هزینه بالای پیشگیری از کرونا در مراکز توانبخشی

هزینه بالای پیشگیری از کرونا در مراکز توانبخشی

مدیرعامل انجمن عالی مراکز توانبخشی غیردولتی معلولین کشور گفت: متأسفانه به غیر از دو مرحله که یارانه ۳۰ هزار تومان و ۵۰۰ هزار تومانی دریافت کردیم، تاکنون مبالغ دیگری به مراکز پرداخت نشده است.
سعید سعدآبادی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در حال حاضر شاهد هستیم که مراکز نگهداری از سالمندان و معلولان سراسر کشور کمترین آمار ابتلاء به بیماری کرونا را به خود اختصاص داده‌اند.
وی افزود: تعداد مبتلایان معلول و سالمندی که در مراکز توانبخشی نگهداری می‌شوند در مقایسه با آمار ابتلای افراد عادی جامعه عدد بسیار پایین‌تری است و این نشان دهنده آن است که عملکرد مراکز توانبخشی در مقابله با بیماری کرونا، تاکنون قابل قبول بوده است.
مدیرعامل انجمن عالی مراکز توانبخشی غیردولتی معلولین کشور با اشاره به آمار مرگ و میر معلولان و سالمندان در کشورهای پیشرفته اظهار کرد: در کشورهایی مانند اسپانیا، ایتالیا، آمریکا و … آمار مرگ و میر سالمندان و معلولان بر اثر بیماری کرونا بسیار بالاست و حتی در بسیاری از مراکز نگهداری معلولان و سالمندان این کشورها، مراقبین حاضر نیستند از افراد بیمار مراقبت کنند.
سعدآبادی با تاکید بر هزینه‌های بالای مقابله با بیماری کرونا در مراکز نگهداری از معلولان و سالمندان تصریح کرد: هزینه‌های پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا در مراکز توانبخشی بسیار بالاست و متأسفانه به غیر از دو مرحله که یارانه ۳۰ هزار تومان و ۵۰۰ هزار تومانی دریافت کردیم، تاکنون مبالغ دیگری برای پیشگیری از بیماری کرونا به مراکز توانبخشی پرداخت نشده است.
وی با مقایسه‌ای میان میزان یارانه اختصاص یافته برای بیماران مزمن روانی حاضر در مراکز تحت نظر وزارت بهداشت با یارانه اختصاص یافته به معلولان و سالمندان حاضر در مراکز توانبخشی غیر دولتی گفت: هزینه‌ای که اکنون وزارت بهداشت برای نگهداری از هر بیمار مزمن روانی در طول یک ماه در اختیار دارد، معادل است با ۶ ماه بودجه اختصاص یافته برای هر فرد معلول و سالمند حاضر در مراکز توانبخشی و لازم است در این رابطه بازنگری صورت گیرد.
وی با تاکید بر اهمیت پیشگیری از بیماری کرونا در مراکز توانبخشی نگهداری از معلولان و سالمندان خاطرنشان کرد: دولت اگر برای پیشگیری از بیماری کرونا در مراکز توانبخشی یارانه ۵۰۰ هزار تومانی پرداخت کند، به ازای هر فرد معلول و سالمند، در طول یک سال باید مبلغ ۶ میلیون تومان بپردازد و این در حالی است که هزینه درمان یک فرد مبتلا به بیماری کرونا که به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کند برای دولت رقمی حدود ۲۰ میلیون تومان تمام می‌شود.
مدیرعامل انجمن عالی مراکز توانبخشی غیردولتی معلولین کشور تاکید کرد: به نفع دولت است که با پرداخت یارانه مقدمات مقابله با بیماری کرونا در مراکز توانبخشی را فراهم کند چرا که از این طریق، هزینه‌های درمان تقلیل می‌یابد.
سعدآبادی خواستار اختصاص یارانه به مراکز توانبخشی نگهداری از معلولان و سالمندان شد و اذعان کرد: درخواست ما از سازمان برنامه و بودجه این است که اعتبارات ویژه‌ای را برای مقابله با بیماری کرونا به سازمان بهزیستی اختصاص دهد تا همچنان بتوانیم در مراکز توانبخشی اقلام بهداشتی را برای مقابله با بیماری کرونا تهیه کنیم.

منبع: مهر، 11 مرداد 1399

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *