تولید ۳۲ کتاب صوتی هدیه سامسونگ به نابینایان

قائم‌مقام انجمن نابینایان کشور به ایبنا گفت؛
تولید ۳۲ کتاب صوتی هدیه به نابینایان/ شرکت‌های ایرانی پای کار بیایند

منصور شادکام، از تولید ۳۲ عنوان کتاب صوتی جدید و توزیع آن‌ها ۱۵ کتابخانه ویژه نابینایان از سوی شرکت سامسونگ خبر داد و از بی‌توجهی برخی ناشران به مسئولیت اجتماعی در قبال گروه‌های ویژه گلایه کرد.
تولید ۳۲ کتاب صوتی هدیه به نابینایان/ شرکت‌های ایرانی پای کار بیایند
منصور شادکام، قائم‌مقام انجمن نابینایان کشور در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، درباره همکاری این انجمن با شرکت سامسونگ برای تولید کتاّ‌ب‌ صوتی، بیان کرد: شرکت سامسونگ در راستای عمل به مسئولیت اجتماعی و به دنبال عقد‌تفاهم‌نامه همکاری با انجمن، ۳۲ عنوان کتاب صوتی جدید تولید و در اختیار جامعه نابینایان قرار داده‌است.
وی افزود: از این ۳۲ عنوان کتاب صوتی، پنج عنوان ویژه بزرگسال و مابقی برای کودک و نوجوان تولید شده‌است. کتاب‌ها، صرفا برای استفاده نابینایان و کم‌بینایان در ۱۵ کتابخانه ویژه این افراد که از سال ۱۳۹۱، جریان ساخت و تجهیز آن‌ها نیز از سوی این شرکت پیگیری شده، در سراسر کشور توزیع شده‌است.
شادکام با اشاره به نحوه انتخاب کتاب‌‌ها برای صوتی شدن، افزود: شرکت سامسونگ در انتخاب کتاب برای تولید نسخه گویا، دخالتی نداشته و همه این کتاب‌ها فقط با نظر انجمن انتخاب و از سوی این شرکت به نسخه گویا تبدیل شده‌است. نخستین کتاب‌ها در سال ۱۳۹۳ با گویندگان داوطلب در استودیو‌های اجاره شده از سوی سامسونگ تولید شد. با احتساب کتاب‌های جدید در مجموع نزدیک به ۹۰۰ عنوان کتاب صوتی ویژه کودک و نوجوان در کتابخانه‌ ویژه نابینایان در دسترس اعضا قرار دارد؛ در حوزه جوانان و دانشجویان نیز نزدیک به ۵۰۰۰ عنوان کتاب صوتی در کتابخانه‌‌‌های ویژه نابینایان وجود دارد.
شادکام، همکاری ناشران در جریان تولید کتاب‌های صوتی را بسیار با اهمیت و پررنگ دانست و ادامه داد: در جریان تولید کتاب‌های صوتی، همکاران برخی ناشران، بسیار قابل‌توجه بود از‌جمله انتشارات افق که ۱۸ عنوان از آخرین فهرست تولیدات سامسونگ را به خود اختصاص داده‌است، البته این کتاب‌ها با رضایت کتبی ناشر و نویسنده به نسخه گویا تبدیل شده‌است. همکاری مابقی ناشران نیز براساس همین اصل شکل گرفته‌است؛ بنابراین کتابخانه‌ها حق کپی این کتاب‌ها را ندارند.
قائم‌مقام انجمن نابینایان کشور با انتقاد از بی‌توجهی برخی ناشران نسبت به مسئولیت اجتماعی در قبال افراد نابینا و کم‌بینا، بیان کرد: در‌حالی‌که از ناشران همکار در تولید کتاب‌های صوتی بسیار سپاسگزاریم از ناشران بی‌توجه به این مقوله نیز گلایه‌‌مند هستیم. باید توجه داشته باشیم تولید کتاب صوتی به دلیل قیمت بسیار گران کتاب‌‌های بریل برای نابینایان از اهمیت زیادی برخوردار است. امید‌واریم سایر شرکت‌های ایرانی و ناشران نیز به مسئولیت اجتماعی خود توجه داشته باشند. اگر از سوی نهاد‌های متولی، برای شرکت‌ها و ناشرانی که به مسئولیت اجتماعی خود توجه دارند، امتیاز‌هایی در نظر گرفته شود می‌توان بیش از گذشته به گروه‌های ویژه خدمات ارائه کرد.
قائم‌مقام انجمن نابینایان کشور درباره همکاری‌های آتی انجمن نابینایان کشور با شرکت سامسونگ بیان کرد: تامین و تجهیز ۱۵ کتابخانه ویژه نابینایان از‌جمله خرید ماشین تایپ و هارد به‌زودی عملیاتی می‌شود.
شادکام با اشاره به فعالیت‌های پیشین سامسونگ در حوزه کتاب و کتابخوانی، گفت: برگزاری طرح «خورجین کتاب» در سال ۱۳۹۱ ازجمله اقدامات و ابتکارات شرکت سامسونگ برای عمل به مسئولیت اجتماعی است. در قالب این طرح، کتاب در اختیار نابینایان مناطق مختلف کشور قرار می‌گرفت و بعد از مدتی جمع‌آوری می‌شد. با توجه به این اقدام با تشکیل کارگروه ۴ نفره تصمیم گرفته شد تا ایده ایجاد کتابخانه ویژه نابینایان کودک و نوجوان در استان‌های کم‌برخوردار طرح شود که البته مورد توجه شرکت سامسونگ قرار گرفت.
وی ادامه داد: هدف اصلی از شکل‌گیری و طرح ایده تاسیس کتابخانه، وجود تنها ۴۰ عنوان کتاب بریل برای کودک و نوجوان آن‌هم در کتابخانه‌ شهر‌‌های بزرگ بود. از سال ۱۳۹۱ که نخستین کتابخانه در شهر زنجان ایجاد شد تا به حال ۱۵ کتابخانه در ۱۵ استان کشور تاسیس و تجهیز شده‌است. در جریان این اقدام، اداره کل بهزیستی استان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مراکز استان‌ها، اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان و اداره ‌کل آموزش و پرورش استثنائی در جلسه مشترک درباره محل و تامین منابع کتابخانه تصمیم گرفته می‌شد. تامین تجهیزات مورد نیاز از‌جمله ماشین تایپ بریل، لوح و قلم، عصا، تلویزیون ۵۵ اینچ نیز برعهده شرکت سامسونگ بود.

منبع: ایبنا، ۲۲ مرداد ۱۳۹۹

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *