جایگاه جهانی و کشوری دفتر فرهنگ معلولین

جایگاه جهانی و کشوری دفتر فرهنگ معلولین

دفتر فرهنگ معلولین، 17 شهریور 1399

معمولاً هر شخصی دوست دارد از دست پخت و محصول خود دفاع کند و از خود تعریف و تمجید نماید. قرآن کریم هم می‌فرماید کُلُّ حزبٍ بَما لَدَیهِمْ فَرِحُونَ(سوره روم، آیه 32)، یعنی هر حزب و گروه به دلیل چیزهایی که به دست آورده، خشنود است. مدیران مراکز و مؤسسات هم همین روحیه را دارند و مدافع مؤسسه خود هستند. مهم این است که صاحبان نهادها خود را برتر و بالاتر و بهتر از دیگران دانسته و دیگر نهادها را ناقص، مذموم و ناکارآمد می‌دانند. برای خوب نشان دادن اقدامات و کارهای خودشان، به توجیه‌های بسیار متوسل می‌شوند و از هر سند و مدرکی برای تضعیف دیگران استفاده می‌کنند. این‌گونه رفتارها به تدریج جهل مرکب و غرور و عجبی پدید می‌آورد که در واقع نوعی بیماری است. متأسفانه این وضعیت در مراکز خیریه‌ای و نهادهای متصدی امور معلولان بیشتر است و به همین دلیل، مدیریت این مراکز نمی‌توانند واقعیت‌ها را به درستی بشناسند، همچنین از شناخت، آسیب‌ها عاجز هستند و همین مشکلات موجب ناتوانی و ناکارآمدی این مراکز شده است.
دفتر فرهنگ معلولین برای اینکه به چنین وضعیتی مبتلا نشود، از آغاز به توصیه و راهنمایی‌های ریاست محترم آل‌البیت علیهم السلام که بر همه مراکز تحت پوشش نظارت عالی دارند، درصدد بوده که هر چند گاه یک بار به ارزیابی و محاسبه اقدامات و کارهای خود بپردازد. مشکلات و علل ناکارآیی احتمالی را رصد و جستجو کند و درصدد درمان و اصلاح برآید.
این شیوه به کار گرفته ‌شده، در گزارش حاضر به اشتراک گذاشته می‌شود، با این هدف که کارشناسان و نخبگان مشاهده کنند و اگر ضعف و مشکلی در این شیوه‌ها هست، ما را راهنمایی فرمایند.

شیوه‌های بررسی
معمولاً برای ارزیابی کارنامه مراکز این شیوه‌ها به کار گرفته می‌شود:
1ـ پرسش نامه
در پرسش نامه‌ای، سؤالاتی از کاربران و افراد آشنا یا همکار با نهاد مربوطه پرسیده می‌شود. و از موانع، ناکارآمدی‌ها، آسیب‌ها هم پرسش می‌شود. سپس پاسخ‌های دریافتی جمع‌بندی و تجزیه و تحلیل می‌شود و نتایج به دست آمده در عمل به کار گرفته و تلاش می‌شود اشکالات برطرف و تکرار نشود.
اما معمولاً این شیوه، صددرصد کارآمدی ندارد. به ویژه در کشورهای جهان سوم که افراد ترس دارند و مشکلات امنیتی بر همه امور سایه افکنده است. در چنین شرایطی معمولاً افراد از موقعیت خود یا از آینده خود می‌ترسند و از پاسخ امتناع می‌کنند. معمولاً جواب‌هایی می‌دهند که باب طبع و مطابق میل مدیریت آن نهاد باشد.
2ـ تقدیرنامه
به منظور تشکر از خدمات و فعالیت‌های یک نهاد، افرادی در فرصت‌های مختلف تقدیرنامه‌های اعطا می‌کنند. این تقدیرنامه‌ها از جهاتی روشن کننده وضعیت و کارآمدی آن مرکز است. البته تعداد و آمار تقدیرنامه‌ها و نیز اینکه از طرف چه کسانی اعطا شده و دارای چه مطالبی است؟ تا اندازه‌ای می‌تواند گویای نکاتی باشد؛ ولی صددرصد نمی‌تواند وضعیت مثبت یا منفی و مشکلات و کارآیی را نشان دهد.
زیرا همه تقدیرنامه‌ نمی‌دهند و معمولاً افرادی اعطا می‌کنند که رابطه مثبت با آنها نهاد دارند اما افرادی که منتقد هستند چنین رویه‌ای ندارند. همچنین افراد منتقد در متن تقدیرنامه‌ها هرگز گلایه و ایراد‌ها را مطرح نمی‌کنند.
3ـ مراجعات و نقد حضوری
افرادی که نسبت به یک مرکز گلایه و شکوه دارند گاه به سراغ مدیریت آن مرکز رفته و با مراجعه حضوری و نقد حضوری، اشکالات را به مدیر متذکر می‌شوند.
اما این شیوه هم کارآیی تام و تمام ندارد؛ زیرا بسیاری مراجعه نمی‌کنند، یا بسیاری به خاطر روابط اجتماعی و انسانی از مراجعه و نقد پرهیز می‌کنند.
4ـ کارنامه نگاری
بعضی مؤسسه‌ها کارنامه فعالیت‌های خودشان را چاپ می‌کنند و در معرض دید عموم قرار می‌دهند. سپس مردم به صورت مکتوب به نقد آن کارنامه رو می‌آورند و به این شیوه اشکالات را می‌گویند در این بررسی‌ها تا اندازه‌ای جایگاه آن مؤسسه به دست می‌آید.
5ـ اعلام دیجیتالی
اکنون برنامه‌های ارزیابی فعالیت‌های مراکز به بازار آمده و روی سایت نصب می‌شود و شامل جداولی است که نظرات را ثبت می‌کنند، آنگاه بر اساس این نظرات ارزیابی می‌کنند.
6ـ درج در رفرنس‌ها
بعضی وقت‌ها کارنامه برخی اشخاص یا مراکز را از طریق ثبت در مراجع و رفرنس‌ها متوجه می‌شوند. اگر درباره یک شخص در کتب مرجع و دایرة‌المعارف‌های زیادتر نوشته باشند، معلوم می‌شود این فرد مهم‌تر است و اگر کمتر نوشته باشند یعنی اعتبار کمتری دارد.
7ـ بسامدی و تکرر
بعضی پدیده‌ها را از طریق بسامدی می‌توان به درجه اهمیت و اعتبارش پی برد. مثلاً کتابی که در آثار علمی مکرر آمده و به آن ارجاع داده‌اند به این معنا است که از آن کتاب بیشتر استفاده کرده و بیشتر به آن ارجاع داده‌اند، از این‌رو مهم‌تر است.

روش دیگر
در هفت روش مزبور اشکالاتی هست و نتایج آنها اطمینان‌آور نیست فقط تا حدی مثبت است و به انسان نگرش و آگاهی می‌دهد. اما شیوه‌ای دیگر هست که نتایج آن مطمئن‌تر است. به همین دلیل استفاده از این شیوه زیاد شده است. در این روش هر کس هر مطلبی یا درباره هر شخصی بخواهد به گوگل و سایت‌های مشابه مراجعه می‌کند و پس از مراجعه به رتبه اطلاعاتی که درباره آن مسئله درخواستی گوگل می‌دهد توجه می‌کند و از این طریق به واقعیت‌ها می‌رسد.

جایگاه دفتر فرهنگ معلولین
این دفتر در زمینه فرهنگ معلولین فعالیت می‌کند و فرهنگ معلولین زمینه گسترده چون کتاب، روزنامه‌نگاری، کتابخانه، اطلاع‌رسانی، توانبخشی بر اساس فرهنگ، تدوین حقوق معلولان، خط بریل، کتاب گویا، زبان اشاره، شعر معلولیتی، ادبیات معلولان، احکام معلولان و آداب و رسوم اجتماعی دارد. در این زمینه‌ها مراکز دیگری هم فعالیت می‌کنند.
اطلاعات دفتر و دیگر مراکز دارای فعالیت‌های همسو، به اینترنت و مثلاً گوگل منتقل شده و در آنجا رتبه‌سنجی شده و بر اساس کمیت و آمار فعالیت‌ها، رتبه آنها تعیین شده است.
بنابراین وقتی در گوگل واژه اخلاق معلولیت را سرچ می‌کنیم، مرکزی را اول می‌آورد که تولید بیشتر دارد. در موضوع اخلاق معلولیت دفتر فرهنگ معلولین را اول می‌آورد، و مراکز دیگر را به ترتیب و بر اساس حجم فعالیت‌شان نام می‌برد. این به معنای این است که آمار فعالیت‌های دفتر فرهنگ معلولین در این زمینه بیشتر بوده است.

سرچ یکصد واژه در گوگل
به منظور کشف جایگاه دفتر فرهنگ معلولین و تشخیص و فهم جایگاه این دفتر در جهان یا در ایران به اینترنت و سامانه موتور جستجو گوگل مراجعه شد. با مراجعه به گوگل و نوشتن کلید واژه‌های مرتبط به معلولان، نتایجی به دست آمد که گویای جایگاه و موقعیت و نیز آمار فعالیت‌های دفتر فرهنگ معلولین است. به عبارت دیگر جایگاه سایت دفتر وزن و اعتبار فعالیت‌ها، خدمات، دیدگاه‌ها، اندیشه‌ها و نیز پرستیژ شخصیت‌های این مرکز را نشان می‌دهد. به تبع آن می‌توان به موقعیت جهانی ریاست عالی یعنی شخص حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین سید جواد شهرستانی و مدیران ارشد مستقر در مؤسسه آل‌البیت علیهم السلام و دفتر آیت اللّه العظمی سیدعلی سیستانی پی برد.
برای این منظور صبح روز دوشنبه 17 شهریورماه 1399 به صورت رندمی چند کلیدواژه در گوگل سرچ شد و نتایج به دست آمده را در جدول زیر تقدیم می‌کنم.
در جدول پیوست 100 کلید واژه در گوگل سرچ شده و در 75 واژه دفتر فرهنگ معلولین یکم یا دوم یا سوم نشان داده شده است. یعنی رتبه‌اش اول تا سوم است.
فقط در 25 واژه رتبه دفتر، بالاتر از چهار است. این به معنای این است که در حدود هشتاد درصد موارد، دفتر فرهنگ معلولین از سایت‌های رقبا که دارای بودجه ماهانه و سالانه بسیار هستند پیشی گرفته و رقبا ساختمان‌ها و امکاناتی دارند که اصلاً با امکانات محدود «دفتر فرهنگ معلولین» قابل مقایسه نیست.

واژه

رتبه

واژه

رتبه

واژه

رتبه

معلولین

4

تاریخ بریل

6

جامعه‌شناسی معلولان

1

معلولان

14

حقوق ناشنوایان

2

موسیقی معلولین

3

توانمندان

2

منابع معلولین

1

موسیقی معلولان

1

فرهنگ معلولین

1

منابع معلولان

3

مؤسسات معلولان

2

فرهنگ معلولان

1

آثار معلولین

2

ادبیات معلولین

6

حقوق معلولان ایران

2

آثار معلولان

13

اشعار معلولین

6

نماز معلولان

1

کتاب‌های معلولین

3

اشتغال معلولان

3

فقه معلولان

1

کتاب‌های معلولان

1

توانمندسازی معلولین

22

مسائل شرعی معلولان

1

کتاب‌های معلولیتی

2

فیلم معلولین

7

احکام معلولان

1

کتب معلولین

2

اخلاق معلولیت

1

احکام نابینایان

1

نشریات معلولین

1

اخلاق معلولان

1

احکام ناشنوایان

3

پایان‌نامه‌های معلولیتی

3

معلولان قرآن

3

زیارت معلولین

13

پایان‌‌نامه‌های معلولین

5

معلولیت اسلام

10

اطلاعات معلولین

1

کتابشناسی معلولین

1

جامعه‌شناسی معلولان

1

زبان اشاره

25

جامعه‌شناسی معلولیت

1

حقوق اجتماعی معلولان

12

ابابصیر نابینا

1

احکام گویا

2

احمد پوستچی (بنیانگذار)

1

امام حسین و معلولان

1

امام علی و معلولان

1

ببلیوجرافیا الإعاقه

1

آسیب شناسی معلولان

4

آیت اللّه مجاب

1

بانک اطلاعات معلولان

1

پیشرفت معلولان

1

تاریخ تحولات معلولان

1

تبعیض زدایی از معلولان

1

تبعیض معلولان

7

تفسیر المیزان گویا

1

توضیح المسائل گویا

4

جشنواره عکس معلولیت

5

حقوق فرهنگی معلولان

3

حکایات معلولیتی

1

جهانِ معلول ساز

1

خط بریل

40

داستان نگاری معلولیتی

2

هم‌اندیشی معلولان

2

راهنمای توانش

2

راهنمای نشریات معلولیت

1

راهنمای نشریات معلولیتی

1

رسم بریل

9

رضاقلی شهیدی (بنیانگذار)

3

روزنامه‌نگاری معلولان

1

سوره روشندلان

1

شیدا شهیدی (فعال حوزه ناشنوایان)

1

شیوه‌های توان یابی

1

عدالت‌خواهی معلولان

1

فیلم معلولیتی

4

قرآن به خط بریل

2

قرآن‌کده توانمندان

2

قرآن و حقوق معلولان

1

کتاب و معلولیت

7

کتابشناسی معلولان

1

کتابشناسی نابینایان

2

کتابشناسی ناشنوایان

1

مأخذشناسی معلولان

1

مترجم یا رابط ناشنوایان

1

مدرس نابینا

3

معلولیت در کانادا

6

منشور حقوق معلولان

3

مولانا و معلولیت

1

مولانا و معلولیت

1

نشریه فیلم معلولیتی

1

نیایش معلولین

1

ویلچرنشینان

4

الدلیل مراکز ذوی الاحتیاجات الخاصه

17

البته اگر بخش حجیمی از فعالیت‌های دفتر فرهنگ معلولین که در قالب “بانک جامع اطلاعات معلولان” از انظار مخفی است و هنوز در منظر و مرآی کارشناسان قرار نگرفته، در منظر قرار گیرد و به اصطلاح ارائه گردد، قطعاً در تمامی شاخه‌های مرتبط به جامعه و فرهنگ معلولان، این دفتر اول یا دوم خواهد شد. به عبارت دیگر هم اکنون این دفتر واقعاً رتبه اول و دوم را دارا است ولی گوگل این رتبه را در همه شاخه‌ها اعلام نمی‌کند، زیرا مدیریت دفتر بخش مهمی از اسناد و مدارک را در تاریکی نگه داشته و هنوز کامل عرضه نکرده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *