کودک خیابانی

کار با کودکان خیابانی

دفتر فرهنگ معلولین

سازمان بهداشت جهانی (World Health organization (WHO در سال‌های اخیر به کودکان توجه و اهتمام بیشتر نموده و آثاری درباره مشکلات و آسیب‌های مرتبط با کودکان منتشر کرده است. این سازمان کتابی به زبان انگلیسی با عنوان working with street children منتشر کرد. این اثر توسط هفت تن ترجمه و با مشخصات زیر منتشر شد:
کار با کودکان خیابانی، تألیف کارشناسان سازمان بهداشت جهانی، ترجمه محمد زاهدی اصل، منیره آرزومندی، بابک مؤیدالدین، محمد رضازاده، کامبیز محضری، زهرا صابری و عارفه مجتهدی، تهران، نشر دانژه، ۱۳۸۸، ۳۸۴ص.

این کتاب شامل ده فصل است: نیمرخ فردی، روانی و اجتماعی کودکان خیابانی؛ مسئولیت‌های یک آموزشگر خیابانی؛ شناخت سوء مصرف مواد مخدر؛ بهداشت باروری و سلامت جنسی؛ نیازها و مشکلات؛ پاسخ به نیازها و مشکلات؛ آموزش؛ مراقبت بهداشتی ویژه؛ جلب مشارکت اجتماعی؛ تدوین پروژه اجرایی برای کودکان خیابانی.
در مقدمه این کتاب آمده است: به منظور بهبود کیفیت زندگی کودکان خیابانی، سازمان بهداشت جهانی، مطالعاتی را در هفت کشور روی آنها شروع کرد. سپس در سال‌های ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۷ با کمک ۷۰ مؤسسه دولتی و غیر دولتی در بیست کشور، مطالعات را ادامه داد. در این مدت از هفتصد متخصص کمک گرفت. این کتاب حاصل نتایج به دست آمده این مطالعات است. به دلیل میدانی بودن روش تحقیق، نتایج مهمی به دست آمده و در این کتاب منعکس شده است (ص ۷-۸).
*.م.ن

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *