کتاب های ویژه معلولان

کتاب‌های ویژه معلولان: بررسی انواع کتاب برای گروه‌های دارای معلولیت، مریم قاسمی، انتشارات توانمندان و دفتر فرهنگ معلولین، ۱۳۹۹، ۳۲۳ ص.

ISBN: 978-622-6216-53-1

موضوع (ها):
معلولان — ایران — کتاب و مواد خواندنی
People with disabilities — Books and reading — Iran
 معلولان — کتاب و مواد خواندنی
People with disabilities — Books and reading
 کتابخانه‌ها و معلولان
Libraries and people with disabilities

مشاهده صفحات اولیه کتاب

متن پشت جلد کتاب:
افراد دارای معلولیت اقلیت فرهنگی جامعه را تشکیل داده و دیدگاه‌ها، سلایق و باورهای خاص خود را دارند. از این‌رو جامعه ناشران و نویسندگان سعی کرده‌اند کتاب‌هایی متناسب با نیازهای این قشر فراهم آورند. «کتاب معلولیتی» اصطلاحی است که به تدریج فراگیر شده و در کنار انواع دیگر کتب از جمله کتاب کودک، کتاب دانشجو، کتاب پزشکی و کتاب دینی و غیره، گویای گروهی از کتاب‌هایی است که با معلولیت‌ها و معلولان ارتباط دارد. کتاب معلولیتی عنوان عام است و آثاری که سودمند برای عموم افراد دارای معلولیت باشند، کتاب معلولیتی می‌نامند. این نوع از کتب، حدود پانزده دسته دارد. زیرا هر گروه از معلولان شرایط و اقتضائات خاص خود را دارند و به همین دلیل نوع خاصی از کتاب برایشان سودمند است. فردی که حس شنوایی ندارد، قطعاً کتاب صوتی، برای او کارایی و سودمندی ندارد ولی در عوض نیاز مبرم به کتاب مصور دارد؛ چون از طریق تصاویر می‌تواند ارتباط برقرار کند. کتاب جایگاه و نقش‌های مهمی می‌تواند در سرنوشت و زندگی معلولان ایفا کند؛ کتاب وسیله‌ای برای درمان؛ برای توان افزایی؛ برای رشد و ارتقای اجتماعی؛ برای رسیدن به کسب درآمد و غیره است. این کتاب نخستین تحقیق درباره تکثیر و معرفی انواع کتاب‌ها برای معلولان است.

انتشارات توانمندان
ناشر تخصصی معلولیت و معلولان
تلفن: ۰۲۵۳۲۹۱۳۴۵۲ (ساعت ۸ الی ۱۷) ؛ تلگرام: ۰۹۳۹۸۳۷۳۴۳۵
آدرس: قم، بلوار محمد امین، خیابان گلستان، کوچه۱۱، پلاک۴، دفتر فرهنگ معلولین
ایمیل: info@handicapcenter.com

مقدمه
فردوسی شیرین سخن در این بیت مشهورش: توانا بود هر که دانا بود ز دانش دل پیر برنا بود، توانا شدن و رهایی از سستی‌ها، ناتوانی‌ها یا کم‌توانی‌ها را در دانا شدن می‌داند. گویا فردوسی در این دوره، توان‌خواهان را مخاطب قرار داده و به آنان توصیه می‌کند که راه‌کار خوشبختی و توانبخشی شما در کتاب و مطالعه و دانایی است. هر شخصی به دنبال دانش برود، هرچند پیر سالخورده هم باشد، برنا و جوان یعنی توانمند و مستقل خواهد شد.
کتاب یار مهربانی است که همیشه در کنار دوست داران خود می‌ماند و با عشق و علاقه آنان را راهنمایی می‌کند. یار مهربان یا همان کتاب فواید و سودمندی‌های بسیار دارد، به ویژه برای افراد دارای معلولیت نتیجه‌بخش و هدایتگر است.
امروز برخلاف گذشته معادن و ذخایر ثروت اصلی نیست؛ مدیران کشورها به جای هزینه کردن برای معادن به سراغ پرورش اندیشه و خلاقیت می‌روند. در واقع معدن اصلی و ذخایر ثروت در وجود انسان و در فکر آدمی است.
جوانانی که در دانشگاه با آموزش‌های کم هزینه و کوتاه مدت به مولدهایی تبدیل می‌شوند که می‌توانند با حداقل امکانات و مواد اولیه، کالاهایی تولید کنند که ارزش افزوده بسیار دارد. اینان جایگزین پروژه‌های پر خرج می‌شوند که هم زمان‌بری آنها طولانی است و هم نیاز به امکانات و مخارج و نیروی کار فراوان دارند. اما پروژه‌هایی هست که با چند دلار می‌توان قطعه‌ای الکترونیکی ساخت که در هواپیما یا در کامپیوتر و دیگر وسایل مدرن کاربرد و کارآیی دارد و گاه هزاران دلار ارزش مالی دارد.
فناوری مدرن در چند دهه اخیر به سراغ تولید وسایل پر کاربرد و پر مشتری رفته که در پزشکی، مهندسی پزشکی، مخابرات و ارتباطات و صنایع نظامی فراوان استفاده می‌شود و از نظر حجم، بسیار کوچک و به اصطلاح میکرو هستند و از نظر مخارج و امکانات برای ساخت، بسیار کم هزینه می‌باشند، نیز در زمان کم به بهره‌برداری می‌رسند و مواد اولیه‌ای در ساخت آنها به کار می‌رود که رایگان یا بسیار ارزان می‌باشند و در طبیعت به فراوانی یافت می‌شود.
اما تولید چنین کالاهایی نیاز به دانش و خلاقیت و هوش دارند. البته این دانش هم از طریق کتاب‌ها، نشریات و آموزش و پرورش خلاق به دست می‌آید. بنابراین کتاب در تولید چنین کالاهایی مؤثر است و در نتیجه کتاب در تولید ثروت و دستیابی به ثروت کلان تأثیر دارد.
کسانی که فاقد بینایی یا شنوایی یا دارای تأخیر در یادگیری بودند در قرون متمادی از زندگی با مردم محروم بوده و مجبور به زندگی در انزوا و تنهایی و در شرایط فاقد امکانات اولیه زندگی بوده‌اند. اما جامعه کم‌کم متوجه شدند افراد دارای معلولیت هم می‌توانند مهارت و دانش یاد بگیرند، مثل افراد عادی کار کنند و کسب درآمد داشته باشند. کشف این اصل که تولید کالاهای میکرو فقط نیاز به تفکر و خلاقیت و هوش دارد و معلولان هم می‌توانند خلاقیت و اندیشه برای دستیابی به این فناوری را داشته باشند.
به تدریج امکانات و شیوه‌هایی برای خواندن و نوشتن آنان کشف شد و معلوم شد هر دسته از معلولان به اقتضای نیازهایشان می‌توانند از شیوه خاصی استفاده کنند؛ ناشنوایان با زبان اشاره، نابینایان با خط بریل و دیگر گروه‌ها هم با امکانات دیگر دانش بیاموزند و چون دیگر کودکان و نوجوانان بخوانند و بنویسند.
به همین دلیل و به تدریج کتاب‌های مختلف پدید آمد؛ و کتاب‌هایی با خطوط برجسته، کتاب صوتی، کتاب تصویری، کتاب لمسی و انواع دیگر در اختیار آنان قرار گرفت. کتاب سنگ اولیه برای پیدایش تکنولوژی و وسیله‌ای برای مبادله اطلاعات و رسیدن به خلاقیت و دانش است. البته کتاب می‌تواند انواع داشته باشد و کتاب حاضر به معرفی انواع کتاب‌ها برای گروه‌های معلولان می‌پردازد.
کتاب معلولیتی عنوان عام است و آثاری که سودمند برای عموم افراد دارای معلولیت باشند، کتاب معلولیتی می‌نامند. این نوع از کتب، حدود پانزده دسته دارد. زیرا هر گروه از معلولان شرایط و اقتضائات خاص دارند و به همین دلیل نوع خاصی از کتاب برایش سودمند است. فردی که حس شنوایی ندارد، قطعاً کتاب صوتی، برای او کارایی و سودمندی ندارد ولی در عوض نیاز مبرم به کتاب مصور دارد؛ چون از طریق تصاویر می‌تواند ارتباط برقرار کند.
متأسفانه تاکنون کارشناسی علمی و دقیق در شناسایی انواع کتاب‌ها و طبقه‌بندی آنها بر اساس نیازمندی‌های معلولان انجام نگرفته است. کسانی که کارشناس کتاب هستند به طور کلی کتاب را سودمند برای افراد دارای معلولیت معرفی کرده‌اند؛ اما نگفته‌اند چه کتابی با چه ویژگی‌هایی برای هر دسته از معلولان سودمند است.
روزی در یک جلسه جوانی کنارم نشسته بود و کتابی را تورق می‌کرد و به بعضی صفحات که می‌رسید با صدای بلند می‌خندید و اظهار خوشحالی می‌کرد. یک بار دیدم گریه می‌کند و فریاد می‌کشد، خانمی دوید و آمد و گفت این پسرم است و اتیستیک است و بعضی تصاویر به شدت او را به هم می‌ریزد. خاطره دیگر اینکه یک مرکز درمانی در مالزی با مدیریت چینی‌ها بود روزی به آنجا رفتیم و بخش‌هایی را دیدیم. بخشی داشتند که یک خانم مشغول قصه خواندن برای بچه‌ها بود. پرسیدم این خانم چه کار می‌کند؟ گفتند با قصه‌خوانی بچه‌هایی که اختلالات روانی حاد دارند، کنترل و آرام می‌کند به طوری که این شیوه را جایگزین داروهای مسکن کرده‌ایم. این رخداد گویای این است که کتاب در معلولان می‌تواند مؤثر باشد، مشروط به اینکه مناسب حال و شرایط آنها باشد.
به هر حال کتاب جایگاه و نقش‌های مهمی می‌تواند در سرنوشت و زندگی معلولان ایفا کند؛ کتاب وسیله‌ای برای درمان؛ برای توان افزایی؛ برای رشد و ارتقای اجتماعی؛ برای رسیدن به کسب درآمد و غیره است.
اما این وسیله را باید به روش درست و در شرایط مناسب و نیز از انواع خاصی که با سوژه تناسب داشته باشد استفاده نمود. قطعاً هر کتابی برای هر معلولی مناسب نیست.
گاه شنیده می‌شود که کتاب در حال کنار رفتن و منسوخ شدن است: بعضی می‌گویند با آمدن اینترنت، کامپیوتر و شبکه‌های مجازی و دیگر وسایل مدرن، نیاز به کتاب نیست.
در پاسخ باید گفت کتاب هیچ‌گاه از بین نمی‌رود، هیچ‌وقت از زندگی بشر حذف نمی‌گردد و تا ابد منسوخ نمی‌گردد. زیرا انسان تنها موجودی است که تعقل، اندیشه و تفکر دارد و کتاب بازتاب اندیشه آدمی است. به عبارت دیگر کتاب نسخه دیگر اندیشه است. چون اندیشه وجود ذهنی است و کتاب وجود کتبی همان وجود ذهنی است.
کتاب به اشکال و انواع مختلف تحول پذیر است ولی نابود شدنی نیست. روزگاری روی تخته سنگ‌ها، چوب درختان و پوست حیوانات می‌نوشتند بعداً کاغذ اختراع شد، و روی کاغذ نوشتند، سپس فایل و صفحه کامپیوتری آمد یا صفحه صوتی یا دیگر وسایل صوتی آمد و کتاب روی آنها ثبت و نوشته شد. اینها انواع گوناگون کتاب‌اند.
کتاب حاضر نخستین تحقیق درباره تکثیر و معرفی انواع کتاب‌ها برای معلولان است. زحمات این کتاب بر عهده خانم مریم قاسمی بوده و از تلاش‌های ایشان تشکر می‌کنیم. البته ایشان هم مدعی کامل بودن و جامع بودن این اثر نیست و لازم است تحقیقات بسیار دیگر به ویژه پژوهش و به روش میدانی درباره انواع معلولیت‌ها انجام پذیرد؛ تا معلوم شود چه آثاری برای کدام گروه از معلولین سودمند است. اما این کتاب آغاز راه است.
محمد نوری
مدیرعامل دفتر فرهنگ معلولین

پیشگفتار
افراد دارای معلولیت اقلیت فرهنگی جامعه را تشکیل داده و دیدگاه‌ها، سلایق و باورهای خاص خود را دارند. از این‌رو جامعه ناشران و نویسندگان سعی کرده‌اند کتاب‌هایی متناسب با نیازهای این قشر فراهم آورند. «کتاب معلولیتی» اصطلاحی است که به تدریج فراگیر شده و در کنار انواع دیگر کتب از جمله کتاب کودک، کتاب دانشجو، کتاب پزشکی و کتاب دینی و غیره گویای گروهی از کتاب‌هایی است که با معلولیت‌ها و معلولان ارتباط دارد. البته معلولین شامل نابینایان، ناشنوایان، جسمی‌ـ حرکتی و ذهنی می‌باشند و کتاب‌های هر گروه گاه به نام همان گروه نام‌گذاری شده است؛ مثل کتاب نابینایی، کتاب ناشنوایی و غیره است. در جهان امروز ثابت شده هر کشوری معادن و ذخایر بیشتر دارد ثروتمندتر نیست بلکه هر کشوری اطلاعات، مغزهای متفکر، گروه‌های نخبه بیشتر دارد ثروتمندتر است. اهمیت و تأثیر کتاب در سرنوشت انسان، در رفاه و سعادت معلولین در جهان مدرن ثابت شده و در زمینه توانمندسازی از طریق کتاب و به وسیله کتاب تجارب بسیار به دست آمده است.
در همه جوامع و فرهنگ‌ها هنوز جایگاه کتاب به عنوان زیربنای همه حلقه‌های فرهنگ مسلم و محرز است. چشم‌انداز آینده جامعه معلولان بدون اهتمام به کتاب و توجه به جایگاه رفیع‌ کتاب، روشن نیست. انسان یافته‌ها و افکار خود را معمولاً به کتاب می‌ریزد و در کتاب ثبت می‌کند و کتاب در واقع بخش فکری انسان است. سپس دیگر حلقه‌ها با اخذ از کتاب یا بر پایه دیدگاه‌هایی که در کتب آمده خود را می‌سازند و تغذیه می‌شوند. تا وقتی که وضع کتاب در جامعه معلولین بهبود پیدا نکند نمی‌توان حلّ مشکلات را انتظار داشت. مشکلات فرهنگی و اجتماعی و حقوقی مثل اشتغال، تأمین رفاه و تأمین حرمت و کرامت و تأمین حقوق اجتماعی معلولان منوط به کتاب است. کتاب مجموعه‌ای از فکر، اندیشه، دیدگاه، راه‌کار و تجزیه و تحلیل مسائل و معضلات است. کتاب بیشتر نشانگر تأملات بیشتر و تفکرات افزون‌تر درباره مسائل معلولین و حاکی از تلاش‌ فکری بیشتر است. اما فقدان کتاب به معنای نبودن اندیشه و تفکر و مطالعه درباره معضلات معلولین است.
با توجه به اهمیت کتاب‌های ویژه افراد دارای معلولیت بر آن شدیم تا پژوهشی پیرامون انواع کتاب‌ها برای معلولان داشته باشیم و آن را برای استفاده دیگر پژوهشگران منتشر کنیم. این کتاب در پانزده فصل آماده شده است. در ابتدا به بررسی کتب معلولیتی، ویژگی‌های آن و کتاب‌های چاپ شده در ایران پرداختیم. در ادامه به معرفی کتاب‌های پارچه‌ای، کتاب‌های کمیک استریپ، کتاب‌های حسی ـ لمسی، کتاب‌های مقوایی، کتاب‌های مصور، کتاب‌های ناشنوایی، کتاب‌های زبان اشاره، کتاب‌های بی‌کلام (داستان‌های تصویری بدون متن)، کتاب درشت خط (ویژه کم‌بینایان)، کتاب بریل (ویژه نابینایان)، کتاب گویا یا صوتی و کتاب الکترونیکی اشاره شده است. ویژگی‌های آنها توضیح داده شده و جامعه هدف و ضرورت چاپ این کتاب‌ها بررسی شده است.
این کتاب اولین کتاب جهت معرفی کتاب‌های ویژه معلولان است ولی تا جامع شدن راه طولانی دارد. امید است پژوهش‌ها و کتاب‌های کامل‌تر و جامع‌تری در این زمینه توسط پژوهشگران و نویسندگان انجام شود تا جامعه معلولان بیش از پیش به بالندگی رسیده و نیازهای فرهنگی‌شان مرتفع گردد. در پایان لازم است همچون گذشته از راهنمایی‌ها و حمایت‌های حجت الاسلام سید جواد شهرستانی نماینده آیت اللّه العظمی سید علی سیستانی تشکر ویژه داشته باشیم. ایشان همیشه دلسوز جامعه معلولان بوده و مساعدت‌های فراوانی جهت رسیدگی به امور مختلف معلولان داشته است.
مریم قاسمی
مرداد ماه ۱۳۹۹

فهرست
مقدمه ۱۵
پیشگفتار ۱۹
کتاب معلولیتی
ادبیات ویژه ۲۱
شیوه ارائه ۲۲
محتوا ۲۲
کتابخانه معلولیتی ۲۳
مناسب‌سازی محیط کتابخانه ۲۴
کتابخانه نابینایی ۲۷
کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی نابینایان در جهان ۲۸
کتابخانه‌ها و مراکز فرهنگی نابینایان در ایران ۲۹
مشکلات و آسیب‏ها ۳۴
کتاب‌های معلولیتی برتر ۳۶
کتب درسی استثنایی ۳۸
مناسب‌سازی کتب درسی دانش‌آموزان نابینا ۳۹
آموزش و پرورش استثنایی ۳۹
آموزش فراگیر – تلفیقی خوب یا بد ۳۹
آموزش تلفیقی بدون امکانات ۴۰
مخالفت با ورود دانش‌آموزان استثنایی به مدارس عادی ۴۰
وضعیت کتاب‌های ویژه معلولان ایران ۴۱
برنامه نشست ۴۱
کتاب ویژه ناشنوایان، کتاب با زبان اشاره ۴۲
کتاب‌سنجی آماری و آسیب‌شناسی کتاب معلولان ۴۵
توانبخشی و کتاب ۴۶
آمار کتاب نابینایی ۴۸
اهمیت آموزش معلولان ۴۹
ضرورت اهتمام به معلولین و ناشنوایان ۵۰
نگاهی به مباحث ارائه شده ۵۲
مآخذ ۵۶
کتاب پارچه‌ای
ویژگی‌های کتاب‌های پارچه‌ای ۵۹
تولید کتاب پارچه‌ای ۶۱
اهمیت ۶۱
مراحل ساخت ۶۲
نکات ایمنی ۶۳
اندازه ۶۳
متن ۶۳
موضوع‌های مناسب ۶۳
اطلاعات بیشتر ۶۳
موارد مورد نیاز ۶۴
تعاونی کتاب‌های پارچه‌ای ۶۴
مؤسسه پژوهشی کودکان دنیا ۶۴
روش کار ۶۵
موفقیت‌های بین‌المللی ۶۶
برنامه‌های آینده ۶۶
کتابشناسی کتاب‌های پارچه‌ای ۶۷
معرفی آثار ۶۷
مآخذ ۷۸
کتاب کمیک استریپ
تاریخ کمیک ۸۰
گزارش سجاد میرزا مهدی تهرانی ۸۱
آغاز کمیک در ایران ۸۱
اقتباس کمیک از فیلم ۸۲
آسان‌سازی کمیک ۸۲
محتوا و مضمون ۸۳
طراحی ۸۳
صفحه‌آرایی و ترکیب‌بندی ۸۴
نام آواها و نشانه‌ها ۸۶
تأثیر و کارایی کمیک استریپ ۸۶
نیاز به سرمایه‌گذار ۸۸
جنبه تعلیمی کمیک ۸۹
داستان خوب مهمترین عنصر کمیک ۸۹
کتابشناسی داستان‌های کمیک معلولیتی ۹۰
معرفی آثار ۹۳
مآخذ ۱۲۴
کتاب حسی ـ لمسی
ساخت کتاب لمسی ۱۲۵
داستان به کمک حس لامسه ۱۲۷
آموزش ۱۲۸
عدد آموزها برای خردسالان ۱۲۹
درک اشیاء، حیوانات و مفاهیم ۱۲۹
پیشرفت در عرصه کتاب‌های حسی ـ لمسی ۱۳۶
گام دیگر در تولید کتاب‌های حسی ـ لمسی در کانون پرورش فکری ۱۳۶
نخستین کارگاه آموزشی «کتاب کودک با نیازهای ویژه» ۱۳۷
نمایشگاه تصویرسازی کودکان نابینا و کم‌بینا ۱۳۷
نیاز کودکان با نیازهای ویژه به کتاب‌های حسی- لمسی ۱۳۸
برگزاری پودمان برای خلق کتاب حسی – لمسی ۱۳۹
پل ارتباطی میان کودکان ویژه و عادی ۱۴۰
ادبیات کودکان ویژه نیازمند حساسیت و تیزبینی ۱۴۱
جایزه کتاب‌های حسی- لمسی مناسب کودکان نابینا و کم‌بینا ۱۴۲
شرکت در جایزه تیفلو و تکتوس، جایزه کتاب‌های حسی- لمسی ۱۴۳
انتخاب جایزه تیفلو و تکتوس، جایزه کتاب‌های حسی- لمسی ۱۴۳
هیئت داوران تیفلو و تکتوس ۲۰۱۹ ۱۴۴
گروه کتاب‌های حسی ـ لمسی ۱۴۴
کتاب مقوایی
کتابشناسی ۱۴۶
نتیجه‌گیری ۱۵۱
مأخذ ۱۵۲
کتاب مصور
کارکرد عکس و تصویر ۱۵۳
تصویرگری برای افراد در خود مانده ۱۵۴
تصویرگری برای افراد کم‌توان ذهنی ۱۵۴
مناسب‌سازی تصاویر ۱۵۶
سندروم در کتاب‌های مصور کودکان ۱۵۶
بیماری سندروم در ادبیات غیر داستانی ۱۵۷
انعکاس سندرم در کتاب‌های مصور داستانی ۱۶۱
نتیجه‌گیری ۱۶۵
تأثیر تصاویر در آموزش کودکان کم‌توان ذهنی ۱۶۶
خلاصه پژوهش ۱۶۶
ویژگی‌های پژوهش ۱۶۷
روش ۱۶۸
آموزش کودکان استثنایی ۱۶۸
تصویر و نقش آن در آموزش دانش‌آموزان کم‌توان ذهنی ۱۷۰
یافته‌ها ۱۷۳
‌تصویرسازی‌ برای کودکان نابینا ۱۷۵
تصویرسازی ذهنی ۱۷۶
طراحی و رنگ نابینایان ۱۷۶
طراحی با استفاده از برجسته نگار ۱۷۶
شناخت رنگ یا طعم و مزه آن ۱۷۷
شناخت رنگ‌ها با بافت ۱۷۷
شناخت رنگ‌ها با کدگذاری ۱۷۷
نقاشی نابینایان ۱۷۸
نتیجه‌گیری ۱۸۱
تصویرسازی ذهنی در کودکان نابینا و ناشنوا ۱۸۳
نقش الگوهای صوتی بزرگسالان در تصویرسازی ۱۸۳
تصویرسازی ذهنی – شنیداری ۱۸۴
تصویرسازی ذهنی در نابینایان ۱۸۴
تفاوت تصویرسازی نابینایان و بینایان ۱۸۵
الگوهای صوتی در تصویرسازی ذهنی ۱۸۵
تصویرسازی کتاب‌های حسی ـ لمسی ۱۸۶
کارنامه سیما شاهرخی در عرصه تصویرسازی ۱۸۷
درباره خانم شاهرخی ۱۸۸
شناخت دنیای پیرامون با تصویرسازی ۱۸۹
آغاز کار با کودکان نابینا ۱۸۹
آموزش تصویرگری به کودکان نابینا ۱۹۱
تصویر کودک نابینا از خانه ۱۹۱
روایت «سیما شاهرخی» از ابتکارش در توانمندسازی نابینایان ۱۹۲
کشف علایق و گرایش‌های نابینایان ۱۹۳
کشف پارچه و دیگر مواد مناسب ۱۹۳
اهمیت ابتکارات ایرانی در اروپا ۱۹۴
تصویرسازی راهی به سوی شناخت و آگاهی ۱۹۵
ضرورت به کار گرفتن شیوه‌های جدید ۱۹۵
تقویت لامسه و دست‌ ورزی ۱۹۶
مناسب‌سازی کتاب‌های مصور نابینایان ۱۹۷
آموزش با داستان ۱۹۸
ضرورت مساعدت و کمک ۱۹۹
لزوم اهتمام به تجارب شاهرخی ۲۰۰
دیگر شیوه‌های تصویری ۲۰۱
شیوه تصویری پی‌سی‌اس ۲۰۱
بلیس ۲۰۲
پیکتوگرافی معلولیتی ۲۰۴
مآخذ ۲۰۶
کتاب ناشنوایی
علل شنوایی و نیازهای فرهنگی ۲۰۹
روش‌های ایجاد جذابیت ۲۱۰
فیلم ضمیمه ۲۱۱
دیدگاه اکرم سلیمی ۲۱۲
ظلم آموزشی بر ناشنوایان ۲۱۲
آموزش مبتنی بر لب‌خوانی ۲۱۴
مدارس باغچه‌بان و زبان اشاره ۲۱۴
فرهنگ مکتوب ۲۱۶
فعالیت‌های میثم جوان‌بخت ۲۱۶
کارگاه خدمات کتابخانه‌ای به ناشنوایان ۲۱۷
کتابشناسی ۲۱۹
نخستین کتابشناسی ناشنوایان ۲۱۹
زندگی‌نامه خودنوشت جبار باغچه‌بان ۲۳۶
جشن نامه رضا محمودی ۲۳۹
کتاب آموزش احکام مخصوص ناشنوایان ۲۴۶
مآخذ ۲۴۹
کتاب زبان اشاره
ارتباط کلی و زبان اشاره ۲۵۲
ویژگی‌های زبان اشاره ۲۵۳
تحلیل زبان اشاره ۲۵۴
دو نوع زبان اشاره ۲۵۵
زبان‌های اشاره و زبان‌های گفتاری ابتدایی ۲۵۶
ویژگی زبان‌های اشاره ابتدایی ۲۵۷
غیر از دست‌ها ۲۵۷
دست و بازوها ۲۵۸
زبان اشاره و فرهنگ آن ۲۶۲
تاریخ زبان اشاره ۲۶۴
زبان اشاره فارسی ۲۶۹
کتابشناسی ۲۷۱
مآخذ ۲۷۳
کتاب‌های بی‌کلام
تصاویر بی‌کلام اول کتاب فارسی ۲۷۶
کتاب درشت خط
ویژگی‌ها ۲۷۸
تاریخچه ۲۷۹
مآخذ ۲۸۰
کتاب بریل
کتابخانه بریل ۲۸۳
اقدام کتابخانه ملی ایران ۲۸۵
کتابشناسی ۲۸۸
مآخذ ۲۸۹
کتاب گویا
کتاب‌های گویا و دیزی ۲۹۲
تحولات تاریخی ۲۹۴
پیشینه جهانی ۲۹۴
سابقه در ایران ۲۹۶
فهرست سازی ۲۹۷
مشکلات و ضرورت تخصص گرایی ۲۹۷
کودکان و نوجوانان ۲۹۹
نتیجه‌گیری ۳۰۲
مراحل تولید کتاب گویا ۳۰۲
دوره‌های تولید و عرضه کتاب صوتی ۳۰۳
کارنامه تولید کنندگان ۳۰۷
مآخذ ۳۰۹
کتاب الکترونیکی
قابلیت‌ها و ظرفیت‌ها ۳۱۱
طرح ساخت کتاب الکترونیکی نابینایان ۳۱۲
مآخذ ۳۱۴
کتاب ترموفرم
تحولات ۳۱۵
مسترپیس ۳۱۵
فعالیت‌های محمدحسن وجدانی ۳۱۶
مآخذ ۳۱۷
کتاب ویژه کودکان اتیستیک
نشست‌های تخصصی ۳۱۹
کتابخانه‌های تخصصی کودکان با اختلال اتیسم ۳۲۰
ضرورتها درباره کتاب کودکان دارای اوتیسم ۳۲۰
نیازهای فرهنگی ۳۲۱
مآخذ ۳۲۱
نتیجه‌گیری

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *