ضرورت «بانک اطلاعات معلولان» از دیدگاه موسسه گردشگران معلولین

ضرورت بانک جامع اطلاعات معلولان
از دیدگاه رئیس موسسه آداک گردشگران معلولین

دفتر فرهنگ معلولین، 20 آبان 1400

آقای مسعود ورزنده رئیس هیئت مدیره مؤسسه «آداک گردشگران معلولین» در نامه‌ای خطاب به آقای محمد نوری راه‌اندازی بانک معلولان را مهم و دارای اثرات سودمند دانسته و پیشنهاداتی برای توسعه و تکمیل «بانک جامع اطلاعات معلولان» ابراز کرده‌اند.
مؤسسه آداک اولین مؤسسه توریسم معلولین در ایران است که دارای مجوز رسمی فعالیت می‌باشد و خدمات خوبی داشته است. آقای مسعود ورزنه هم کارشناسی فهیم در عرصه معلولیت‌ها و معلولان می‌باشد.
امید است دیگر مؤسسه‌ها و مراکز هم دیدگاه‌های خود حتی انتقادات خود از بانک را ارسال می‌کردند تا با رفع نواقص در آینده بانکی جامع‌تر و کارآمدتر داشته باشیم.
به منظور معرفی دیدگاه‌های آداک و جناب آقای ورزنده درباره بانک اطلاعات معلولان نامه آقای ورزنده را عیناً می‌آوریم تا در تاریخ هم ماندگار گردد:

” ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات از درگاه ایزد منان و عرض خسته نباشید از زحمات بی‌شائبه جنابعالی و کلیه دست‌اندرکاران دفتر فرهنگ معلولین که با تلاش خستگی ناپذیر در جهت ایجاد فرهنگ و بالا بردن سطح بینش معلولان و مسئولان در زمینه‌های مختلف حوزه معلولان فعالیت دارند. با توجه به راه‌اندازی بانک جامع اطلاعات معلولیت توسط آن دفتر محترم که بی‌شک اثرات غیر قابل انکاری در برنامه‌ریزی‌های آینده در امور مختلف این قشر عظیم خواهد داشت، لازم دیدم نکاتی چند در جهت ارتقاء محتویات بانک جامع اطلاعات معلولیت را به استحضار برسانم که امید است مورد توجه قرار گیرد.
1- در کنار تهیه و ثبت اطلاعات معلولان موفق و به اصطلاح نخبه کشور و دیگر کشورها و نیز انتشار این اطلاعات و سایر موارد به سه زبان که از برنامه‌های آینده بانک جامع اطلاعات اعلام شده، پرداختن به اطلاعات تشکل‌های معلولان در ایران و سایر کشورهای جهان دارای اهمیت فوق‌العاده‌ای است. متأسفانه اطلاعات کاملی از تعداد تشکل‌های معلولان، جانبازان، سالمندان، اهداف آنان، تعداد اعضاء، نحوه فعالیت و سایر موارد مرتبط در اختیار نیست. با اینکه گفته می‌شود بیش از 400 تشکل در زمینه‌های مختلف معلولان فعالیت دارند. اما متأسفانه اطلاعات جامعی در این زمینه وجود نیست. فقدان اطلاعات تا حدی است که حتی بسیاری از انجمن‌ها از وجود سایر تشکل‌های مشابه در شهر و یا استان خود هم اطلاع دقیقی ندارند و بالطبع هیچ‌گونه ارتباطی هم بین آنان نیست!! در صورتی که ارتباط و نزدیکی تشکل‌های معلولان و همفکری و برنامه‌ریزی گروهی آنان می‌تواند راهگشای بسیاری از امور باشد. باید قبول کرد که دیر یا زود بسیاری از امور مرتبط به معلولان که هم اکنون توسط سازمان‌ها و نهادهای دولتی انجام می‌شود به تشکل‌های خصوصی معلولان واگذار خواهد شد. مشابه بسیاری از کشورهای توسعه یافته در امور معلولان و آنجا است که عیار واقعی معلولان مشخص خواهد شد. باید تشکل‌های معلولان توان مدیریتی خود را افزایش دهند و با استفاده از نیروهای کارآمد و متخصص در جهت آموزش نیروهای مستعد و توانمند خود برای قبول مسئولیت‌های مهم در عرصه‌های ملی معلولان گام بردارند لازمه توفیق در این مسیر داشتن اطلاعات و آمار دقیق از وضعیت معلولان کشور در زمینه‌های تحصیلات، تخصص، تجارب و … می‌باشد که باید با دقت جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل شود.
2ـ شناسایی و ارتباط با انجمن‌های معلولان در کشورهای مختلف و به ویژه کشورهای پیشرفته و استفاده از تجربیات آنان در زمینه‌های مختلف، نیاز عمومی معلولان کشور است. باید این ارتباط برقرار شده و با رفت و آمد، بهره‌گیری از تجربیات و امکانات آنان در جهت ارتقاء سطح فعالیت‌های تشکل‌های معلولان در ایران تلاش شود. و این امر نیاز به اطلاعات جامع و کاربردی از تشکل‌های معلولان در سایر کشورها دارد.
3ـ سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی و در عین حال غیردولتی در کشورهای مختلف در رابطه با فراهم کردن زمینه‌های لازم برای حضور معلولان در فعالیت‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، معیشتی، ورزشی، سلامت، تفریح و گردشگری و … تلاش دارند. ارتباط با این سازمان‌ها و نشر اهداف و خط‌مشی و نوع فعالیت این سازمان‌ها، می‌تواند نقش مهمی در پیشبرد اهداف و رفع معضلات عمومی معلولان ایرانی داشته باشد. از این‌رو تهیه اطلاعات و ثبت آن در بانک جامع اطلاعات معلولیت بسیار راهگشا خواهد بود.
امید است دفتر فرهنگ معلولین با در اختیار داشتن نیروهای متخصص، مؤمن و علاقه‌مند با حمایت‌های مرجع عالیقدر شیعیان جهان حضرت آیت الله العظمی سیستانی و نماینده محترم ایشان در ایران، بتواند رسالت خود را در جهت ارتقاء سطح فرهنگ عمومی معلولان و هم صف کردن تشکل‌های معلولان برای رسیدن به اهداف عالیه به منصه ظهور رساند. در خاتمه موسسه آداک گردشگران معلولین آمادگی خود را جهت هرگونه همکاری در زمینه موضوعات باز گفته اعلام می‌دارد.
مسعود ورزنده رئیس هیئت مدیره “

* این نامه روی سربرگ آداک گردشگران معلولین به تاریخ 8 تیرماه 1395 به دفتر فرهنگ معلولین ارسال شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *