سلسله دوره‌های آموزشی ویژه کتابداران نابینا و کم‌بینای کتابخانه‌های عمومی

سلسله دوره‌های آموزشی ویژه کتابداران نابینا و کم‌بینای کتابخانه‌های عمومی برگزار می‌شود

دوره‌های آموزشی کتابداران نابینا و کم‌بینای کتابخانه‌های عمومی کشور با آموزش مباحث کاربردی و عملی موردنیاز این کتابداران، به صورت مستمر و در واپسین سال قرن فعلی (۱۴۰۰) و نخستین سال قرن جدید (۱۴۰۱) برگزار می‌شوند.
به گزارش ایران سپید به نقل از لیزنا، دوره‌های آموزشی کوتاه مدت ویژه کتابداران نابینا و کم‌بینا، توسط دفتر پژوهش و آموزش نهاد به صورت آنلاین و از طریق نرم‌افزار اسکای‌روم برگزار می‌شوند.
نخستین دوره از این سلسله کارگاه‌های آموزشی با عنوان «آشنایی با نرم‌افزارهای چاپگرهای بریل» از ساعت ۹ الی ۱۱ روز شنبه بیست و پنجم‌ دی‌ماه با تدریس داریوش جوادی (کتابدار بخش نابینایان کتابخانه عمومی امیرکبیر کرج) برگزار شد و جلسه دوم این دوره نیز ساعت ۹ صبح روز شنبه دوم بهمن‌ماه پیگیری و برگزار خواهد شد. همچنین کارگاه دوم از این دوره آموزشی نیز با محوریت «آموزش اتوماسیون اداری» ساعت ۹ روز شنبه سی‌ام بهمن‌ماه به مدت ۲ ساعت، توسط مهرداد فؤادیان (کتابدار بخش نابینایان کتابخانه مرکزی سمنان) برای فراگیران برگزار می‌شود.
«آشنایی با نرم‌افزارهای چاپگرهای بریل» با تدریس داریوش جوادی (کتابدار بخش نابینایان کتابخانه عمومی امیرکبیر کرج) در روزهای ۲۵ دی‌ماه و ۲ بهمن‌ماه ۱۴۰۰ و «نحوه کار با نرم‌افزار آفیس به وسیله صفحه‌خوان‌ها» در سال ۱۴۰1 (تاریخ دقیق دوره متعاقباً اعلام می‌شود.) کلاس‌های ۴ ساعته این دوره‌های آموزشی هستند.
«آموزش با اتوماسیون اداری» با تدریس مهرداد فؤادیان (کتابدار بخش نابینایان کتابخانه مرکزی سمنان)، «آشنایی با محیط اداری و کتابخانه‌ای و مناسب‌سازی آن برای نابینایان و کم‌بینایان» ،«آشنایی با مجموعه و مجموعه‌سازی در کتابخانه‌های دارای بخش‌های نابینایان» ، «آموزش مهارت‌های ارتباطی ویژه کتابداران نابینا با مراجعین حضوری و تلفنی» ، «نگاهی اجمالی به پرکاربردترین خدمات رایانه‌ای در بخش‌های نابینایی و اطلاع از روزآمد شدن نرم‌افزارهای ویژه نابینایان در حوزه کتاب و کتابداری» ،«آشنایی با قوانین و مقررات کار، اداری و استخدامی ویژه معلولین» ، «آشنایی با نرم‌افزار های ویرایش صدا ویژه نابینایان جهت بهبود کیفیت کتب گویا» و «آشنایی با مکاتبات و علائم نگارشی خط بریل» ، «نحوه کار با نرم‌افزار آفیس (ورد و اکسل) به وسیله صفحه‌خوان‌ها» نیز کارگاه‌های ۲ ساعته این دوره‌های آموزشی هستند که همگی در سال ۱۴۰۱ برگزار خواهند شد. (تاریخ دقیق دوره متعاقباً اعلام می‌شود.)
طبق شیوه اعلام شده برای ارزیابی شرکت‌کنندگان در این دوره‌های آموزشی، ۵۰ درصد نمره از حضور در جلسات آنلاین و ۵۰ درصد دیگر از تمرین‌های ارائه شده توسط هر مدرس محاسبه خواهد شد. همچنین کارشناسان آمار و پژوهش استان‌ها نیز در طول مدت برگزاری این دوره پاسخگو و پیگیر سؤالات و مشکلات احتمالی حاضرین در این جلسات خواهند بود.
گفتنی است فراگیران می‌توانند از طریق نشانی https://www.skyroom.online/ch/researchpl/amoozesh در این دوره‌های آموزشی شرکت کنند.

منبع: سایت روزنامه ایران سپید، 28 دی 1400

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.