گزارشی از مراسم نمادین روز ملی و هفته پارالمپیک

گزارشی از مراسم نمادین روز ملی و هفته پارالمپیک

این برنامه تحت تأثیر شیوع ویروس کرونا با محدویت نفرات و رعایت پروتکل های بهداشتی در فضای باز انجام و از شبکه ورزش سیما با اجرای جواد خیابانی و علیرضا یکتامرام پخش زنده شد.
به گزارش ایران سپید رژه ورزشکاران معلولیت‌های مختلف با پرچمداری اصغر زارعی‌نژاد و بر افراشته شدن پرچم های جمهوری اسلامی ایران، IPC و NPC بخش ابتدایی مراسم بود.
تابع دبیر اجرایی کمیته ملی پارالمپیک در ابتدای این مراسم خیر مقدم گفت و طی سخنانی آرزو کرد که شرایط کرونا بهبود یابد تا بتوانیم بیشتر و آسوده تر به امورات ورزش جانبازان، معلولان و نابینایان برسیم.
دکتر حسینی، معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان مدارس استثنایی ضمن تشکر از کمیته ملی پارالمپیک و تبریک روز ملی و هفته پارالمپیک اظهار امیدواری کرد تا در جهت افزایش کیفیت زندگی دانش آموزان معلول بتوانیم با اختصاص و تجهیز ۱۶۰۰ مدرسه ویژه ورزش و ۳۷۰ سالن ورزشی درون مدرسه‌ای در کشور گام برداریم.
در بخشی دیگر، زهرا نعمتی بانوی طلایی پارالمپیک، پیام روز ملی و هفته پارالمپیک را برای حاضران و بینندگان تلویزیونی مراسم قرائت کرد.
نعمتی در این پیام با اشاره به پارالمپیک توکیو ۲۰۲۰ اذعان داشت: ضمن لحاظ کردن اولویت سلامت ورزشکاران، با تلاش و توکل به تکرار موفقیت ها امید داریم.
در این مراسم، ورزشکاران در بخش های مختلف به نمایش نمادین پاراتکواندو، تیر و کمان، کاراته، طناب زنی، فوتبال دستی، اسلالون و… پرداختند.
در پایان نیز ۶۰۰۰ بسته اهدایی پارالمپیک شامل توپ، کلاه، کاور، تی شرت، ماسک و مایع ضدعفونی کننده بهداشتی به دانش آموزان مدارس استثنایی و ورزشکاران تحت پوشش سازمان بهزیستی با حضور خسروی وفا رییس کمیته ملی پارالمپیک، احمدی و فرهادیزاد معاونان وزارت ورزش، اسبقیان رئیس فدراسیون ورزش های جانبازان و معلولین، مظلومی رئیس فدراسیون نابینایان، فولادی رئیس تربیت بدنی ارتش و معاونان سازمان بهزیستی اهدا شد.
در حاشیه این مراسم و همزمان با روز پارالمپیک و بهزیستی، تفاهم نامه ای میان فدراسیون جانبازان و معلولان و سازمان بهزیستی در کمیته ملی پارالمپیک امضا شد.
در این جلسه خسروی وفا رئیس، تابع دبیر اجرایی و طلوع کیان سرپرست مدیر روابط عمومی کمیته ملی پارالمپیک، اسبقیان رئیس، حمیدی دبیر، حسین پور سرپرست خزانه داری و ابراهیمی رئیس کمیته روابط عمومی فدراسیون جانبازان، قبادی دانا رئیس، دکتر شجیعی مشاور رئیس سازمان، آسیما مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بهزیستی حضور داشتند.
وحید قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی کشور پس از امضا این تفاهم نامه گفت: نگاه ما به ورزش برای افراد دارای معلولیت اینگونه است که ورزش وسیله‌ای برای توانمندسازی و ایجاد امید برای آنها بشود و همچنین راهی باشد برای به ‏عرصه کشاندن آنها و تلفیق اجتماعی این افراد در جامعه از طریق ورزش.وی ادامه داد: هدف اصلی ما رشد ورزش همگانی است. ‏در مناطق روستایی و عشایری کارهای خوبی در این زمینه شده است و در سه استان به صورت پایلوت این کار صورت گرفته است و این طرح وسیله‌ای شد تا افرادی که در خانه محبوس بودند بیرون بیایند و وارد جریان جامعه شوند و به دنبالش باعث ایجاد امید شود و باعث دلبستگی آنها به آینده و حضورشان در جامعه شود.
رئیس سازمان بهزیستی کشور بیان کرد: از طرف دیگر این ظرفیت وجود دارد که با همت خود عزیزان دارای معلولیت آنها وارد عرصه قهرمانی شوند و مدال آفرینی کنند و این هم ظرفیت خوبی است که بنیاد ‏شهید و سازمان بهزیستی و مجموعه پاراالمپیک باید در این زمینه همکاری نزدیک کنند.
قبادی دانا گفت: ‏حضور افراد معلول در فدراسیون‌ها سر جای خودش مغتنم است و ما همواره دنبال این بوده ایم که این عزیزان از منزلت اجتماعی در خانواده و بستر ‏اجتماع برخوردار شوند.
ما می‌توانیم امکانات را در بهزیستی و همچنین اردوگاه‌ها را در اختیار قرار دهیم و در حوزه ورزش همگانی و قهرمانی از آنها بهره ببریم.وی اظهار کرد: یک سری حقوق هم برای قهرمانان وجود دارد که پیگیر آنها هستیم تا معلولان در عرصه قهرمانی به آنها برسند.

منبع: سایت روزنامه ایران سپید، 11 آبان 1399

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *