جشنواره تشویق دانش آموزان ممتاز به شکل مجازی در قزوین برگزار می‌شود

جشنواره تشویق دانش آموزان ممتاز به شکل مجازی در قزوین برگزار می‌شود

قزوین- ایرنا- مشاور فرهنگی کانون توانا قزوین از برگزاری جشنواره تشویق دانش آموزان به صورت مجازی خبر داد و گفت: این جشنواره هرساله با آغاز تابستان به صورت استانی برگزار می‌شد اما امسال به دلیل شیوع کرونا به صورت مجازی و کشوری برگزار خواهد شد.
سید قاسم هاشمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مجموعه کانون توانا در ۲ دهه گذشته با برگزاری جشنواره تشویق دانش‌آموزان ممتاز تلاش زیادی برای نهادینه کردن نگرش عادی به معلولان دارد و امروز نتایج آن در جامعه قابل مشاهده است.
وی افزود: بسیاری از دانش‌آموزان ممتازی که در ۲ دهه گذشته در جشنواره کانون توانا شرکت داشتند امروز در جایگاه‌هایی نظیر مدیران، پزشکان، معلمان و پرستاران در سطح استان قرار دارند که خوشبختانه نگرش مندرس گذشته را نسبت به معلولان ندارند.
این مسوول افزود: سالانه هزاران دانش‌آموز ممتاز همراه با خانواده‌هایشان از سراسر استان در جشنواره تشویق دانش‌آموزان ممتاز کانون توانا و دو شعبه آن در شهرستان‌های تاکستان و البرز شرکت می‌کنند و بیننده برنامه‌های فرهنگی این جشنواره هستند.
وی با بیان اینکه رویکرد جشنواره تشویق دانش‌آموزان ممتاز فقط توجه به کارنامه و نمرات دانش‌آموزان نیست، دستاوردهای علمی پژوهشی، ابتکار، خلاقیت و نوآوری، موفقیت تحصیلی، فعالیت گروهی و مشارکت اجتماعی، مهارت ورزی و توانمندیرا از جمله محورهای شرکت در جشنواره خواند و گفت: همه دانش‌آموزان از تمام مقاطع و استان‌های کشور در صورت داشتن هر نوع توانمندی می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند.
هاشمی با بیان اینکه جشنواره تشویق دانش‌آموزان ممتاز امسال در ۲ مرحله برگزار خواهد شد، ادامه داد: مرحله اول شامل تشویق و تقدیر از دانش‌آموزان می‌شود که در مرداد ماه سال جاری به همت کانون توانا صورت می‌پذیرد و مرحله دوم که شامل ایده پردازی، استعدادیابی، تولید محتوای دیجیتال و مجازی و ارسال آن به سایت جشنواره است در طول سال به همت دبیرخانه این جشنواره انجام خواهد شد و اطلاع رسانی لازم در خصوص ارایه خواهد شد.
وی اضافه کرد: برگزاری جشنواره مجازی در بستر فضای وب علاوه بر تسهیل در توسعه توانمندسازی و استعدادیابی دانش‌آموزان، فرصتی است که در شرایط شیوع ویروس کرونا کلاس‌های درسی، آموزش و کمک به رشد فکری نوجوانان تعطیل نشود.
مسوول برگزاری جشنواره مجازی تشویق دانش‌آموزان ممتاز، توانمندسازی، رشد دانش و آگاهی مورد نیاز دانش‌آموزان، اصلاح شیوه نگرش و جهان‌بینی دانش‌آموزان در جهت تحول شخصیتی و هویت دینی آنان را از جمله اهداف این جشنواره دانست و افزود: شرکت در جشنواره امسال رایگان و کشوری است و دانش‌آموزان می‌توانند با مبنا قرار دادن مهارت‌ها و علاقمندی‌هایشان در آن شرکت کنند و ضمن بهره‌مندی از حمایت‌های مادی و معنوی جشنواره از جوایز ارزنده آن نیز برخوردار شود.
مشاور فرهنگی کانون توانا خاطرنشان کرد: بیش از هزار جایزه برای مرحله اول جشنواره و بیش از ۱۰ هزار جایزه برای مرحله دوم آن در نظر گرفته‌ شده و پیش‌بینی می‌کنیم جشنواره بیست‌ودوم نسبت به سال‌های گذشته شرکت‌کننده چندینبرابری داشته باشد.
موسسه غیردولتی کانون معلولین توانا در سال ۱۳۷۴ به منظور حمایت از حقوق اجتماعی معلولان و فرهنگ سازی در این زمینه تشکیل شد.
منبع: ایرنا، 31 تیر 1399

