تعطیلی موسسه باور سبز

تعطیلی مؤسسه باور سبز

دفتر فرهنگ معلولین

توضیح: روزنامه شهر آرانیوز در تاریخ 20 اسفند 1399 گزارشی درباره تعطیل شدن مؤسسه باور سبز منتشر کرد. اداره امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی مسئول بسته شدن و تعطیلی این مؤسسه بوده است.
این مؤسسه با مدیریت مرتضی عبدی، در حوزه خدمات‌دهی به معلولان مهاجر افغانستان و توانبخشی آنان فعالیت داشت.
گزارش شهر آرانیوز را عیناً می‌آوریم زیرا معلولان و مؤسسات متصدی امور آنها در واقع نهادهای انسانی هستند و متعلق به یک قوم و ملت و کشور نمی‌باشند.

متن گزارش
مرتضی عبدی، بنیان‌گذار مؤسسه معلولین باور سبز در رابطه با پیشینه مؤسسه معلولین باور سبز به خبرنگار شهر آرانیوز گفت: این مؤسسه از سال ۹۲ تأسیس شده است. ما حدوداً از سال ۸۳ در مشهد شروع به آشنایی با مراکز معلولین کردیم. فعالیت‌های معلولین مهاجرین را از سال ۸۹ در مشهد، در منطقه گلشهر با حضور کمیسیون عالی سازمان ملل امور پناهندگان و اداره اتباع شروع کردیم. ابتدا با یک فضای ورزشی در یک سالن بسیار کوچک آغاز شد که مکانی برای خدمات ورزشی و جسمی آنان باشد.
وی با اشاره به اینکه «خودم مهاجر افغانستان و متولد مشهد هستم و همراه خانواده‌ام اینجا بزرگ شدم و معلولیت من فلج اطفال است»، بیان کرد: کم‌کم شروع به کار کردیم و دوستان وارد کار شدند. از جمله خود معلولین، خانواده‌ها، جامعه مهاجرین افغانستانی و دوستان ایرانی زیادی با ما آشنا شدند، چون از سال‌های قبل یک فضایی را مهیا کرده بودیم که بالاخره در ۲۵ بهمن سال ۱۳۹۲، مؤسسه باور سبز با همکاری دوستان و سازمان‌های مردم نهاد ایرانی تأسیس شد.
از جمله کمک‌های مردمی شامل پول رهن مکان، امکانات، وسایل دسترسی به فیزیوتراپی و… بود که دوستانی هم از تهران و کاشان در این زمینه حمایت کردند. خدمات ما شامل خدمات آموزشی، فرهنگی، ورزشی، درمان، اشتغال و مددکاری بود.
در سال ۸۹، نظر من این بود که صرفاً فقط یک فضای ورزشی باشد، اما وقتی باور سبز را به وجود آوردیم، نگاهمان عوض شد. سال‌های اول که شروع کردیم، نظرمان این بود که معلولین باید بهترین لباس و کفش را داشته باشند و سر و وضعشان مرتب شود که وارد اجتماع و جامعه شوند. کم‌کم متوجه شدیم که باید نگاه عوض شود.
از قدیم فرد معلول را طوری تعریف کرده‌اند که فقط می‌تواند برخی کارهای خاص را انجام دهد، اما بر اساس تجربیاتی که داشتیم، معلولین می‌توانند استاد کامپیوتر، زبان، نقاشی یا ورزشکار خوبی باشند. هنرهای زیادی است که معلول می‌تواند آنها را فرابگیرد، وارد اجتماع شود و برای زندگی‌ تلاش کند؛ به همین دلیل خدمات ما گسترده شد.
در مشهد ما چهار مجموعه داشتیم به نام‌های باشگاه معلولین غدیر که سال ۸۹ با کمک اداره اتباع و کمیساریای عالی تأسیس شد، مؤسسه صائب، خانه نابینایان افغانستان و مؤسسه معلولین باور سبز که مدیریت‌اش بر عهده من بود.
مرتضی عبدی درباره اخذ مجوز و سپس تعطیلی گفت: در حضور آقای محمدی‌فر، رئیس اداره اتباع وزارت کشور و آقای عجمی، مدیر سابق اداره اتباع مشهد و همچنین ۱۵ سفیر خارجی از تهران و سفیرانی که از کشورهای سوئد، فرانسه، هلند، آلمان، ژاپن و کره آمده بودند؛ برای این چهار مجموعه یک مجوز صادر شد. مجوز به این صورت بود که مؤسسات معلولینی که در مشهد کار می‌کنند از این تاریخ به بعد قانونی می‌شوند.
مجوزی که به ما دادند به صورت ۶ ماهه آزمایشی بود که وقتی ۶ ماه آن تمام شد، برای مجوز پیگیری کردیم که به ادامه فعالیتمان بپردازیم و به ما می‌گفتند شما برای مجوز هیچ مشکلی ندارید و طبق همین مجوز می‌توانید کار کنید.
شورای معلولین ما هر دو سال انتخابات داشت، حدود چهار ماه پیش اداره اتباع ما را خواستند و به دلیل اینکه شورای معلولین کم‌کار بودند و خروجی خوبی نداشتند، شورای معلولین منحل و مجوز آن باطل شد. بعد از یک هفته به ما اعلام کردند که از قبل با ما تماس گرفتند و نامه‌نگاری کردند ولی هیچ نامه و سندی که به ما داده باشند، وجود نداشت. وقتی شورا منحل شد، به مؤسسه ما هم ایراد گرفتند و گفتند که مؤسسه شما غیرقانونی است و شما باید جداگانه یک مجوزی تا الآن می‌گرفتید. ما هم این موضوع را نمی‌دانستیم و گفتیم ما زیر نظر همین شورا هستیم.
در آذرماه بود که اخطاریه از طرف اماکن و نیروی انتظامی، آمد. وقتی به اداره اتباع مراجعه کردیم، گفتند ما نمی‌توانیم کاری کنیم و این مرکز باید پلمپ شود و ادامه دادن فعالیت آن در استان صلاح نیست.

پلمپ مؤسسه در 16 دی‌ماه توسط اداره اتباع
اداره اتباع، مؤسسه ما را در ۱۶ دی ماه پلمپ کرد و طی جلساتی که با مدیر کل اداره اتباع مشهد داشتیم، به ما گفتند که شما هیچ‌گونه حق فعالیت چه در فضای مجازی و چه حقیقی نمی‌توانید داشته باشید. الآن دو ماه است که مؤسسه باور سبز پلمپ شده است.
ملک مؤسسه حدوداً بیش از ۳۱۰ متر است و صاحب ملک لطف کردند و مکان مؤسسه را رایگان در اختیار ما قرار دادند، اما حدود یک ‌ماه پیش بود که اداره اتباع با صاحب ملک مؤسسه تماس گرفتند و به او گفتند که «چرا شما ملک‌تان را در اختیار گذاشتید و تا ملک‌تان بیشتر به مشکل نخورده، آقای عبدی و وسایلشان را از مؤسسه باور سبز بیرون کنید تا ادامه فعالیت نداشته باشند». با فشارهایی که به صاحب ملک آوردند تصمیم بر این شد که تابلوی باور سبز از بالای درب آنجا جمع شود.

تعهد عدم فعالیت در فضای مجازی
عبدی درباره فعالیت‌هایش در شبکه مجازی گفت: بعد از صحبتی که اداره اتباع با من داشتند، گفتند «شما باید به محضر بروید و تعهد محضری بدهید و عنوان کنید که من به نام مرتضی عبدی از روزی که تا الآن کار کردم، غیرقانونی بودم و بعد از این هم هیچ‌گونه فعالیت در فضای مجازی انجام نمی‌دهیم».
او در مورد متن اطلاعیه اداره اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خراسان رضوی در مورد تعطیلی این مؤسسه که در آن به شکایات مردمی مبنی بر سوء‌استفاده از حسن نیت و اعتماد خیرین و کمک‌کنندگان به این مؤسسه اشاره شده است، گفت: باید یک سند و مدرک به ما بگویند که مثلاً فلانی چنین شکایتی کرده و ما بفهمیم که مشکل از ما بوده است. تاکنون چنین کاری انجام نشده است.
کار ما که به صورت قانونی بود و از ما تقدیر هم شده بود، چطور شد که کار ما غیرقانونی شد؟!
ما بیش از ۸۰۰ فرد معلول را تحت پوشش داشتیم و تقریباً بیش از ۱۰۰ نفر از آنها دوستان ایرانی هستند. ما هیچ‌وقت بین ملیت فرق نگذاشتیم و هدف ما فقط نگاه معلولین است. همچنین حدود ۵۵۰ خانواده سالمند را تحت پوشش داریم.

اهدای ۱۰ هزار بسته غذایی و معیشتی در یک سال گذشته
در طول یک سال اخیر با توجه به وضعیت کرونا، مشکلات اقتصادی و بیکاری و بیماری داشتیم که در این راستا بیش از ۱۰ هزار بسته‌های مواد غذایی و معیشتی اهدا کردیم؛ یعنی بیشترین خدمات امسال ما، مددکاری، هزینه‌های دارو و درمان، وسایل توان‌بخشی، هزینه‌های بیمارستان، بسته‌های معیشتی پخت غذای گرم و… بود. امسال بیش از ۳۰ هزار غذای گرم توزیع کردیم. ما فقط واسطه هستیم و همه اینها به لطف کمک‌های مردمی است. افراد تحت پوشش ما هم ایرانی و هم مهاجر هستند.
در طول سه سال اخیر، از آذرماه ۹۶ تا امروز، بیش از ۲۵۰ ویلچر اهدا کردیم. امسال توانستیم برای پنج خانواده چرخ خیاطی خریداری کنیم. همچنین برای پنج نفر از معلولین ویلچر برقی خریدیم و از این پنج ویلچر یکی را به دوستان ایرانی دادیم.
برای معلولین ذهنی، کلاس‌های کامپیوتر و زبان و برای افراد بی‌سواد، کلاس‌های سوادآموزی و برای خانم‌ها هم کلاس‌های عروسک‌بافی، ترمه‌بازی و چرخ‌دوزی برگزار می‌کردیم.
خدمات ما تنها برای معلولین نیست، بلکه شامل خانواده‌های معلولین هم می‌شود و خانواده‌ها از انواع کلاس‌های ما به صورت رایگان می‌توانند استفاده کنند.

ادعای مدیرکل مبنی بر ندادن مجوز
محمدتقی هاشمی، مدیرکل اداره امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی نیز در گفت‌وگو با ایسنا گفت: ما به این مؤسسه هیچ مجوزی ندادیم، یک مجموعه دیگری بوده که این مؤسسه زیرمجموعه آن مجموعه بوده است. در صورتی که در ساختارهای مؤسسات به این صورت نیست و هر مؤسسه خودش باید به تنهایی مجوز بگیرد. هر مجموعه‌ای برای فعالیت خودش، مجزا باید مجوز بگیرد.
مدیر کل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خراسان رضوی ادامه داد: همان شورای معلولین از ما یک مجوز فعالیت ۶ ماهه داشته است. وظیفه شورای معلولین مشخص است و مجوز این مؤسسه هیچ ربطی به شورا ندارد.
این مؤسسه باید مجوز داشته باشد چون آنها کار مالی و اعتباری در ایران انجام می‌دهند. مؤسسه باید مکانی را اجاره و فعالیت کند و زیرمجموعه و شبکه تشکیل می‌دهد، این موارد به لحاظ امنیتی، سیاسی و اجتماعی معنا و مفهوم پیدا می‌کند. همه مؤسسات موظف‌ هستند برای فعالیتشان مجوز بگیرند.
هاشمی در خصوص متن اطلاعیه اداره اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خراسان رضوی در مورد تعطیلی این مؤسسه که در آن به شکایات مردمی مبنی بر سوء‌استفاده از حسن نیت و اعتماد خیرین و کمک‌کنندگان به این مؤسسه اشاره شده است، بیان کرد: آنها از حسن نیت و اعتماد خیرین و کمک‌کنندگان سوء‌استفاده کردند و از مردم و خیرین میلیاردها تومان پول می‌گرفتند و باید در رابطه با اینکه این پول‌ها کجا رفته است، پاسخگو باشند.
ما چندین بار به مسئولین مؤسسه گفته‌ایم که کاری که شما می‌کنید غیرقانونی است و چندین بار، تلفنی از آنها دعوت کردیم و گفته‌ایم شما باید از کارهایتان گزارشی دهید، اما آنها توجه‌ای به این موضوع نکردند.
برای ادامه کار این مؤسسه آقای عبدی باید به اداره اتباع مراجعه کند و تشکیل پرونده دهد و در مورد سوابق فعالیت‌ خودش گزارش دهد تا ما بازرسی کنیم و سپس توسط وزارت کشور و مراتب ذی‌ربط بررسی شود و سپس کمیته NGO راجع به این مسئله تصمیم می‌گیرند.

مآخذ
ـ همه چیز درباره تعطیلی مؤسسه معلولان باور سبز در مشهد، 20 اسفند 1399، www.shahraranews.ir/fa/print/61134
ـ سایت ایسنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *