معلولان در هنرهای نمایشی شگفتی آفرینند

معلولان در هنرهای نمایشی شگفتی آفرینند

یک کارگردان تئاتر، از شگفتی‌ کار با بچه‌های معلول سخن گفت و با ذکر خاطره‌ای از گروه تئاتر کودکانِ ناشنوا یاد کرد که روی سِن نمایش، دیالوگ می‌گفتند.
مهرداد نظام آبادی در ارتباط تلفنی با برنامه “پرده آخر” از شبکه رادیویی گفت‌وگو، در خصوص کارکردهای تئاتر معلولین گفت: این مسئله علت‌های مختلف دارد و با نگاهی ریشه‌ای، به کرونا می‌رسیم ولی قبل از آن هم شاهد کمرنگ شدن این گونه تئاتری بودیم.
این تئاتر از دید مسئولان و مردم باید حمایت شود و این دو بایستی همگام باشند ولی تئاتر معلولان کمرنگ شده و حمایت‌های لازم از آن صورت نگرفته و کرونا نیز مزید بر علت بوده است.
وی ادامه داد: در این بین نمی‌توان مسائل مالی را نادیده گرفت؛ برگزار کنندگان تئاتر به بودجه نیاز دارند و وقتی درک لازم در کار وارد نشود، مطمئنا باید چنین مشکلاتی را شاهد باشیم.
نظام آبادی لزوم مهم برشمردنِ قشر معلولین خاصه کودک و نوجوانان را متذکر شد و افزود: متاسفانه آن‌هایی که در سطوح مختلف، مسئولیتی بر عهده می‌گیرند، دقت نظر را از دست می‌دهند.
به عنوان مثال یکی از مسئولان عزیز که عضوی از بدنه وزارت بهداشت بود، زمانی می‌گفت معلولین چندان اهمیتی ندارند و نباید به آن‌ها رسیدگی کرد. همین مسئله یک درد برای جامعه ما بود.
وی معتقد است گاهی مسئولان فاقد نگاه عالمانه هستند و یا آن را از دست می‌دهند و در کنار این، سطوح پایین تر مدیریتی نیز توجه کمی به چنین قضایایی دارند.
نظام آبادی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، افزود: معلولین جزئی از جامعه هستند که باید برای آن‌ها وقت گذاشته و به این قشر توجه شود.
شخصا سعادت داشتم با گروهی از کودکان ناشنوا و کم شنوا ارتباط برقرار کنم و مبحث تئاتر را با آن‌ها آغاز کردم. حتی برای آن‌ها کلاس سولفژ گذاشتم و کم کم به این کودکان اهمیت داده شد. بسیاری افراد می‌گفتند مگر می‌شود برای چنین کودکانی کلاس موسیقی دایر کرد؟
این بازیگر و کارگردان تئاتر گفت: سخن گفتن این بچه‌ها در بدو ورود به کلاس‌ها فقط از سوی پدر و مادرشان درک می‌شد ولی بعد از سال‌ها وارد جشنواره تئاتر “مهر آئین” و به عنوان نفرات برگزیده این رویداد انتخاب شدند.
نظام آبادی یادآور شد: زمانی که مرحوم عزت الله انتظامی تئاتر این کودکان را دیدند، پرسیدند چرا به آن‌ها جایزه ندادند! حال آنکه حائز بهترین رتبه از نظر تماشاچیان شده بودند.
وی افزود: مسئولان در مقابل ادعا می‌کردند ما را مسخره نکنید! شما یک مشت بچه سالم آورده و می‌گویید این‌ها معلول هستند؟ ما حتی سند ارائه دادیم که برخی از این‌ها ناشنوای عمیق هستند ولی روی صحنه دیالوگ می‌گفتند.

منبع: سایت ردیو گفت و گو، 11 دی 1400

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.