شیوه نامه اولین جشنواره ملی طراحی پوستر با موضوع مناسب سازی

شیوه نامه اولین جشنواره ملی طراحی پوستر با موضوع مناسب سازی
“زیر پوست راه”

استقلال، توانمندسازی و فراهم آوردن شرایط حضور موثر افراد دارای معلولیت در جامعه، نه تنها وظیفه عرفی و شرعی هر فرد که بسترساز بهره مندی از این سرمایه اجتماعی و انسانی از ملزومات توسعه پایدار جامعه می باشد. بی شک آماده کردن افکار عمومی و فرهنگ سازی خشت اول در راه نیل به این اهداف است.
قشر هنرمند، زبان گویای جامعه هستند که واقعیت را در جامعه فاخر و زیبای هنرشان به مردم می نمایند. جشنواره »زیر پوست راه« قصد دارد تا ضمن آشنا کردن هنرمندان گرافیست و طراح با مسائل پیش روی افراد دارای معلولیت و دسترسی محدود، از هنر شیوا و بیان رسای ایشان برای آشنا کردن مردم با این مسئله استفاده کند.

مراحل اجرای جشنواره
1 -فراخوان و گرد آوری آثار: متقاضیان شرکت در این جشنواره می توانند فایل jpg از پوستر طراحی شده خود را با ابعاد 50 در 70 و رزولوشن 300 پیکسل بر اینچ به دبیرخانه این جشنواره ارسال کنند. در این مرحله مالکیت معنوی آثار با سازنده اثر بوده و دبیرخانه جشنواره حق انتشار پوستر را ندارد. آخرین فرصت ارسال آثار به دبیرخانه جشنواره، 30 مهرماه بوده و آثار ارسال شده بعد از این تاریخ در جشنواره شرکت داده نخواهند شد.
2 -داوری آثار: پس از پایان مهلت مقرر برای ارسال آثار، دبیرخانه جشنواره با دعوت از سه هنرمند برجسته در رشته گرافیک آثار را داوری کرده و آثار برتر مشخص خواهند شد.
3 -اختتامیه و اعالم برندگان جشنواره: در آذرماه سال 1401 ،همزمان با هفته گرامیداشت افراد دارای معلولیت، برگزیدگان جشنواره در مراسمی اعالم و جوایز به ایشان اهدا می گردد.

نکته: برگزیدگان جشنواره ضمن ارسال فایل الیه باز پوستر خود به دبیرخانه، حق معنوی استفاده از اثر را به معاونت توانبخشی بهزیستی خراسان رضوی واگذار خواهند کرد. بدیهی است اگر فردی از برگزیدگان از ارسال اصل اثر خودداری کند، از فهرست حذف و نفرات بعدی جایگزین خواهند شد. معاونت توانبخشی بهزیستی خراسان رضوی خود را ملزم می داند در هرگونه استفاده عمومی از آثار برگزیده، نام صاحب اثر را قید نماید.

بخش جانبی جشنواره »مسابقه ایده ها«: این بخش که ویژه افراد دارای معلولیت بوده، ویژه کسانی است که ایده های جذاب و درخشان برای بیان مسائل جشنواره داشته اما امکان اجرای آن را ندارند. افراد متقاضی شرکت در این بخش می توانند ایده های خود را حد اکثر در یک صفحه A4 نوشته و برای دبیرخانه جشنواره ارسال کنند. آثار ارسالی حتما باید تایپ شده و در قالب فایل ورد باشد. فونت متن میترا و اندازه فونت حداقل 10 و حداکثر 14 می باشد. ایده های برگزیده در این بخش نیز توسط طراحان جذب شده توسط معاونت توانبخشی بهزیستی خراسان رضوی اجرا و در جهت اطالع رسانی عمومی استفاده خواهد شد.

زمان بندی جشنواره
آخرین فرصت ارسال آثار به دبیرخانه جشنواره تا آخر مهرماه سال 1401 بوده، اختتامیه و اعالم نتایج در هفته بزرگداشت افراد دارای معلولیت برگزار خواهد شد.

راه های ارتباطی جشنواره
– شبکه های اجتماعی به شماره 09395498009
TVN.Festivals@KHR.Behzisti.gov.ir

دبیرخانه دائمی جشنواره های هنری
معاونت توانبخشی بهزیستی خراسان رضوی

منبع: سایت سازمان بهزیستی، 1401