این طرح‌ها برگزار می‌شود.
محمد ترکمانه تاکید کرد: امیدواریم که با برگزاری رویداد «حرکت با برکت» ۱۰۰ رسته شغلی متناسب با توانایی معلولین تعریف و اجرا شود. کارشناسان، نخبگان، شرکت‌های دانش‌بنیان و سازمان‌های مردم‌نهاد می‌توانند طرح‌ها و ایده‌های خود در حوزه اشتغال‌زایی برای معلولین را به رویداد «حرکت با برکت» ارائه دهند.
مدیرعامل بنیاد برکت با تاکید بر این‌که معلولیت محدودیت نیست بیان کرد: برگزاری رویداد «حرکت با برکت» می‌تواند شروع یک حرکت جدی برای اشتغال پایدار و توانمندسازی معلولان باشد.
ترکمانه یادآور شد: ۸ تا ۱۵ درصد افراد جوامع در حال توسعه از نوعی معلولیت رنج می‌برند و در حال حاضر نرخ بیکاری در معلولان ۵۵ درصد و در میان نابینایان بالای ۶۰ درصد است. ما در رویداد «حرکت با برکت» به دنبال فرهنگ‌سازی و ایجاد ظرفیت برای توانمندی معلولین هستیم.
وی در تشریح اقدامات بنیاد برکت در حوزه ایجاد اشتغال برای معلولین گفت: تا به امروز ۴۵۰۰ طرح اشتغال‌زایی ویژه معلولین و افراد تحت پوشش بهزیستی به بهره‌برداری رسیده است. حجم سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی این ۴۵۰۰ طرح بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد ریال است و ایجاد فرصت‌های کسب‌وکار برای بیش از ۱۲ هزار و ۶۰۰ نفر را به شکل مستقیم و غیرمستقیم به دنبال داشته است.
به گفته مدیرعامل بنیاد برکت، ۴۵۰۰ طرح به بهره‌برداری رسیده این بنیاد شامل ۲۷۰۰ طرح برای معلولین و خانواده‌هایشان، ۱۴۵۰ طرح زنان سرپرست خانوار، ۲۰۰ طرح زنان آسیب‌دیده و در معرض آسیب و ۱۵۰ طرح ویژه زنان دارای سرپرست خانوار زندانی می‌شود.

منبع: ایکنا، 28 شهریور 1401