جشنواره تجلیل از دانش‌آموزان ممتاز امسال به صورت کشوری برگزار می‌شود
مدیرعامل کانون معلولین توانا گفت: برای تغییر نگرش جامعه نسبت به معلولان تصمیم گرفتیم که بخشی از برنامه‌های فرهنگی و آموزشی خود را روی کودکان و دانش‌آموزان معطوف کنیم لذا برگزاری جشنواره تجلیل از دانش‌آموزان ممتاز در دستور کار ما قرار گرفت اما امسال به خاطر شرایط کرونایی این جشنواره به‌صورت مجازی و کشوری برگزار می‌شود.
محمدرضا هادی‌پور با اشاره به شیوع ویروس کرونا تصریح کرد: به‌منظور حفظ سلامت دانش آموزان و خانواده‌های آن‌ها جشنواره تشویق دانش آموزان ممتاز همچون سال‌های گذشته به‌صورت حضوری برگزار نمی‌شود بلکه به‌صورت جشنواره مجازی استعدادیابی و نخبه‌پروری برگزار خواهد شد.
وی افزود: سال‌های گذشته جشنواره تجلیل از دانش آموزان ممتاز محدود به استان قزوین می‌شد و همواره یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های ما برگزاری جشنواره به‌صورت کشوری و سراسری بود، خوشبختانه این دوره از جشنواره در فضای مجازی به‌صورت سراسری و کشوری برای تمام دانش آموزان قابل‌دسترس خواهد بود.
مدیرعامل کانون معلولین توانا اظهار کرد: در سال‌های گذشته تنها ملاک و معیار جشنواره برای تجلیل از دانش‌آموزان نمره و معدل آن‌ها بود که با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته امسال تمام استعدادهای دانش‌آموزان همچون استعدادهای هنری، ورزشی، علمی و ایده‌یابی و خلاقیت آن‌ها مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
وی تأکید کرد: کانون معلولین توانا از بدو تشکیل این سازمان مردم‌نهاد، تغییر نگرش جامعه نسبت به افراد دارای معلولیت را در دستور کار خود قرار داده و در همین راستا از ۲۲ سال پیش جشنواره تجلیل از دانش آموزان ممتاز را کلید زده است.
بنا بر اعلام روابط عمومی کانون معلولین توانا، هادی‌پور یادآور شد: از همان سال‌های نخست فعالیت کانون با بررسی‌هایی که توسط تیم ارزیابی و کارشناسی انجام شد، متوجه شدیم که دغدغه‌های فرهنگی به‌ویژه عدم فرهنگ مناسب در خصوص نحوه برخورد صحیح با افراد دارای معلولیت بزرگ‌ترین چالش افراد دارای معلولیت در جامعه است.
وی افزود: به همین منظور آموزش و ترویج فرهنگ نحوه برخورد صحیح با افراد دارای معلولیت و آشنایی با دغدغه‌ها و مشکلات آن‌ها مورد توجه کانون توانا قرار گرفت، از آنجا که در مقوله تغییر نگرش جامعه نسبت به معلولان نگاه بلندمدت داشتیم، تصمیم گرفتیم که بخشی از برنامه‌های فرهنگی و آموزشی خود را روی کودکان و به‌ویژه دانش‌آموزان معطوف کنیم.
مدیرعامل کانون معلولین توانا بیان کرد: برگزاری جشنواره تشویق دانش آموزان ممتاز به‌صورت جدی در دستور کار کانون توانا قرار گرفت و تا امروز که بیست‌ودومین سال برگزاری آن است، ادامه داشته است.
وی خاطرنشان کرد: دانش‌آموزان به‌عنوان اجزای اصلی تشکیل‌دهنده آینده جامعه اگر از همان سنین کودکی و نوجوانی با مفاهیم معلولیت و نیازهای معلولان آشنا شوند می‌توانند در روند بهبود فرهنگ جامعه و زندگی افراد دارای معلولیت در آینده نقش بسزایی داشته باشند.
منبع: ایسنا، 13 مرداد 1399

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *