اشتغال و مناسب‌سازی شهری دغدغه اصلی نابینایان است

اشتغال و مناسب‌سازی شهری دغدغه اصلی نابینایان است

تبریز – ایرنا – مدیرعامل موسسه فرهنگی نابینایان بصیر با بیان اینکه مطالبات نابینایان و اقدام عملی برای حل آنها را از مسئولان می‌خواهیم، گفت: اشتغال و مناسب‌سازی شهری اصلی‌ترین دغدغه و خواسته نابینایان است.
مهدی رفعتی روز دوشنبه در گفت و گوی وبیناری ( سمینار از طریق وب ) با رسانه ها خواستار توجه جدی مسوولان و سازمان های مربوطه به امور نابینایان و درخواست های قانونی شان شد و اظهار کرد: مناسب سازی شهری، حمل و نقل عمومی رایگان و اشتغال از اصلی ترین خواسته یک فرد نابینا برای حضور در جامعه و خروج از انزوا است.
وی با بیان اینکه طبق قانون باید سه درصد سهمیه استخدامی دستگاه ها برای معلولان و نابینایان باشد، افزود: متاسفانه سهمیه استخدامی نابینایان از سایر دستگاه ها حذف شده است و ما به همین جهت درصدد آموزش مهارت های فنی و حرفه ای به نابینایان هستیم تا حداقل درآمدی داشته باشند.
رفعتی خاطرنشان کرد: مشکلات معیشتی پیش از شیوع کرونا نیز بر ناینایان فشار وارد می کرد که با بدتر شدن اوضاع کرونا عرصه بر اینها تنگ تر نیز شده است و ما پیگیر مفاد قانون حمایت از معلولان هستیم.
وی با بیان اینکه خواسته نابینایان ایران متفاوت از سایر کشورها نیست، خاطرنشان کرد: مسئله این است که در کشورهای پیشرفته نابینایان با فناوری‌های نوین به دنبال زندگی عادی خود هستند اما در ایران نابینایان همچنان با مسایل ابتدایی از جمله معیشت و اشتغال، مناسب‌سازی شهری دست و پنجه نرم می‌کنند.
مدیرعامل موسسه نابینایان بصیر ادامه داد: افراد نابینا جزو تحصیل کرده ترین و فرهیخته ترین معلولان هستند که این سطح دانشگاهی نیز مطالبات آنها را بالا برده است و لازم است مسوولان در استخدامی و ارایه خدمات به این نکته مهم نیز توجه کنند.
رفعتی گفت: این قشر نیاز اساسی به تامین امکانات آموزشی و بهره‌گیری از زیرساخت‌های شهری دارند که رفع آنها نیاز به مشارکت سازمان های مسئول دارد.
وی با بیان اینکه امروز عصر فناوری ارتباطات و اطلاعات است، افزود: ۹۰ درصد نابینایان ارتباط خود با سایر اقشار را از طریق فناوری دیجیتال و ارتباطات برقرار می‌کنند به همین منظور می‌خواهیم در تجهیز نابینایان به این وسایل ما را یاری کنید.
مشاور امور معلولان مدیر کل بهزیستی آذربایجان شرقی نیز خواستار رایگان شدن حمل و نقل عمومی برای نابینایان و معلولان طبق قانون شد و گفت: با وجود پیگیری‌های تشکل‌ها و بهزیستی از شورا و شهرداری، هنوز در این زمینه نتیجه ای نگرفته ایم.
روح الله ساعی ادامه داد: مناسب سازی فضاهای شهری و اماکن عمومی نیز یکی از مهم ترین خواسته نابینایان است که باید مسئولان فکری اساسی به کار گیرند.
وی اشتغال معلولان را نیز جزو مهم ترین دغدغه‌ آنها اعلام کرد و گفت: بر اساس قانون حمایت از حقوق معلولان باید سه درصد از سهمیه استخدامی به افراد معلول تعلق بگیرد که برخی دستگاه‌ها از این مفاد قانونی فرار می‌کنند و قانون را دور می‌زنند.
مشاور امور معلولان مدیرکل بهزیستی استان خواستار توجه به توانبخشی حرفه ای از طرف بهزیستی و سازمان فنی و حرفه ای بشد و افزود: توانبخشی حرفه ای باعث جذب معلولان در بازار کار و استقلال مالی آنها و اعتماد به نفس آنها و خروج آنها از انزوا می شود.
۱۵ اکتبر مصاف با ۲۳ مهر ماه روز جهانی نابینایان (عصای سفید) نام گذاری شده است.

منبع: ایرنا، 21 مهر 1399

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *