توجه به شدت معلولیت در تعیین «دهک درآمدی»

توجه به شدت معلولیت در تعیین «دهک درآمدی»/«صدک» جایگزین «دهک» شود

مدیرعامل انجمن دفاع از حقوق معلولان ایران خواهان در نظر گرفتن ضریب شدت معلولیت در تعیین دهک درآمدی افراد دارای معلولیت شد.
علی همت محمودنژاد در گفت‌وگو با ایسنا، در این‌باره اظهار کرد: در نظر گرفتن جایگاه دهک معلولان در دهک افراد عادی جامعه به هیچ عنوان عادلانه نبوده است و دولت تعیین دهک‌ها را براساس میزان درآمدهای افراد معین می‌کند، این درحالیست که بسیاری از افراد دارای معلولیت، درآمد خود را صرف هزینه‌های درمانی و تامین وسایل توانبخشی می‌کنند.
لذا مدیرعامل انجمن دفاع از حقوق معلولان ایران در این راستا پیشنهاد داد که میزان شدت معلولیت به عنوان ضریبی از تعیین دهک درآمدی افراد دارای معلولیت در نظر گرفته شود.
وی تاکید کرد: طبقه‌بندی براساس دهک عادلانه نیست، زیرا طیف وسیعی از افراد دارای معلولیت در بین یک دهک و در دهک‌های بالاتر طیف بسیار اندکی قرار می‌گیرند. باید سازمان‌ هدف‌مندی یارانه‌ها به جای دهک، طبقه‌بندی (صدک) را درنظر گیرد، زیرا به طور مثال ممکن است در دهک ۳ تا ۴ طیف وسیعی از افراد قرار گیرند و این درحالیست که در بین دهک ۳ تا ۴ افراد با توانمندی‌های مالی متفاوت وجود داشته باشند.
محمودنژاد خاطرنشان کرد: در بین برخی دهک‌ها طیف وسیعی از افراد با دهک‌بندی‌های مالی متفاوت دیده می‌شوند و طبقه‌بندی دهک به هیچ عنوان نمی‌تواند نمونه مشخص و دقیقی از میزان توانایی درآمدی افراد جامعه باشد؛ به همین منظور ستاد هدفمندی یارانه‌ها لازم است به جای دهک، طبقه‌بندی «صدک» را در نظر گرفته و در این خصوص اقداماتی انجام دهد.

منبع: ایسنا، 17 دی 1400

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.