دو کتاب جدید از انتشارات دفتر فرهنگ معلولین

دو کتاب جدید از انتشارات دفتر فرهنگ معلولین

کتاب “حقوق معلولان: بررسی مبانی عدالت و مساوات” به نویسندگی آقای محمد نوری در 374 صفحه در ابتدای شهریور ماه 1399 توسط انتشارات توانمندان منتشر شد و در اختیار پژوهشگران و علاقه مندان قرار گرفت.
متن پشت جلد کتاب:
حقوق معلولان دارای ابعاد متنوع و متکثر است. هنوز بعضی از جوانب آن در ایران بررسی نشده، و یکی از دلایل نقص در کارآیی این نظام حقوقی همین نکته است. به ویژه زیربناهای حقوق افراد دارای معلولیت هنوز تماماً بررسی نشده و پژوهش‌ها در این باره اندک است؛ از این‌رو نیاز هست دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه در این باره بیشتر کار کنند. از طرف دیگر فرهنگ‌سازی و توجیه نخبگان در زمینه حقوق معلولان متکی به همین بررسی‌ها است و لزوماً باید جوانب مختلف حقوق آنان به خوبی روشن گردد. این کتاب با هدف تجزیه و تحلیل یکی از زیربناهای حقوق معلولان یعنی «مبانی این حقوق» تألیف شده است. اگر انبوهی از قوانین تدوین و تصویب گردد ولی اجرا نشود، فایده‌ای نخواهد داشت. از این‌رو، هر قانون هر چه ذاتاً بیشتر پذیرش، مقبولیت، دلدادگی، شوق و اطاعت داشته باشد، در واقع قانون‌‌تر و اجرا پذیرتر است، زیرا جوهره و ذات قانون و حقوق همین نکته است. مبحث مبانی، در واقع متکفل این بررسی‌ها است. این کتاب با تکیه بر منابع علمی و روش آکادمیک درصدد نشان دادن، هماهنگی حقوق موضوعه و اسلام و بر اساس این دو مبنا، قوانین کارآمد برای رفع مشکلات معلولان ایران تدوین شده است. همچنین با توجه به سیر تاریخی این موضوع در جوامع مختلف و دستاوردهایی که تاکنون به دست آمده، به شناسایی آسیب‌ها و موانعی می‌پردازد که همواره از پیشرفت حقوقی معلولان جلوگیری کرده‌اند.
توضیحات بیشتر درباره کتاب

کتاب “کتاب‌های ویژه معلولان: بررسی انواع کتاب برای گروه‌های دارای معلولیت” به نویسندگی خانم مریم قاسمی در 323 صفحه در شهریور ماه 1399 توسط انتشارات توانمندان منتشر و در سایت مرکز قرار گرفته شد.
متن پشت جلد کتاب:
افراد دارای معلولیت اقلیت فرهنگی جامعه را تشکیل داده و دیدگاه‌ها، سلایق و باورهای خاص خود را دارند. از این‌رو جامعه ناشران و نویسندگان سعی کرده‌اند کتاب‌هایی متناسب با نیازهای این قشر فراهم آورند. «کتاب معلولیتی» اصطلاحی است که به تدریج فراگیر شده و در کنار انواع دیگر کتب از جمله کتاب کودک، کتاب دانشجو، کتاب پزشکی و کتاب دینی و غیره، گویای گروهی از کتاب‌هایی است که با معلولیت‌ها و معلولان ارتباط دارد. کتاب معلولیتی عنوان عام است و آثاری که سودمند برای عموم افراد دارای معلولیت باشند، کتاب معلولیتی می‌نامند. این نوع از کتب، حدود پانزده دسته دارد. زیرا هر گروه از معلولان شرایط و اقتضائات خاص خود را دارند و به همین دلیل نوع خاصی از کتاب برایشان سودمند است. فردی که حس شنوایی ندارد، قطعاً کتاب صوتی، برای او کارایی و سودمندی ندارد ولی در عوض نیاز مبرم به کتاب مصور دارد؛ چون از طریق تصاویر می‌تواند ارتباط برقرار کند. کتاب جایگاه و نقش‌های مهمی می‌تواند در سرنوشت و زندگی معلولان ایفا کند؛ کتاب وسیله‌ای برای درمان؛ برای توان افزایی؛ برای رشد و ارتقای اجتماعی؛ برای رسیدن به کسب درآمد و غیره است. این کتاب نخستین تحقیق درباره تکثیر و معرفی انواع کتاب‌ها برای معلولان است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *