کارگاه آموزشی «چگونه کودک نابینا و کم‌بینای خود را با کتابخوانی آشنا کنیم»

به همت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران؛
کارگاه آموزشی «چگونه کودک نابینا و کم‌بینای خود را با کتابخوانی آشنا کنیم» برگزار می‌شود

کارگاه آموزشی «چگونه کودک نابینا و کم‌بینای خود را با کتابخوانی آشنا کنیم» ویژه والدین در راستای گسترش فرهنگ مطالعه و کتابخوانی، در بین کودکان کم بینا و نابینا توسط اداره کل اطلاع‌رسانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، به‌نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، رضا شهرابی، مدیرکل اطلاع‌رسانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در توضیح این خبر گفت: کارگاه آموزشی «چگونه کودک نابینا و کم بینا خود را با کتابخوانی آشنا کنیم» در تاریخ 14 دی‌ماه ساعت 9، با تدریس عباس ریاضی عضوهیات علمی مرکز تحقیقات کم بینایی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار خواهد شد. در این کارگاه یک روزه آموزش‌های لازم به والدین درباره نحوه رفتار و تعامل با این دسته از کودکان و چگونگی آشنایی و انس آن‌ها با کتاب و کتابخوانی ارائه می‌شود.
شهرابی افزود: با توجه به شرایط کرونا، برپایی این کارگاه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و با کمترین تعداد حضور متقاضیان همراه خواهد بود و اگر این کارگاه آموزشی مورد استقبال قرار گیرد، برگزاری آن برای دوره‌های آتی نیز پیش‌بینی می‌شود.
وی درباره عضویت افراد روشندل و کم‌بینا در کتابخانه ملی ایران عنوان کرد: درحال حاضر 225 نفر از افراد نابینا و کم‌بینا به عضویت کتابخانه ملی ایران درآمده‌اند. ضمن اینکه علاوه بر منابع موجود تعداد 8هزارعنوان کتاب گویا نیز تهیه شده که افراد با حضور در تالارهای ویژه مطالعه افراد نابینا و با استفاده از تجیهزات و دستگاه‌های تعبیه شده می‌توانند به منابع مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنند.
مدیرکل اطلاع‌رسانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران درباره بارگذاری نسخه‌های الکترونیک کتاب‌های گویا بیان کرد: با توجه به محدودیت‌های موجود، رعایت قانون کپی‌رایت و همچنین نبود زیرساخت‌های لازم برای بارگذاری در سایت سازمان، فقط بخشی از آثار بارگذاری شده‌است.
شهرابی درباره چگونگی بهره‌مندی کودکان نابینا و کم‌بینا از منابع کتابخانه ملی گفت: این دسته از کودکان به همراه والدینشان با حضور در تالارهای مطالعه ویژه که مجهز به دستگاه‌های برجسته‌نگار، درشت‌نما و پرینتر‌بریل است، می‌توانند از خدمات و منابع موجود کتابخانه ملی ایران استفاده کنند.

منبع: ایبنا، 8 دی 1399

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *