افزایش قابلیت دسترسی برای معلولان در لتونی

افزایش قابلیت دسترسی برای معلولان در لتونی

مردم دارای معلولیت جسمی در ریگا، پایتخت و بزرگترین شهر در لتونی، به زودی امنیت و راحتی بیشتری در شهر خواهند داشت.
به گزارش سرویس ترجمه ایمنا، طی چند هفته گذشته، اعضا شورای شهر ریگا جلسات متعددی با نمایندگانی از سازمان‌های غیر دولتی مبنی بر افزایش قابلیت دسترسی و شمول اجتماعی افراد دارای معلولیت برگزار کردند. در نتیجه گفتگوهای متعدد، مقامات شهری ابتدا به تشریح مفهوم قابلیت دسترسی از جنبه‌های مختلف پرداختند و سپس متعهد شدند اقدامات و قوانین جدیدی برای حل این مسئله اتخاذ کنند تا از این طریق گامی در بهبود شرایط موجود، هم در کوتاه مدت و هم دائمی برداشته باشند. البته پیش از این نیز، اقدامات زیادی نظیر افزودن یک سطح شیب‌دار در قسمت ورودی ساختمان‌ها و ایستگاه‌های وسایل حمل و نقل عمومی انجام شده بود، با این حال، برنامه‌ریزان ریگا از گسترش چنین فعالیت‌هایی در سایر نقاط شهر خبر دادند.

افزایش قابلیت دسترسی برای معلولان در لتونی
اعضا شورای شهر ریگا طی مذاکرات خود به این نتیجه رسیدند که فراهم آوردن آسایش افراد دارای معلولیت باید در سطح سیاسی مورد توجه قرار گیرد و قوانین خاصی برای آن اتخاذ شود. در واقع، مقررات لازم برای طراحی و مراحل اجرای پروژه‌های مربوط به افزایش قابلیت دسترسی معمولان به فضاهای شهری باید شکل مستند به خود گیرد تا به فرایندی دائمی برای تضمین امنیت و رفاه این افراد تبدیل شود. تنها در این صورت، برنامه‌ریزان شهری از نوعی طرح کلی به منظور دست‌یابی به قابلیت بهتر برای ساکنان مهمانان دارای معلولیت جسمی پیروی خواهند کرد.
نمایندگان نهادهای غیر دولتی نیز بر این باور بودند که قابلیت دسترسی نه تنها باید به طور کامل شفاف‌سازی شود، بلکه لازم است تشریح کامل زیرساخت‌های شهری و دسترسی به فرهنگ، خدمات و زندگی اجتماعی را نیز در بر گیرد. بدون شک، مشارکت مردم دارای معلولیت جسمی در طراحی‌های مختلف نظیر خانه‌سازی و یا تغییر زیرساخت‌ها بسیار مؤثر واقع خواهد شد چرا که این افراد می‌توانند خواسته‌های خود را به طور کامل برای طراحان بازگو کنند.

منبع: ایمنا، 3 اسفند 1399

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *