گزارشی از تنها مدرسه علمیه جانبازان کشور

گزارشی از تنها مدرسه علمیه جانبازان کشور

این مدرسه در سال 69 و با حمایت بنیاد جانبازان راه اندازی شد و در ابتدای کار بیش از سیصد طلبه در پایه های اول تا دهم پذیرش شدند و تا سال 75 توانستیم نخستین فارغ التحصیلان را که 200 نفر بودند به جامعه تحویل دهیم
تاکنون بیش از 200 طلبه جانباز از مدرسه علمیه حضرت ابوالفضل (ع ) فارغ التحصیل شده اند و هم اکنون نیز هفتاد طلبه جانباز مشغول به تحصیل هستند .
مدیر مدرسه علمیه حضرت ابوالفضل (ع) ویژه طلاب جانباز در گفتگو با خبرنگار مرکز خبر حوزه اظهار داشت: این مدرسه اختصاص به جانبازانی دارد که قدرت و توانایی حضور در کلاسهای متعدد درسی ندارند وسعی شده است، تمام امکاناتی که نیاز دارند برای این عزیزان فراهم شود.
حجت الاسلام غلامرضا ناظمی افزود: این مدرسه در سال 69 و با حمایت بنیاد جانبازان راه اندازی شد و در ابتدای کار بیش از سیصد طلبه در پایه های اول تا دهم پذیرش شدند و تا سال 75 توانستیم نخستین فارغ التحصیلان را که 200 نفر بودند به جامعه تحویل دهیم.
وی یادآور شد: فارغ التحصیلان مدرسه حضرت ابوالفضل (ع) حضور موفقی در جامعه داشته اند و بسیاری از آنان در منصب های مهمی چون وکالت، قضاوت، تبلیغ، پژوهش و تدریس در حوزه و دانشگاه مشغول به فعالیت هستند.
مدیر مدرسه علمیه حضرت ابوالفضل (ع) با بیان این که از سال 85 این مدرسه به طور کامل زیر نظر مرکز مدیریت حوزه علمیه قم فعالیت می کند اظهار داشت: از آن سال به بعد با هماهنگی مرکز مدیریت تصمیم گرفته شد فقط طلاب جانبازی که در دروس حوزوی خود ناقصی دارند در پایه 4 تا 10 پذیرش شوند که سال گذشته120 نفر و سال جاری نیز 70 نفر پذیرش شدند.
حجت الاسلام ناظمی تصریح کرد: تلاش ما این است که از ظرفیت طلاب جانباز حداکثر استفاده بشود و هم اکنون برخی از اساتید مدرسه را جانبازان تشکیل می دهند.
وی در ادامه با اشاره به فعالیت های فرهنگی این مدرسه خاطرنشان کرد: علاوه بر فعالیت های واحد بسیج، مراسم مذهبی، مانند زیارت عاشورا و آل یاسین و جشن ها و سوگواری های ائمه نیز با شور و شوق خاصی برگزار می شود.
مدیر مدرسه علمیه حضرت ابوالفضل (ع) با اشاره به امکانات مدرسه گفت: از سال 85 کتابخانه مجهزی با بیش از دو هزار جلد کتاب حوزوی و غیر حوزوی راه اندازی کرده ایم که مورد استقبال طلاب قرار گرفت.
وی افزود: اردوهای متنوعی نیز در شهرهای اطراف قم برگزار کرده ایم که سعی شده است در این برنامه ها، اساتید نیز طلاب را همراهی کنند.
منبع: خبرگزاری حوزه، 20 مرداد 1387

آیت الله اعرافی در بازدید از مدرسه علمیه جانبازان:
مدرسه حضرت ابوالفضل(ع) نماد علم و جهاد است
قم نیوز: عضو شورای عالی حوزه های علمیه با بیان این که جانبازان سهامداران انقلاب اسلامی هستند، اظهار داشت: به برکت نظام اسلامی، دروازه های عالم بر روی ما گشوده شده و دنیا تشنه معارف ناب شده است.
به گزارش قم نیوز، آیت الله اعرافی صبح امروز در بازدید از مدرسه علمیه حضرت اباالفضل(ع) قم (جانبازان) و در جمع طلاب این مدرسه علمیه اظهار داشت: از مسئولان این مدرسه علمیه که در طول چندین دهه زحمات بسیاری کشیده اند، کمال تقدیر و تشکر را داریم.
وی ضمن تبریک دهه بصیرت، ابراز داشت: 9 دی نقطه درخشش جدید در تاریخ انقلاب اسلامی ایران بوده و باید گرامی داشته شود؛ نه دی، روزی بود ملت ایران به شکل چشمگیر عمق یک فتنه مخرب و پیچیده را دریافت و برای محو آن به صحنه آمد.
مدیر حوزه های علمیه خاطرنشان ساخت: 19 دی نیز برگ زرینی است که در تاریخ حوزه و قم وجود داشته و مردم قم در این روز خدمت رهبر معظم انقلاب خواهند رسید.
عضو شورای عالی حوزه های علمیه با بیان این مطلب که عمل و کار در منطق قرآن به صالح و غیرصالح تقسیم می شود، تصریح کرد: عمل صالح، کار نیکی است که ضوابط و مشخصات آن در فقه و اخلاق تبیین شده و سبب می شود که آن کار نزد خداوند متعال قرب بیشتری پیدا کند.
وی با بیان این مطلب که اعمال به پنج قسم واجب، مستحب، حرام و … تقسیم می شوند، اظهار داشت: اعمال واجب و مستحب، عناصر و عوامل همراهی دارد که سبب می شود جایگاه آن عمل بالاتر رود.
آیت الله اعرافی ابراز داشت: اولین شاخصی که ارزش عمل را افزایش می دهد، معرفت و شناخت است که دارای اضلاعی می باشد؛ گاهی این معرفت نسبت به حضرت حق است که هرچه بیشتر خدا را بشناسیم، اعمال بالاتر خواهد رفت و از آن به معرفت الله یاد می کنند.
وی خاطرنشان ساخت: دومین ضلع معرفت، معرفت النفس است که عمل انسان با شناخت خود روح بهتری پیدا خواهد کرد.
مدیر حوزه های علمیه با اشاره به اینکه اخلاص مقوم اصلی عمل است، تصریح کرد: اخلاص یعنی انسان به نقطه ای برسد که عوامل بیرونی بر روی آن اثر نگذاشته و فقط یک عامل و مغناطیس، روح و جان او را جذب نماید.
عضو شورای عالی حوزه های علمیه بیان داشت: سختی عمل، شاخص سوم است که کار را زیباتر و پررنگ تر خواهد کرد و این مسئله با فعالیت شما جانبازان و عزیزان سنخیت بیشتری دارد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: کسی که با سلامت کامل به درس رفته با شخصی که با زحمت و گرفتاری همانند شما جانبازان به درس می رود، تفاوت دارد؛ چراکه شما عزیزان با مصرف روزانه چندین قرص مشغول به تحصیل بوده و این مدل از حضور، ارزش عمل شما را بالا می برد.
این استاد حوزه ابراز داشت: شما الگویی برای دیگران می باشید؛ چراکه با مشقت فراوان به جایگاه های مناسبی دست پیدا کرده و امروز در مناصب گوناگون مشغول به فعالیت هستید.
آیت الله اعرافی با تأکید بر اینکه این مدل از مدارس باید به جامعه حوزوی معرفی شوند، خاطرنشان ساخت: انتظار می رود که این مدرسه در این عوامل سرمشق بوده و الگوی دیگران باشد.
وی تصریح کرد: ما همانطور که برای پیشرفت علمی باید برنامه داشته باشیم، توجه بر نکات اخلاقی و فکری خود نیز بسیار مهم است.
مدیر حوزه های علمیه بیان داشت: إعمال مدیریت بر خویش، اساس تمام مدیریت هاست و باید جزو برنامه های ما باشد؛ اگر شخصی در طول تحصیل از برنامه معنوی و اخلاقی محروم باشد، پیشرفت نخواهد کرد و باید بر آن دقت داشته باشد.
عضو شورای عالی حوزه های علمیه با بیان این مطلب که شما عزیزان سهامداران انقلاب اسلامی هستید، اظهار داشت:
اگر هشت سال دفاع مقدس، 200 هزار شهید، 50 هزار جانباز، 50 هزار آزاده، 17 هزار شهید ترور و این همه توطئه های گوناگون در قالب کودتا و تحریم دادیم، انقلابی اسلامی به دست آورده ایم که به برکت آن دروازه های عالم بر روی ما گشوده شده و دنیا تشنه معارف ناب شده است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان ابراز داشت: بنده قریب به 30 سال است که ارتباط با دنیا داشته و برکت انقلاب اسلامی را در تک تک کشورهای جهان مشاهده کرده ام.
خبرگزاری حوزه نیوز , 11 دی 1395

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *