معرفی ” فرهنگنامه موسیقی معلولان “

معرفی ” فرهنگنامه موسیقی معلولان “

فرهنگنامه موسیقی معلولان از کتاب های مرجع درباره موسیقی معلولیتی در شماره 75و76 مجله توانیاب معرفی شده است:

فرهنگنامه موسیقی معلولان
Encyclopedia of Disability Music

فرهنگنامه موسیقی معلولان: فعالان، آثار، رخدادها، تشکلها و تحولات تاریخی، علی نوری، انتشارات توانمندان و دفتر فرهنگ معلولین، ۱۳۹۸، ۵۱۲ ص. ۴۰۰۰۰۰ ریال.
موضوع‌ها:
موسیقیدانان معلول – ایران
معلولان و هنرها – ایران
موسیقیدانان ایرانی – سرگذشتنامه
شاعران ایرانی – سرگذشتنامه
معلولان – ایران
هنر و اجتماع – ایران
* این کتاب به روش منابع مرجع تألیف شد؛ زیرا پژوهشگران برای پروژ ههای تحقیقاتی درباره هنر معلولیتی و موسیقی معلولیتی به چنین آثاری بیشتر نیاز دارند. البته جای منابع مرجع در جامعه هدف و فرهنگ معلولان بسیار خالی است.
تاکنون در ایران، چند عنوان دانشنامه، دائرت‌المعارف، کتاب شناسی، راهنما، شناسنامه و اصطلاح‌نامه درباره موضوعات مختلف نابینایی، ناشنوایی، معلولیت‌های حرکتی، ذهنی یا اجتماعی منتشر شده است؟
پاسخ این پرسش معلوم است. سازمان بهزیستی و دانشگاه علوم بهزیستی به عنوان نهادهای دولتی که اساساً باید در این حوزه‌ها فعال باشند، چند عنوان کتاب مرجع درباره تاریخ معلولیت، تاریخ تشکل‌های نابینایی و ناشنوایی، هنر معلولیتی، موسیقی معلولیتی، آموزش و پرورش معلولان، آسیب‌شناسی، مناسب‌سازی و دهها موضوع دیگر منتشر کرده‌اند. تأسف‌آور اینکه نهادهای دولتی که بودجه‌های کلان ملی در اختیار دارند از بخش خصوصی که به اجرای پروژه‌های مرجع می پردازند تاکنون حمایت نکرده‌اند.
پاسخ این پرسشها متأسفانه منفی است. از طرف دیگر به دلیل پر هزینه بودن پروژه‌های مرجع، افراد عادی توانایی انجام آن را ندارند. نتیجه اینکه فقدان منابع مرجع درباره موضوعات مختلف ویژه معلولیت، راه را بر اجرای تحقیقات مستند و کارساز و مؤثر بسته است.
* موسیقی معلولیتی، یک شاخه از انواع موسیقی و گویای فعالیتهای معلولان در عرصه نوازندگی و خوانندگی و تحقیقات درباره این فعالیتها است. این کتاب کارنامه موسیقی ویژه معلولیت در ایران و شامل اطلاعات شخصیتها، مراکز، رخدادها و تحولات، کارکردها، تأثیرات و منابع علمی است.
کتاب فرهنگنامه موسیقی معلولان، نمایانگر توانمندیها و پیشرفتها و گاه شکستهای نابینایان، ناشنوایان و دیگر افراد دارای اختلالات جسمی، حرکتی و ذهنی در عرصه موسیقی است.
زندگینامه و اطلاعات ۲۱۸ فعال موسیقی دارای معلولیت، ۷۳ تشکل و گروه فعال، ۵۰ استاد و مربی مؤثر در آموزش افراد دارای معلولیت، تحولات تاریخی موسیقی معلولان در ایران و بسیاری اطلاعات سودمند دیگر در این کتاب آمده است.
تجارب و دستاوردهای موسیقایی حوزه معلولیت که با تلاش بسیار طی قرون متمادی به دست آمده، سرمایه بزرگ و غنی ملی است. این کتاب کوشیده ابعاد این سرمایه و دستاوردها را به روش علمی به جهان و نیز به نسلهای آینده معرفی کند.
* علاقه‌مندان و پژوهشگران میتوانند فایل کامل این کتاب را به صورت رایگان از سایت انتشارات توانمندان دریافت نمایند.

مأخذ: فصلنامه توان یاب، شماره 75-76، بهار و تابستان 1399، ص 61.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *