سند راهبردی مناسب‌سازی کشور

رونمایی و ابلاغ سند ملی راهبردی مناسب‌سازی برای معلولان

تهران – ایرنا – رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی سازمان بهزیستی کشور از رونمایی سند ملی راهبردی مناسب‌سازی طی روزهای اخیر خبر داد و گفت: این سند از امروز (شنبه) به همه دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی کشور ابلاغ می‌شود.
ابراهیم کاظمی مومن سرائی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در این سند راهبردها و برنامه های ستاد مناسب سازی کشور برای معلولان تدوین شده تا این ستاد بر اساس آن عمل و اقدامات مناسب سازی پنجساله را پیگیری کند. این سند حدود دو سال با حضور اساتید دانشگاهی، سازمان های مرتبط و تشکل های مردم نهاد آماده شده و در آن برنامه پنجساله مناسب سازی کشور در ۶ فصل شامل فصل های مقاصد آرمانی، اهداف راهبردی، ارزیابی عوامل داخلی، ارزیابی عوامل خارجی، شناسایی راهبردها و اولویت بندی راهبردها، تدوین شده است.
وی اضافه کرد: یک شهر باید برای همه افراد ساخته شده و حق طبیعی هر فرد صرف نظر از جنس، کیش، قومیت، نژاد، عقیده و میزان توانمندی این است که همیشه باید بتواند از فضاهای شهری استفاده کند.
رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: متاسفانه سرانه افراد معلول در کشور، رقم قابل توجهی است و عمده آنان را نیز جانبازان و سالمندان تشکیل می دهند؛ از سوی دیگر آمار بالای تصادف ها به تبع، نرخ بالاترین مرگ و معلولیت را نسبت به کشورهای دیگر رقم زده است.
مومن سرائی تصریح کرد: بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت، ۱۰ درصد افراد یک جامعه را معلولان تشکیل می دهند و برآوردها حاکی از آن است که بالغ بر دو میلیون نفر در کشور افراد دارای معلولیت جسمی و ذهنی هستند بنابراین طراحی مناسب سازی در تمام فضاها، نمود عدالت اجتماعی است و اثرات روانی فوق العاده ای دارد.
وی افزود: این سند با شناخت موقعیت کنونی کشور از نظر مناسب سازی و در نظر گرفتن توانمندی و نقاط ضعف، فعالیت هایی را در جهت تحقق اهداف تعیین کرده و آنها را در زمان های معین جهت می دهد. با توجه به اینکه در سند ملی راهبردی مناسب سازی از نظر زمانی مشکل نداریم و وضعیت کنونی کشور سنجیده و برنامه آینده، در نظر گرفته شده است، امیدواریم دستگاه ها اهتمام ویژه ای به آن داشته باشند.
منبع: ایرنا، 28 تیر 1399

سند راهبردی مناسب‌سازی کشور
دفتر فرهنگ معلولین
ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور که در سازمان بهزیستی مستقر و رئیس دبیرخانه آن، آقای ابراهیم کاظمی مؤمن سرایی است، اولین سند راهبردی مناسب‌سازی را در تیرماه 1399 منتشر کرد:
سند راهبردی مناسب‌سازی کشور، تدوین و نشر ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور، تیرماه 1399، 52ص.

این کتاب شامل شش فصل و یک مبحث آغازین، پیوست است: تعریف مفاهیم؛ فصل اول مقاصد آرمانی؛ فصل دوم اهداف راهبردی؛ فصل سوم ارزیابی عوامل داخلی، فصل چهارم ارزیابی عوامل خارجی؛ فصل پنجم شناسایی راهبردها؛ فصل ششم اولویت‌بندی راهبردها؛ پیوست: مبانی و استاد بالا دستی.
در آغاز این کتاب آمده است:
در این سند راهبردها و برنامه‌های ستاد مناسب‌سازی کشور برای معلولان تدوین شده تا این ستاد بر اساس آن عمل و اقدامات مناسب‌سازی پنج ساله را پیگیری کند. این سند طی دو سال با حضور کارشناسان از بخش‌های دولتی و نهادهای مردم نهاد آماده شده و برنامه پنج ساله مناسب‌سازی کشور تدوین شده است.
یک شهر باید برای همه افراد ساخته شده و حق طبیعی هر فرد صرف‌ نظر از قومیت، جنس، نژاد، عقیه و میزان توانمندی باید بتواند از فضاهای شهری استفاده کند. متأسفانه سرانه افراد معلول در کشور رقم قابل توجهی است. بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی، ده درصد افراد یک جامعه را معلولان تشکیل می‌دهند.
امید است با اجرای مناسب‌سازی در کشور، همه افراد دارای معلولیت بتوانند به همه محل‌ها و اماکن دسترسی داشته باشند.
*.م.ن

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *