درخواست مراکز توانبخشی غیردولتی معلولین از سازمان بهزیستی

درخواست مراکز توانبخشی غیردولتی معلولین از سازمان بهزیستی

مدیرعامل انجمن عالی مراکز توانبخشی غیردولتی معلولین کشور گفت: درخواست ما از سازمان بهزیستی کشور این است که رقم دقیق خدمات را در مراکز غیر دولتی اعلام کند.
سعید سعدآبادی مدیرعامل انجمن عالی مراکز توانبخشی غیردولتی معلولین کشور در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس درباره «هزینه‌های نگهداری معلولین در مراکز غیردولتی»، گفت: در شرایطی که مسؤولان سازمان بهزیستی کشور اعلام کرده‌اند که هزینه نگهداری از هر فرد معلول در مراکز شبانه روزی، رقمی معادل 3 میلیون تومان است، اکنون شهریه‌ای که برای هر فرد پرداخت می‌شود مبلغ یک میلیون و 500 هزار تومان است.
وی افزود: مراکز توانبخشی معلولان برای تأمین هزینه‌های هر فرد با کسری یک میلیون و 500 هزار تومانی مواجه هستند و باید برای حل این مشکل برنامه ریزی شود.
مدیرعامل انجمن عالی مراکز توانبخشی غیردولتی معلولین کشور با تأکید بر لزوم اجرای ماده 7 قانون جامع حمایت از حقوق معلولان، اظهار کرد: طبق ماده 7 قانون جامع حمایت از حقوق معلولان، هزینه خدمات ارائه شده در مراکز، هر سال باید با تصمیم نماینده سازمان بهزیستی، نماینده سازمان برنامه و بودجه و همچنین نماینده‌ای از انجمن عالی مراکز توانبخشی غیر دولتی مشخص شود.
سعدآبادی ادامه داد: باید این افراد هر سال برای سال آینده بر مبنای افزایش هزینه‌ها و تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی، برآورد هزینه‌ها در سال جدید را مشخص و اعلام کنند.
وی خواستار اعلام رقم دقیق مبلغ تمام شده خدمات در مراکز غیر دولتی از سوی سازمان بهزیستی شد و تصریح کرد: درخواست ما از سازمان بهزیستی کشور این است که رقم دقیق خدمات را در مراکز غیر دولتی اعلام کند. در این شرایط این رقم تنها از خانواده‌هایی که دارای تمکن مالی هستند دریافت خواهد شد و ما با خانواده‌هایی که توان پرداخت این مبلغ را ندارند، همکاری خواهیم کرد.
مدیرعامل انجمن عالی مراکز توانبخشی غیردولتی معلولین کشور افزود: در حال حاضر بسیاری از سالمندانی که در مراکز شبانه روزی ما حضور دارند، دارای حقوق بازنشستگی بوده و می‌توانند رقم واقعی تمام شده خدمت را پرداخت کنند اما به این خاطر که سازمان بهزیستی رقم شهریه‌ها را افزایش نمی‌دهد، این افراد نیز بر اساس تعرفه اندک اعلامی اقدام به پرداخت شهریه می‌کنند.
سعدآبادی با اشاره به عواقب عدم افزایش شهریه‌های مراکز نگهداری از معلولان و سالمندان، خاطرنشان کرد: اگر نتوانیم بر اساس هزینه‌های تمام شده، شهریه دریافت کنیم، بدون شک باید در مواردی از جمله استخدام پرسنل، مادریار، پزشک و … صرفه‌جویی داشته باشیم و همین موضوع سبب کاهش سطح خدمات ارائه شده در مراکز می‌شود.
وی خواستار افزایش 41 درصدی میزان هزینه‌های تمام شده در مراکز نگهداری از معلولان و سالمندان شد و بیان کرد: در مراکز توانبخشی، بیش از 60 درصد هزینه‌ها صرف حقوق و مزایای کارکنان می‌شود، 20 تا 30 درصد اعتبارات برای تأمین دارو پرداخت شده و حدود 10 تا 15 درصد نیز برای اجاره بها مراکز هزینه می‌شود.
مدیرعامل انجمن عالی مراکز توانبخشی غیردولتی معلولین کشور بیان کرد: درخواست ما از سازمان بهزیستی کشور این است که اعتبارات مراکز را در 4 ماهه پایانی سال بر مبنای 41 درصد افزایش پرداخت کند تا مبنای پرداختی‌ها در سال آینده نیز بر همین اساس افزایش یابد.

منبع: فارس، 8 مرداد 1399

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *