سازمان بهزیستی جای اظهارنظرهای سیاسی نیست

اظهارنظر رئیس سازمان بهزیستی

دفتر فرهنگ معلولین

آقای وحید قبادی‌دانا رئیس سازمان بهزیستی در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه اطلاع‌رسانی راه دانا مطالبی را بیان کرد که در 27 خرداد 1399 در سایت بهزیستی (www.behzisti.ir/news) منتشر شد. نکات مهمی این مصاحبه عبارت است از:
1ـ در هفده ماه گذشته بودجه بهزیستی به صورت شفاف هزینه شده و هر ماه 160 میلیارد تومان به عنوان یارانه، مستمری و امداد برای افراد تحت پوشش به کارت بانکی با کد ملی مشخص آنها واریز می‌شود.
2ـ مبنای اقدامات، تجارب مدیران این سازمان در چند دهه است. نود درصد مدیران از درون سیستم بهزیستی هستند.
3ـ مبنای فعالیت این سازمان جهش در خدمات‌رسانی به جامعه هدف است.
4ـ پس از بخشنامه تعارض منافع، یکصد مدیر از پست خود در بهزیستی خداحافظی کردند و 172 مدیر مراکز و مؤسسات خود را واگذار کردند.
5ـ در سال جاری، مراکز خدمات بهزیستی در 2300 محله در کشور راه‌اندازی می‌شود هر مرکز 450 خانوار را تحت پوشش می‌گیرد و 22 خدمت را عرضه می‌کند.
لازم به تذکر است که آقای قبادی‌دانا به اعتراض‌های افراد دلسوز نسبت به فعالیت‌های بهزیستی که در ماه‌های اخیر بیشتر شده، مطلبی نگفت، اعتراض‌ها در این زمینه‌ها است:
1ـ وضعیت اجتماعی افراد دارای معلولیت بدتر شده، اشتغال، رفاه، درآمد، آموزش‌ها و غیره بهتر نشده است.
2ـ بهزیستی طرح و برنامه خاص و زمان‌بندی شده برای حل مشکلات معلولان نداده است.
3ـ در جریان تعارض منافع صرف برکناری تعدادی از مدیران یا واگذاری مراکز توسط عده دیگر از مدیران حلال مشکلات نیست بلکه اینان بودجه عظیمی را طی سال‌های طولانی به حساب شخصی خود می‌ریخته‌اند. لازم است این مبالغ از آنها گرفته شود و صرف رفاه و معیشت جامعه هدف گردد.
4ـ بهزیستی هیچ راه کاری برای سامان یافتن و بهتر شدن وضع اقتصادی جامعه هدف ارائه نکرده است. با اینکه به راحتی می‌تواند در فراخوانی از همه افراد آگاه به امور جامعه هدف دعوت کند طرح‌های خود را ارائه کنند.
5ـ افراد خبره‌ای که به نقد بهزیستی پرداخته‌اند، هیچ‌گاه به نظرات آنها توجه نشده و دعوت به گفت‌وگو نشده است. لازم است این افراد دعوت شوند و نظرات آنها شنیده شود.
6ـ سازمان بهزیستی در مراکز و نیز در ادارات وابسته در شهرها قوانین مصوب مثل به کار گرفتن و جذب درصدی از جامعه هدف را اجرا نکرده است. با اینکه این سازمان باید پیشگام در اجرای قانون باشد.
7ـ در اجرای مراکز خدمات بهزیستی و اشتغال 15 هزار نفر، اولویت با اعضای جامعه هدف بهزیستی است. یعنی در مدیریت این مراکز باید معلولان و دیگر اقشار وابسته به بهزیستی جذب به کار شوند.
8ـ سازمان بهزیستی از شیوه‌های علمی و مدرن که در جهان تجربه شده، استفاده نمی‌کند و هنوز به شیوه قدیمی این سازمان مدیریت می‌شود.

این هشت مورد اهم اعتراض‌هایی است که افراد مختلف در چند ماه اخیر منتشر کرده‌اند.
اما متن مصاحبه آقای قبادی‌دانا اکنون تقدیم می‌گردد:
*.م.ن

رئیس سازمان بهزیستی کشور:
سازمان بهزیستی جای اظهارنظرهای سیاسی نیست

رییس سازمان بهزیستی گفت: پرچم فعالیت بهزیستی مانند همان ۱۷ ماه گذشته سفید بوده و در موضوعات سیاسی کشور ورود پیدا نکرده و نقش نداشته است بلکه تلاش کرده با رویکرد علمی در عرصه‌های اجتماعی در جهت خدمت رسانی به جامعه هدف ایفای نقش کند.
وحید قبادی دانا، رییس سازمان بهزیستی در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا، با اشاره به موضوع شفافیت در این سازمان، گفت: امروز پس از گذشت ۱۷ ماه، ۸۰درصد از بودجه سازمان بهزیستی به صورت شفاف هزینه شده و یارانه، مستمری و امداد افراد تحت پوشش به کارت بانکی و با کدملی مشخص واریز می‌شود و ماهانه بیش از ۱۶۰ میلیارد تومان واریزی صورت می‌گیرد.
وی در ارتباط با مقابله با فساد، بر استقرار دولت الکترونیک در سازمان بهزیستی تاکید کرد و گفت: در این روش نقش افراد و اشخاص به سیستم‌ها داده می شود و مبنای این هدف نیز تجارب چند دهه مدیران این سازمان است.
رییس سازمان بهزیستی بر بهره مندی این سازمان از توان بومی نیروها تأکید کرد و ادامه داد: بیش از ۹۰ درصد شورای مدیران این سازمان از درون سیستم بهزیستی هستند و ملاک ما سلامت افراد، تخصص و انقلابی بودن و دارای روحیه جهادی در حوزه فعالیت مدیران است و به طور قطع مدیرانی که توان فعالیت جهادی را ندارند به حاشیه رانده شده اند.

بهزیستی جای اظهارنظرهای سیاسی نیست
وی یادآور شد: مبنای فعالیت این سازمان جهش در خدمات رسانی به جامعه هدف است که این جامعه هدف این سازمان، افراد دارای معلولیت، سالمندان، فرزندان بی سرپرست و … هستند.
قبادی دانا تاکید کرد: پرچم فعالیت بهزیستی مانند همان ۱۷ ماه گذشته سفید بوده و در موضوعات سیاسی کشور ورود پیدا نکرده و نقش نداشته است بلکه تلاش کرده با رویکرد علمی در عرصه‌های اجتماعی در جهت خدمت رسانی به جامعه هدف ایفای نقش کند.
رییس سازمان بهزیستی ادامه داد: مدیران بهزیستی هیچگاه سلایق سیاسی خود را در خدمت به مردم دخالت نداده و افراد با سلایق گوناگون درچاچوب نظام و انقلاب اسلامی به جامعه هدف خدمات رسانی می کنند.

گروه ها و جریانات نقشی در جابجایی مدیران ندارند
وی به استقرار یک کمیته انتصابات در سازمان بهزیستی اشاره و خاطرنشان کرد: در این کمیته سوابق علمی و خدماتی افراد پیشنهاد شده مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت کسب نمره از این کمیته افراد در یک پست مدیریتی به کار گرفته می شوند.باید تأکید کنم که افراد به سفارش فرد یا گروهی در این کمیته مورد پذیرش قرار نمی گیرند و تنها ملاک مدارج علمی و خدماتی افراد است.

خداحافظی ۲۷۲ مدیر بهزیستی با اجرای بخشنامه« تعارض منافع»
قبادی دانا بر اجرایی شدن بخشنامه” تعارض منافع” در سازمان بهزیستی تاکید و ابراز کرد: از مدیران خواستیم افرادی که دارای موسسات و یا مراکزی هستند که در کنار بهزیستی فعالیت می کنند، بین پست مدیریتی و انتخاب مراکز خصوصی یکی را انتخاب کنند که در این راستا ۱۰۰ مدیر با روش خود اظهاری در مرحله نخست از پست خود کناره گیری کردند و ۱۷۲ نفر مراکز و موسسات خیریه خود را واگذار کردند.
وی ادامه داد: افرادی که از شفافیت در سازمان بهزیستی هراس داشتند و یا با چارچوب های برنامه ریزی شده این سازمان در تضاد بودند به طور قطع با مشکلاتی مواجه می شوند.

اشتغال زایی۱۵ هزار نفری در بخش مراکز خدمات بهزیستی
قبادی دانا به رویکرد این سازمان در سال جاری اشاره کرد و یکی از بخش های مغفول مانده را در این سازمان را مراکز خدمات بهزیستی دانست و ابراز کرد: مراکز خدمات بهزیستی تاکنون مغفول مانده و در سال جاری در ۲۳۰۰ نقطه در محلات کشور مراکز خدمات بهزیستی ایجاد می شود، این مراکز بهزیستی کوچکی در محلات هستند و هر ۴۵۰ خانوار یک مرکز بهزیستی متولی خدمات رسانی به آنها خواهد بود و ۲۲ خدمت در این مراکز ارائه می شود و از سوی بخش غیردولتی اداره می شود. طی فراخوانی الکترونیکی ۱۱ هزار نفر برای اداره این مراکز ثبت نام کرده‌اند که بخش عظیمی از آنها را جوانان تشکیل می دهند که پس از طی مراحل قانونی می توانند اداره این مراکز را بر عهده بگیرند.
وی ادامه داد: این مراکز موجب اشتغال زایی برای ۱۵ هزار نفر از جوانان در رشته‌های مددکاری اجتماعی، آی تی، علوم اجتماعی، روانشناسی و … می شود.

منبع: سایت سازمان بهزیستی کشور، 27 خرداد 1399

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *